Nie potrzeba fachowej wiedzy ekonomicznej, aby stwierdzić fakt wzrostu cen produktów spożywczych w ostatnich latach. Każdemu, kto tylko robi zakupy, nie potrzeba tłumaczyć, jak droga stała się żywność; szczególnie ta niezbędna dla zachowania zdrowia – owoce i warzywa. Wysokie ceny zmuszają ludzi chcących odżywiać się prawidłowo i prowadzić zbilansowaną dietę, do oszczędności oraz kompromisów – niestety często kosztem zakupu produktów gorszej jakości. Czy prowadzenie przydomowej produkcji żywności jest odpowiedzią na kryzys?
Zdecydowanie tak! Ekologiczna uprawa roślin to tani, przyjazny środowisku sposób na pozyskanie niezbędnych produktów, jakościowo przewyższających te zgromadzone na sklepowych półkach. Przy niewielkim wysiłku będziemy mogli cieszyć się smakiem pysznych i aromatycznych, a prócz tego zdrowych, niepryskanych i nienawożonych sztucznymi nawozami jarzyn oraz owoców.
Wystarczy w tym celu przeznaczyć część przydomowego ogrodu lub działki pracowniczej na mały sad i warzywnik. Rośliny użytkowe można ładnie wkomponować w rosnącą dotychczas roślinność ozdobną. Warzywa, które możemy uprawiać to marchew, pietruszka, seler, por, cebula, ogórek, czosnek, sałata, rzodkiew, kapusta, bób, burak i wiele innych. Na gruncie lub pod osłonami możemy się podjąć uprawy pomidora. Spośród owoców warto wybrać jabłoń, gruszę, różne odmiany śliwy, czereśnię, wiśnię, brzoskwinię czy morelę. Można posadzić również borówkę amerykańską, truskawki, poziomki, jeżyny oraz maliny. Posiadając te rośliny w ogrodzie, naprawdę bliscy będziemy samowystarczalności!
Pomysłów na uczynienie naszej małej uprawy ekologiczną jest wiele:
- używać nawozów naturalnych zamiast sztucznych;
- założyć kompostownik i produkować z resztek organicznych bogaty w składniki odżywcze kompost;
- zamiast pryskać syntetycznymi herbicydami, pielić grządki ręcznie;
- dobrym sposobem na chwasty jest również ściółkowanie lub agrowłóknina;
- wspierać okoliczną populację owadów pożytecznych – zapylaczy roślin i drapieżników żywiących się szkodnikami roślin;
- dbać o rozwój bioróżnorodności.
O tym, jak założyć warzywnik czy sad owocowy, pisaliśmy już kiedyś na naszym portalu. Odsyłamy do odpowiednich artykułów:
http://www.eko-uprawy.pl/warzywnictwo/1017-zakladamy-warzywnik
http://www.eko-uprawy.pl/sadownictwo/997-zakladamy-sad-przydomowy-przygotowanie-terenu
http://www.eko-uprawy.pl/sadownictwo/1001-zakladamy-sad-przydomowy-wizyta-w-szkolce
http://www.eko-uprawy.pl/sadownictwo/1003-zakladamy-sad-przydomowy-przeglad-gatunkow-cz-i
http://www.eko-uprawy.pl/sadownictwo/1007-zakladamy-sad-przydomowy-przeglad-gatunkow-cz-ii