Warzywa z własnej działki, zdrowa żywność ekologiczna i produkty prosto z pola - kiedyś właśnie to przyciągało rzesze ludzi na bazary i targowiska w małych miasteczkach. Kiedyś także z takiego handlu żyli okoliczni rolnicy. I właśnie takie bazary mają szansę wrócić, ale w kształcie dostosowanym do wymogów XXI wieku. Oczywiście dzięki unijnym pieniądzom.
Od jesieni powinien ruszyć nabór wniosków o dofinansowanie remontów starych i tworzenie nowych targowisk w całej Polsce. Ma ich powstać ponad trzysta - nowoczesnych, zadbanych, przyciągających mieszkańców dużych miast a nawet turystów. Rynek w Czarnej Białostockiej. Tętni życiem w soboty, w ciągu tygodnia dzieje się tam niewiele. Gmina chce to zmienić i skorzystać z unijnego dofinansowania na rozwój targowisk w Polsce w ramach programu "Mój Rynek". - Na tych miejscach ludzie dokonają bezpośrednich transakcji. To jest takie miejsce, gdzie ludzie czują, że są. Wspólnie chcielibyśmy poprawić warunki sanitarne na targowicy, a nie stać nas na to, żeby wydać od razu kilkaset tysięcy – mówi Tadeusz Matejko, burmistrz Czarnej Białostockiej.
W ramach nowego programu do rozdysponowania jest 300 milionów złotych. Dofinansowanie do modernizacji targowiska może wynieść nawet 75 procent wartości inwestycji - maksymalnie milion złotych. – To jest na pewno szansa dla Czarnej Białostockiej, żeby zmienić to miejsce. Jeżeli takie fundusze są do pozyskania to wygląd tej targowicy powinien się zmienić, bo jest to miejsce pracy bardzo wielu osób – uważa Ewa Rosiak-Giemuła.
Nowe targowiska mają być nowoczesnymi miejscami handlu. Wyremontowane i zadbane rolników mają zachęcić do sprzedawania, a odbiorców do kupowania. - Celem powstania nowych i modernizacji targowisk jest skrócenie drogi od producenta do konsumenta – powiedział Stefan Krajewski, dyrektor regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu produkty dostępne na nowych targowiskach mogą być także tańsze. Ale, aby targowisko powstało gmina musi złożyć wniosek o pomoc.
Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, którymi dysponuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o pomoc należy składać do Urzędu Marszałkowskiego. Pomoc w ich pisaniu od sierpnia proponuje biuro poselskie posła Roberta Tyszkiewicza. - Będę udzielał informacji, co należy zawrzeć we wniosku, jaka dokumentacje należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie – powiedział Mirosław Jóźwicki, ekspert ds. funduszy unijnych.
O dofinansowanie mogą starać się gminy i związki międzygminne, w których mieszka nie więcej niż 50 tysięcy osób.
Źródło: TVP Białystok, Urszula Boublej,