Pomidor zajmuje ważne miejsce w uprawie i ma duże znaczenie konsumpcyjne. Pomidory mają małą wartość energetyczną i niską zawartość białka, są za to bogatym źródłem witamin (m.in. A, B1, B2, B6, PP oraz C), ale również soli mineralnych, szczególnie potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Związki zawarte w pomidorze hamują rozwój komórek rakowych.
Czy uprawa ekologiczna pomidora daje lepsze owoce aniżeli w metodach konwencjonalnych?
Owszem, badania naukowców dowiodły bowiem, że pomidory uprawiane ekologicznie charakteryzuje wyższa zawartość likopenu, beta-karotenu, witaminy C oraz flawonoidów. Odkryli również zależność, że na różnice w zawartości pozytywnych substancji mają także wpływ: sezon, miejsce i rok uprawy. Przede wszystkim pomidory z ekologicznej uprawy nie zawierają pozostałości pestycydów, około 50% mniej azotanów, a wiadomo, że ich wysokie stężenie powiązane jest z problemami zdrowotnymi takimi jak cukrzyca czy choroba Alzheimera.
Trzeba jednak pamiętać, że wielkość upraw ekologicznych pomidora jest niewielka (3,3%) i dotyczy głównie pomidora tunelowego.
Docenia się też pozyskiwanie pomidorów w fazie pełnego dojrzewania w naturalnych warunkach, czyli latem. Uprawa pod folią czy w szklarni zmniejsza wartość biologiczną owoców, a różnica w smaku i aromacie z uprawianymi w gruncie jest niebagatelna. Ważny jest termin poszczególnych prac zgodnie z kalendarzem biodynamicznym.
W uprawie stosowany jest płodozmian z roślin strączkowych i zbożowych oraz różne kombinacje ściółkowania, nawadniania, nawożenie naturalnym nawozem z kompostu. W uprawach stosowana jest ekologiczna ochrona, np. podlewanie lub opryskiwanie roślin roztworem z pokrzywy czy mieszanką wody z mlekiem. Obok pomidorów można sadzić aksamitki. Od 2 tygodnia po posadzeniu roślin można profilaktycznie stosować opryskiwanie czosnkiem.
Badania wykazały, że nie wszystkie warzywa są polecane do upraw ekologicznych, np. zaraza ziemniaka to duży problem w uprawie pomidorów. Zmorą są również ptaki, które uszkadzają pomidory. Dlatego warto zastanowić się zanim zdecydujemy się na ekologiczną uprawę któregoś z warzyw.