Konkures na najlepszego Rolnika Lubelszczyzny!


1Rusza druga edycja konkursu "Rolnik Lubelszczyzny". Ta wspólna inicjatywa Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Targów Lublin SA, ma za zadanie wyróżnić rolników najlepiej gospodarujących na terenie naszego regionu.
 
Kogo poszukujemy? Producentów, którzy mogą pochwalić się sukcesami w ramach jednej z czterech kategorii konkursowych. I tak, kandydaci do tytułu w kategorii "produkcja zwierzęca", powinni być rolnikami, mieszkającymi w Lubelskiem i prowadzącymi tu swoją działalność. Ci startujący w kategorii "roślinnej" dodatkowo muszą posiadać gospodarstwo rolne. O laury ubiegać się mogą także rodzimi ekorolnicy prowadzący certyfikowane ekologiczne gospodarstwa rolne oraz sadownicy, posiadający sady i plantacje krzewów jagodowych. Warunkiem jest wykazanie się wyróżniającymi wskaźnikami produkcji, a także wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań i umiejętnością korzystania z funduszy Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia będą też dbałość o estetykę zagrody, osiągnięcia podczas branżowych wystaw i konkursów oraz działania na rzecz ochrony środowiska. Szczegółowy wykaz kryteriów znajduje się w regulaminie konkursu.
Kto może zgłosić rolnika? Prawo takie mają: Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Lubelska Izba Rolnicza, urzędy gmin i grupy producentów, a w poszczególnych kategoriach dodatkowo branżowe organizacje i związki wymienione w regulaminie.  
Wyboru zwycięzców dokona kapituła konkursowa złożona z przedstawicieli organizatorów oraz instytucji okołorolniczych (m.in. ARiMR, LODR, LIR, ARR i KRUS). Jej członkowie będą też wizytować zgłoszone gospodarstwa, które przeszły weryfikację formalną. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali w ramach VI edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 26 października 2013 r. Na finalistów czekać tu będą statuetki i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Przypomnijmy, że w premierowej edycji konkursu, honorowy tytuł "Rolnika Lubelszczyzny" powędrował do: Wiesława Kieliszka ze wsi Kurzelaty (produkcja zwierzęca), Andrzeja Flasińskiego z Budynina (produkcja roślinna), Piotra i Urszuli Osików z Woli Skromowskiej (gospodarstwo ekologiczne) oraz do trzech grup producenckich: SADPOL Polubicze, KLASA z Klementowic i AGRO z Telatyna. Przyznano również kilka dodatkowych wyróżnień.
 
Pochwal się swoimi osiągnięciami i zdobądź tytuł „Rolnika Lubelszczyzny"! Czekamy na Twoje zgłoszenie do 30 kwietnia br.
 

 

Eko-uprawy.pl © 2025