Ekologiczna uprawa roślin - podnoszenie kwalifikacji i umiejętności

1 uprawy ekologiczne ewelina wiacekDla rolników i pracowników rolnych

Ochrona upraw w rolnictwie ekologicznym jest nieustającym wyzwaniem dla rolników, ponieważ stosowanie chemicznych środków do zwalczania szkodników i chorób jest surowo zabronione. Kwestia ta zniechęca rolników do zmiany i przejścia na rolnictwo ekologiczne z obawy przed problemami i trudnościami jakie mogą napotkać  trakcie w ich produkcji.
Jednocześnie, wzrasta świadomość obywateli europejskich w odniesieniu do produktów zdrowych i przyjaznych dla środowiska.  Europa ma duży udział w światowym poziomie sprzedaży żywności ekologicznej. Oczywiście, istnieje potrzeba wzmocnienia i aktualizacji kompetencji rolników, aby pomóc im przyjąć i zrozumieć w pełni zasady rolnictwa ekologicznego i dostosować je do stale rosnących wymagań konsumentów. Zwłaszcza, gdy sytuacja zatrudnienia w sektorze rolniczym w UE27 szybko się zmienia i staje się bardziej konkurencyjna,  niezmiernie ważne jest, aby kształcenie zawodowe i inne formy szkoleń w  rolnictwie w większym stopniu reagowały na potrzeby rynku pracy.
Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom i potrzebom, projekt ecoplanta przyczyni się do poprawy, wzmocnienia, uaktualnienia  umiejętności i kompetencji rolników i pracowników rolnych  z zakresu ekologicznych środków ochrony roślin.
Jego celem jest wspieranie tworzenia ekologicznych miejsc pracy poprzez ułatwienie rolnikom  stać  się organicznym hodowcą i poprawy ich szanse na zatrudnienie przy jednoczesnym wspieraniu przyjaznych dla środowiska metod użytkowania gruntów w rolnictwie.
Project ecoplanta został opracowany przez międzynarodowe konsorcjum ekspertów posiadających ogromne doświadczenie I wiedzę z zakresu rolnictwa ekologicznego, badań, szkoleń I doradztwa z pięciu krajów członkowskich EU min. Z Rumunii, Grecji, Szwajcarii, Węgier i Polski.
Spotkanie inauguracyjne odbyło się w Rumunii 20 i 21 marca tego roku. Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie internetowej  www.ecoplanta.eu
Kliknij na “lubię to“ i śledź nowości o naszym projekcie na facebooku!

facebook.com/ecoplanta       twitter.com/ecoplantaeu
 

Organiczna ochrona roślin

Potrzeby szkoleniowe w dziedzinie upraw ekologicznych. Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród rolników.
Celem projektu ecoplanta,  współfinansowanego przez Unię Europejską, jest opracowanie materiałów szkoleniowych, które rolnicy będą mogli wykorzystać do skutecznej i efektywnej ochrony upraw ekologicznych. Aby pozyskać informacje na tematy najistotniejsze w tej kwestii, partnerzy z Grecji, Rumunii, Polski i Węgier przeprowadzili wywiady z rolnikami zajmującymi się tą dziedziną. Badania dostarczyły danych na temat tej grupy zawodowej, ich środowiska, posiadanego doświadczenia i wiedzy z zakresu rolnictwa organicznego. Pytania dotyczyły systemu zarządzania uprawami rolnymi i wynikających z tego problemów oraz konkretnych potrzeb odnośnie do upowszechniania informacji i potrzeb szkoleniowych. Próba badawcza (ogółem 200 odpowiedzi) obejmowała: doradców i naukowców, rolników i kierowników gospodarstw rolnych, przedstawicieli producentów  rolnych i osoby zajmujące się handlem i obrotem artykułami rolnymi.
Rolnicy ekologiczni wybrali te rodzaje upraw, w których chcieli by poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje aby lepiej chronić je przed szkodnikami. Swoją uwagę skoncentrowali głównie na rośliny uprawne (35%), uprawy wieloletnie (17%), warzywa uprawiane na polu (16%) i warzywa uprawiane w szklarniach (4%). Ważnym wskaźnikiem jest to, iż tylko 17% (maksymalnie) uważa się za specjalistów w kwestii ochrony roślin.

Rolnicy prowadzący uprawy w sposób konwencjonalny, zapytani, jakie rośliny chcieliby uprawiać organicznie, mieli podobne preferencje dla roślin uprawnych. Rolnicy konwencjonalni, również wydają się być bardzo zainteresowani i otwarci na wykorzystanie możliwości rynkowych, pod warunkiem, że dostępne będą odpowiednie technologie produkcji. Co ciekawe, nie ma żadnych preferencji dla poszczególnych towarów w zależności od regionu, co wydaję się być trochę  sprzeczne z obecnie uprawianymi w sposób organiczny roślinami i mogą być uważane za dobry wskaźnik do przewidywanych możliwości rynkowych
Wyniki z ankiety pokazują, że rolnicy starają się korzystać z  wszystkich dostępnych źródeł informacji, w tym internetu i innych mediów. Bardziej tradycyjne sposoby, takie jak szkolenia i usługi doradcze są szeroko stosowane, ale są uważane za mniej istotne niż bezpośrednia komunikacja z kolegami, lub w stosunku do środków masowego przekazu, takich jak źródła internetowe lub prasa specjalistyczna.
Badanie wykazało, szeroką gamę roślin o wartości handlowej i problemów związanych z ich ochroną. Wszystkie zgromadzone informacje pozwolą konsorcjum projektu ustalić priorytety w kwestii upraw i skoncentrować się na strategii ochrony roślin w zależności od regionu i warunków agronomicznych w nim panujących, wspomagając w ten sposób rolników  bardziej efektywnie w uprawie ochronie roślin.
Badanie pokazuje, duże zainteresowanie ze strony rolników i pozostałych  interesariuszy, ich motywację do pozyskania niezbędnych  informacji za pomocą narzędzi IT, co jest dodatkowym plusem, ponieważ projekt ecoplanta stworzy platformę internetową do uczenia się i korzystania z materiałów szkoleniowych.
Nastaw się na więcej aktualizacji w projekcie ecoplanta !

PODNOSZENIE KWALIFIKACJI I UMIEJĘTNOŚCI W EKOLOGICZNEJ UPRAWIE ROŚLIN

Rolnicy ekologiczni mają wiele obaw jak skutecznie chronić swoje uprawy i stale obawiają sie problemów i trudności, jakie mogą się pojawić w trakcie produkcji, ponieważ nie mogą oni stosować tradycyjnych środków chemicznych do zwalczania szkodników i chorób, gdyż jest to surowo zabronione. Ten  wymóg stanowi główną barierę zniechęcającą rolników do zmiany sposobu uprawiania roślin z tradycyjnego w rolnictwo organiczne.
Jesteś jednym z nich?

Czas na zmiany!

Czy wiesz, że coraz bardziej wzrasta świadomość  obywateli Unii Europejskiej na temat produktów organicznych?
Czy wiesz, że Europa miała w 2009 roku ogromny udział w globalnej sprzedaży żywności pochodzenia ekologicznego,  i jest obecnie jednym z liderów wśród światowej sprzedaży takiej żywności na coraz bardziej konkurencyjnym rynku?

Wykorzystajmy tą szansę!

Dlatego celem projektu ecoplanta jest wsparcie, poprawa, wzmocnienie, aktualizacja i rozwój umiejętności i kompetencji rolników i pracowników rolnych odnośnie do metod stosowanych w rolnictwie ekologicznym.

Ecoplanta  

  •      Rozwija podstawowe umiejętności rolników I pracowników tego sektora w metodach organicznej kontroli i zwalczania szkodników, chorób i chwastów,
  •      Umożliwia rolnikom skorzystanie z możliwości poprawy ich pozycji na rynku pracy,
  •      Sprawia że szkolenie zawodowe w rolnictwie jest bardziej dostosowane do realnych potrzeb rynku pracy,
  •      Dostarcza nauczycielom kształcenia zawodowego adekwatnych, innowacyjnych, metodologicznych narzędzi I zasobów odpowiadających potrzebom tej grupy zawodowej.

Ecoplanta jest 24-miesięczną inicjatywą, która została opracowana przez międzynarodowe konsorcjum ekspertów posiadających ogromne doświadczenie  i wiedzę z zakresu rolnictwa ekologicznego, badań, szkoleń i doradztwa z pięciu krajów członkowskich EU m.in. z Rumunii, Grecji, Szwajcarii, Węgier i Polski.,
Naszym  celem jest wspieranie tworzenia ekologicznych miejsc pracy poprzez ułatwienie rolnikom zostanie  organicznym hodowcą i poprawy ich szans na zatrudnienie przy jednoczesnym wspieraniu przyjaznych dla środowiska metod użytkowania gruntów w rolnictwie.

Produkty ekologiczne zaspakajają popyt i potrzeby konsumentów na wysokiej jakości smaczne artykuły żywnościowe.

Świadomość obywateli europejskich w odniesieniu do zdrowych i jednocześnie przyjaznych środowisku naturalnemu rośnie, Europa  w roku 2009 miała największy udział w globalnej sprzedaży żywności organicznej. Roczny wzrost udziału w tym rynku utrzymuje się na poziomie 10-15%.
W 2012 roku, Unia Europejska podpisała umowę partnerską ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, dotyczącą handlu produktami organicznymi. Sektor tych produktów w USA I UE jest szacowany na około 40 bilionów euro i rośnie każdego roku.
Rozwój rolnictwa ekologicznego sprzyja tworzeniu nowych możliwości zatrudnienia i poprawy stanu gospodarki wiejskiej oraz przyczynia się do utrzymania i poprawy terenów wiejskich.
(WE, Rolnictwo i Rozwój Wsi, Rolnictwo Ekologiczne)

Rolnictwo ekologiczne. Naturalny wybór!

  •     Ceny rynkowe produktów organicznych są znacznie wyższe od tradycyjnych
  •     Konsumenci są skłonni zapłacić więcej za wysoką jakość produktów, dobrostan zwierząt i ochronę środowiska
  •     Wiele gospodarstw ekologicznych sprzedaje swoje produkty prosto z pola, na giełdach i sklepach w gospodarstwie
  •     Małe gospodarstwa utrzymują się na rynku, podczas gdy w gospodarstwach tradycyjnych trudno sprostać wzrastającej globalnej konkurencji
  •     Droga do rolnictwa ekologicznego tworzy “ zielone miejsca pracy”
  •     Szkolenia zawodowe w rolnictwie muszą odpowiadać stale zmieniającym się  potrzebom rynku pracy
  •     Wzrost możliwości zatrudnienia
  •     Rolnictwo przyjazne dla środowiska i wykorzystania gruntów.
Eko-uprawy.pl © 2025