Tantniś krzyżowiaczek to szkodnik, który w 2016 roku przysporzył olbrzymich problemów producentom roślin kapustnych. Jak będzie w tym sezonie? Jeszcze na początku czerwca producenci kapusty, brokułów czy rzepaku były pełni obaw – susza i ciepła pogoda sprzyjała rozwojowi szkodników. Zdecydowanie chłodniejsza i deszczowa pogoda, która uśpiła nieco czujność rolników, trwała zaledwie kilka dni. Od początku nowego tygodnia powróciły już upały, które sprzyjają jego rozwojowi. Jak rozwinie się sytuacja?
W ciągu sezonu pojawia się od dwóch do trzech, a przy wyjątkowo sprzyjających warunkach, nawet czterech pokoleń tantnisia. Młode gąsienice „minują” liście drążąc korytarze w tkance, starsze natomiast zeskrobują tkankę miękiszową po ich spodniej stronie. Zdarza się, że gąsienice żerują również na różach kalafiorów czy brokułów.
Obecność szkodnika jest łatwa do zauważenia – przechodząc przez pole możemy zaobserwować przelatujące szybko w poszukiwaniu kryjówki dorosłe motyle, bez problemu rozpoznamy także charakterystyczne „okienka” w liściach, które są efektem żerowania gąsienic. Z czasem wygryzione otwory mogą łączyć się ze sobą, znacznie uszczuplając powierzchnię liściową, szczególnie, jeśli na liściu żeruje kilka szkodników. Bez problemu rozpoznamy także same gąsienice – jasnozielone, z ciemniejszą głową i wyraźną segmentacją ciała lub larwy w oprzędzie. Przestraszone gąsienice zwijają się błyskawicznie, spuszczają na ziemię lub zawisają na przędzy.
Jak pokazał 2016 rok tantniś może doprowadzić do olbrzymich start w uprawach. Ochrona w uprawach ekologicznych nie jest łatwa. Do zwalczania w ekologii zarejestrowany jest preparat DiPel WG.
Dane z etykiety:
W przypadku kapusty głowiastej białej, kalafiora (uprawa w gruncie) zwalcza gąsienice bielinka rzepnika, bielinka kapustnika, piętnówki kapustnicy oraz opisywanego wyżej tantnisia krzyżowiaczka.
Środek przeznaczony do stosowania jedynie do ochrony plantacji wysadzanych wiosną. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 kg/ha. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,5-1,0 kg/ha (Minimalne zalecane stężenie środka: 100 g/hL).
Termin zabiegu: Środek należy zastosować w momencie pojawienia się gąsienic, gdy rozwój liści jest odpowiedni dla zapewnienia właściwego naniesienia środka na powierzchnię liści. W sezonie wykonać 3-8 zabiegów (1-3 zabiegi na dane pokolenie gąsienic), w zależności od nasilenia występowania szkodnika. Zabiegi powtarzać co 7-10 dni. Zabiegi wykonać najlepiej w okresie występowania młodszych stadiów rozwojowych gąsienic. Wyższe z zalecanych dawek środka stosować przy dużym nasileniu występowania szkodnika lub gdy gąsienice występujące w starszej fazie rozwojowej.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 8. Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni Zalecana ilość wody: 400-1000 l/ha.
Pozostałe zalecenia można znaleźć: TUTAJ