Mszyca nadciąga

Mszyce w maju to problem z którym niejeden rolnik, warzywnik, działkowiec i miłośnik ogródków musiał się zmierzyć. Próbując z nimi walczyć używamy mniej lub bardziej skomplikowanych sposobów: od mydlin i roztworów płynu do naczyń, po sadzenie cebuli i czosnku tuż przy zaatakowanych roślinach.

W tym roku przelot mszyc rozpoczął się wcześniej niż zazwyczaj. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała, że rozpoczęła się migracja mszyc. Przelatują one z drzew i krzewów zimowych na rośliny letnie.

Mszyca kapuścianka - Brevicoryne brassicae

Opis
:
Mszyca należąca do rodziny Aphidodea i rodziny Aphididae, bardzo u nas pospolita będąca roznosicielem chorób wirusowych.
 

Objawy:
Na liściach ukazują się jasne plamy i wypukłości, natomiast na spodniej stronie liścia w zagłębieniach widoczne są kolonie mszyc, zielonoszarych, pokrytych woskowym nalotem, który nadaje im niebieskopopielaty odcień. Uszkodzone liście, pędy, kwiatostany ulegają zniekształceniom a pąki kwiatowe żółkną i odpadają. Po okresie letnim, kiedy mszyce rozmnażają się dzieworodne, jesienią pojawiają się samce. Samice składają jaja na dolnych odcinkach roślin krzyżowych, na których zimują, a w czerwcu/lipcu następuje rozlot uskrzydlonych samic..


Zapobieganie i zwalczanie:
W przypadku wystąpienia licznych kolonii mszyc, natychmiast wykonujemy oprysk, w razie potrzeby zabieg powtarzamy co 7 dni. Można zastosować m.in. Bioczos BR (ogranicza nalot uskrzydlonych mszyc.Usuwanie chwastów z rodziny krzyżowych, głęboka orka po okresie zbiorów, która pozwoli zmniejszyć przyszłoroczną populację.


Rośliny podatne:
Lak, Lewkonia, maciejka, warzywa kapustne, rzepak, rzepik, gorczyca

Źródło wiedzy:
Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

Eko-uprawy.pl © 2024