W dniach 24-26 czerwca w Lidzbarku Warmińskim odbywa się światowe zgromadzenie miast sieci Cittaslow, połączone z festiwalem miast, prezentacją oferty kulturalnej i warsztatami dla miast pretendujących do sieci.
Cittaslow - Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia to ruch i organizacja non profit. Powstała w 1999 we Włoszech (Toskania), zrzesza obecnie 140 miast z 23 państw świata. Członkami Cittaslow mogą być miasta do 50 tys., których władze zobowiązały się pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Cittaslow to dosłownie „powolne, nieśpieszne miasto".
Celem sieci jest promocja i rozprzestrzenianie kultury dobrego życia. W Polsce idea Cittaslow narodziła się na Warmii i Mazurach. Samorząd województwa wziął na siebie obowiązki sekretariatu krajowego i promuje tę ideę w całym kraju. Polską sieć krajową tworzą: Lidzbark Warmiński, Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Nowe Miasto Lubawskie oraz wielkopolska Murowana Goślina. Wśród kandydatów są m.in. Węgorzewo, Ryn i Pisz.
Coraz częściej szukając swojego miejsca na ziemi, miejsca, gdzie postanawiamy żyć, szukamy komfortu, wyjątkowej atmosfery, gwarancji wysokiej jakości życia. Chcemy, żeby takie było nasze miasto w którym żyjemy. Na takie oczekiwania i potrzeby odpowiedziała idea Cittaslow - miast dobrego życia, wolnych od wielkomiejskich stresów. Bliska jest idei Stowarzyszenia „Slow Food", z którym dzieli wspólną filozofię. Ruch Slow Food powstał w 1986 r. we Włoszech w sprzeciwie wobec rosnącej popularności barów fast food. Wśród jego celów jest ochrona i promocja lokalnych i tradycyjnych sposobów produkcji żywności i jej producentów, ochrona tradycyjnej kuchni.
Przystępujące do sieci miasta muszą spełnić szereg wymogów, a później ciągle pracować nad poprawą jakości życia lokalnej społeczności. Oferta edukacyjna, dostępność do usług, dbałość o infrastrukturę, ochronę środowiska, rozwój turystyki i promocji, dostęp do żywności tradycyjnej i regionalnej, produktów lokalnych, dbałość o ekologię, tereny zielone, architekturę krajobrazu, estetykę i funkcjonalność miasta.
Miasta Cittaslow preferują turystykę zrównoważoną, „łagodną", zgodnie z zasadami: wolno, cicho, mało, dokładnie i efektywnie. Podczas gdy turystyka „twarda" kieruje się zasadami: masowo, szybko, głośno, dużo, powierzchownie. Podstawą turystyki „łagodnej" jest harmonia pomiędzy potrzebami turystów, społeczności lokalnej i środowiska naturalnego.
Członkostwo w sieci Cittaslow oznacza ustawiczne zaangażowanie w rozwijanie projektów i poprawę parametrów. To na przykład programy edukacji smaku, szkolenia w edukacji żywieniowej, projekty ochrony lokalnych produktów i rzemiosł, rozszerzenia strefy ruchu dla pieszych. Któż nie chciałby, aby w szkolnych sklepikach zamiast chipsów i batoników oferowano zdrową, naturalną żywność, owoce i warzywa, zaszczepiając dzieciom i młodzieży nawyki zdrowego odżywiania? Cittaslow to idea przyszłości. To sposób na dopasowanie się małych miast do zmieniających się potrzeb naszego społeczeństwa. Po zachłyśnięciu się wielkomiejskością i szybkością życia, Polacy coraz częściej dostrzegają, że to, co nazywa się jakością życia, staje się wartością nadrzędną. Miasta Cittaslow są przyjazne ludziom.
Uzdrowiskowa Gołdap znakomicie wpisuje się jako kandydat do członkostwa w sieci Cittaslow. Oczywiście niezbędna jest inicjatywa i samoświadomość ze strony władz miejskich, nawet jeśli wymagałoby to wyjścia poza rutynę działań. Przez dwadzieścia lat samorząd gminny skutecznie wytyczał i osiągał nowe kierunki rozwoju Gołdapi: przejście graniczne, specjalna strefa ekonomiczna, status powiatowy, rozwój turystyki, kurort narciarski, status uzdrowiska z usługami sanatoryjnymi. W moim przekonaniu kolejnym takim wyzwaniem powinno być wejście Gołdapi do sieci Cittaslow. Po latach inwestowania w niezbędną infrastrukturę przychodzi czas na inwestycje w jakość życia Gołdapian. Po prostu Gołdapianie na to zasługują.
Źródło: goldap.info, Jarosław Słoma