Międzynarodowe Targi Łódzkie zapraszają do udziału w VIII edycji Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD, która odbędzie się w dniach 3-5 października 2015 roku. Równolegle odbędą się IV Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO. Organizatorzy spodziewają się ponad 300 wystawców i 12 tysięcy zwiedzających, którzy w pierwszy weekend października zapełnią nową Halę Expo przy al. Politechniki w Łodzi.

seryEKOświat w Łodzi!
Odbywające się w Łodzi Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD to unikatowe wydarzenie ekologiczne na skalę międzynarodową. NATURA FOOD to impreza poświęconą ekożywności w Polsce, o ugruntowanej marce wśród wystaw o podobnej tematyce w naszym kraju. Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczą liczne grupy: rolników, producentów, przetwórców, dystrybutorów i hurtowników żywności wysokiej jakości z Polski i z zagranicy. NATURA FOOD to przede wszystkim spotkanie branżowe o charakterze biznesowym oraz idealne miejsce do poznania międzynarodowych trendów rozwoju rolnictwa ekologicznego i powiązanych z nim branż. Trzy targowe dni sprzyjają bezpośredniemu kontaktowi z podmiotami funkcjonującymi na rynku żywności wysokiej jakości. Dodatkowo w imprezie uczestniczą reprezentanci sektora żywności ekologicznej z innych krajów europejskich, m.in. Włoch, Niemiec, Litwy, Czech, Ukrainy czy Szwecji.
Organizatorzy do udziału w Targach NATURA FOOD zapraszają certyfikowanych producentów i przetwórców żywności ekologicznej, firmy wytwarzające żywność naturalną z oznaczeniami unijnymi i oznaczeniami Krajowego Systemu Jakość – Tradycja, członków Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, producentów produktów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW, producentów produktów naturalnych, nieprzemysłowych i o niskim stopniu przetworzenia, którym nie nadano żadnych certyfikatów jakościowych ani innych oznaczeń.
NATURA FOOD zgłoś się już teraz!

Bądźmy EKO na co dzień
Już po raz 4ty Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO odbędą się w tym samym czasie i miejscu co NATURA FOOD. Jest to atrakcyjna propozycja dla tych wszystkich, którzy chcą być ekologiczni i dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także o otaczające środowisko. Do prezentacji swojej oferty zapraszamy producentów naturalnych i ekologicznych kosmetyków, olejków aromatycznych i akcesoriów do pielęgnacji ciała. Wśród wystawców beECO znajdą się także producenci i dystrybutorzy ekologicznych środków czystości, tekstyliów, odzieży, biżuterii i suplementów diety. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku zakres towarowy beECO został rozszerzony o firmy oferujące opakowania, etykiety, skrzynie i maszyny do przetwarzania i opakowywania produktów żywnościowych i nieżywnościowych, a także o sprzęt gospodarstwa domowego wytwarzany z przyjaznych dla środowiska materiałów. Targi beECO skierowane są do właścicieli sklepów ekologicznych, SPA, salonów kosmetycznych przeprowadzających zabiegi w oparciu o naturalne produkty, producentów wyrobów ekologicznych, którzy wykonując swoją pracę starają się w jak największym stopniu dbać i chronić środowisko naturalne. Targi Ekologicznego Stylu Życia to również propozycja dla indywidualnych odbiorców, którzy chcieliby zgłębić swoją wiedzę na temat recyclingu, upcyclingu, ekologicznych środków czystości, czy kosmetyków.
beECO zgłoś się już teraz!

pieczywoBIOweekend – cała branża w jednym miejscu
Podczas tegorocznej edycji NATURA FOOD i beECO odbędzie się szereg spotkań i konferencji branżowych. Nie zabraknie stałych punktów programu przeznaczonych dla producentów produktów ekologicznych, lokalnych i tradycyjnych oraz właścicieli i pracowników sklepów czyli Akademii Biokuriera i BIOBbiznes Forum informuje Agata Szczepaniak, menadżer projektu z Międzynarodowych Targów Łódzkich – Jesteśmy przekonani, że cykl branżowych sesji warsztatowo-seminaryjnych, których wiodącym tematem będzie ekobiznes, będzie atrakcyjnym punktem dla przedsiębiorców i koproducentów, a w tym roku po raz pierwszy dla restauratorów i pracowników gastronomii.. Już po raz drugi odbędzie się Forum Ekobranży, które poświęcone jest zagadnieniom handlu i sprzedaży w biznesie ekożywności. Tematyka dotyczy kwestii rozwoju branży produktów ekologicznych i żywności funkcjonalnej w Polsce. Do udziału w Forum zaproszona została kadra menedżerska ekobiznesu, osoby odpowiedzialne za zakupy w dużych sieciach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych. Współorganizatorem Forum jest Wydawnictwo Media Experts.
Jak co roku program będzie wzbogacony o sympozja i prelekcje dotyczące szeroko rozumianej branży naturalnej żywności, zdrowego stylu życia oraz degustacji lokalnych specjałów niemal ze wszystkich zakątków Polski. Wśród atrakcji zaplanowane zostały również warsztaty i pokazy kulinarne, które będą prowadzone przez wybitnych kucharzy i miłośników gotowania.

KONKURSY dla wystawców i odwiedzających – NATURA FOOD = wysoka jakość
Jak co roku, wszystkich wystawców będą mogli wziąć udział w konkursie o Złoty Medal NATURA FOOD, który ma na celu promocję najlepszych wyrobów prezentowanych podczas targów. Profesjonalne Jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele środowisk naukowych i branżowych, oceniać będzie produkty naturalne, regionalne i ekologiczne w kilku kategoriach. Złoty Medal NATURA FOOD to już rozpoznawalny i uznany w branży znak, którym laureaci chwalą się zarówno w kraju jak i zagranicą. Po raz drugi najlepszy produkt prezentowany podczas targów NATURA FOOD zostanie również wyłoniony przez odwiedzających. Natomiast już po raz ósmy podczas NATURA FOOD odbędą się konkursy organizowane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, czyli Tygiel Smaków.

NOWOŚĆ!!! Salon i Forum Bioróżnorodności – oferta dla rolników
-To zupełnie nowe wyzwanie jakiego podjęliśmy się w tym roku, a jest nim Salon Bioróżnorodności - mówi Agata Szczepaniak, menadżer projektu z Międzynarodowych Targów Łódzkich. Jest to wydarzenie organizowane z myślą o coraz szerszym gronie rolników ekologicznych oraz rolników zainteresowanych przejściem z produkcji konwencjonalnej na rolnictwo organiczne, którzy poszukują dostawców ekologicznego materiału siewnego, naturalnych i organicznych środków ochrony roślin i nawozów, specjalnych pasz dla zwierząt hodowanych w trybie ekologicznym, a także rozwiązań zwiększających efektywność i wydajność upraw. Dzięki Salonowi rolnicy będą mieli okazję zapoznać się z szeroką prezentacją materiałów, produktów i rozwiązań wykorzystywanych w rolnictwie i hodowli ekologicznej. Wystawa wzbogacona będzie o aspekt edukacyjny i dlatego Salonowi towarzyszyć będzie Forum Bioróżnorodności - „Wymagania konsumentów szansą dla Bioróżnorodności„ mające na celu uwypuklenie istoty ochrony dawnych odmian roślin uprawnych i ras zwierząt gospodarskich oraz pokazać dobre praktyki już funkcjonujące w naszym kraju.

NOWOŚĆ!!! Salon Ekologiczny „Grow your own – wyhoduj sobie sam"
Salon Ekologiczny to przestrzeń gdzie swoją ofertę zaprezentują producenci: nasion, podłoży, materiału roślinnego, kompostowników, doniczek, szklarni balkonowych, mini-szklarni, podwyższonych i pionowych grządek, stolików do pracy przy roślinach, środków ochrony roślin, akcesoriów ogrodniczych. Salon ekologiczny to również miejsce prezentacji wydawnictw branżowych oraz instytucji publicznych i prywatnych, które na co dzień zajmują się edukacją ekologiczną i działalnością w zakresie ochrony środowiska. Przestrzeń „Grow your own – wyhoduj sobie sam" zostanie zaaranżowana wśród wystawców VIII Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Regionalnej oraz IV Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO.
W ramach powierzchni Salonu Ekologicznego „Grow your own – wyhoduj sobie sam" zostanie wydzielona przestrzeń pokazowa, gdzie zarówno wystawcy jak i zwiedzający będą mieli okazję wypróbować proponowanych przez wystawców towary i usługi. Prezentacja oferty w ramach Salonu Ekologicznego zapewni firmom niepowtarzalną okazję dotarcia z nią do szerokiego grona odbiorców - zarówno hobbystów ogrodnictwa, miłośników ekologicznego stylu życia i zdrowego odżywiania, jak i osób z branży, co pozwoli na nawiązanie kontaktów biznesowych.

Patronat Branżowy nad wydarzeniami objęli:
EKOLAND Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi
POLSKA EKOLOGIA Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych
Polska Izba Technologii i Wyrobów Naturalnych
Medialny patronat branżowy objęli:
Czasopismo o produktach ekologicznych BioKurier
Czasopismo EKOdostawca

Honorowym Patronem Targów jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Związek Województw RP oraz Marszałek Województwa Łódzkiego i Prezydent Miasta Łodzi.

Organizatorem imprezy są Międzynarodowe Targi Łódzkie Spółka Targowa.
www.naturafood.pl, www.beeco.com.pl

VIII Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznaj i Regionalnej NATURA FOOD i beEco odbędą się w Łodzi w hali Międzynarodowych Targów Łódzkich w terminie 2-4 października 2015 roku.

Światowy Dzień Ziemi '2015 pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła"

Światowy Dzień Ziemi - to największe ekologiczne święto świata, obchodzone obecnie w 192 krajach. Różnie na całym świecie odbywają się te obchody - są marsze, wystawy, wiece, wspólne sadzenie drzew. W Polsce tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Naszymi uczestnikami są rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2015 chcemy poświęcić promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej - Dzień Ziemi 2015 obchodzony będzie pod hasłem - „Z energią zmieńmy źródła" i nasz festyn poświęcony będzie w głównej mierze tej tematyce. Odbędzie się 26 kwietnia w warszawie na Polu Mokotowskim, w godz. 10.00 – 18.00.

Oprócz naszej oferty Dzień Ziemi obchodzony jest na terenie całego kraju, prawie w każdej szkole i przedszkolu.

Gorąco zachęcamy do organizacji wydarzeń związanych z Dniem Ziemi na terenie całej Polski, reklamujcie swoje przedsięwzięcia na naszej stronie internetowej, dodajcie swoje obchody do zakładki „obchody w Polsce" na stronie www.dzienziemi.org.pl

Prosimy też o promocję naszego programu,

A co w tym roku?

Wszystkich gorąco zachęcamy do promocji naszych działań i wysyłania kandydatur do konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII '2014. Wierzymy, iż blisko Państwa są ludzie, którzy w sposób ponadprzeciętny angażują się w ochronę środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 kwietnia 2015r. Zgłoszenia można wysłać korzystając z linku http://www.dzienziemi.org.pl//2015/regulamin2.pdf

Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady i baterie, jak co roku będziemy zbierać te odpady rozdając w zamian rośliny. Punkt zbiórki tradycyjnie uruchomiony zostanie na Skrze, wjazd od ul. Wawelskiej, a nad jego organizacją czuwać będzie Remondis Electrorecycling, Electrosystem Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz Eko-Punkt Organizacja Odzysku S.A.

Lasy Państwowe tradycyjnie przygotują 10.000 sadzonek rodzimych drzew, które będą wydawane już od godz. 13.00. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi '2015, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu.

Kraina Małych Przyjaciół OZE, czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne
i artystyczne o energii odnawialnej. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Astronomiczna lekcja o klimacie. Laboratorium przemian

Stół Darów Ziemi - produkty tradycyjne i ekologiczne - ekspozycja połączona ze sprzedażą przygotowana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego

O czystość i porządek na festynie po raz kolejny zadba Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie.

Wsparcie promocyjne zapewniają Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. i Koleje Mazowieckie - KM Sp. z o.o.

Już dziś serdecznie zapraszamy.

Grażyna Hodun

Koordynator ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi

___________________________________________________________________________

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej

ul. Raszyńska 32/44, lok. 140

02-026 Warszawa

tel. 22 668 92 68, fax: 22 883 50 96

www.dzienziemi.org.pl; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat honorowy: Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

Współpraca: Lasy Państwowe, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie - KM Sp. z o.o.

Finansujący: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Patronat medialny: Polskie Radio RDC, Metro, Portal www.zielonalekcja.pl

Targi EKOstyl 2015 są imprezą branżową o charakterze biznesowym, jest to miejsce, w którym prezentowane będą produkty i usługi związane ze zdrowym odżywianiem i zdrowym stylem życia. To możliwość poznania aktualnych trendów rozwoju rynku produktów i usług proekologicznych i powiązanych z nim branż, a także doskonała okazja do bezpośredniego kontaktu z podmiotami funkcjonującymi na tym rynku.

logo Targi EKOstyl kopiaJest to także atrakcyjna propozycja dla tych wszystkich, którzy chcą być ekologiczni i dbać o swoje zdrowie, a jednocześnie o otaczające środowisko.

Pierwsza edycja targów EKOstyl spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno firm, jak i szerokiej publiczności, na targach prezentowało się ponad 100 wystawców, a odwiedziło je prawie 4 tys. gości.

ZAKRES TEMATYCZNY TARGÓW:

● żywność naturalna, ekologiczna, artykuły spożywcze, produkty regionalne, napoje, browary;
● gospodarstwa ekologiczne (produkty rolne, oferta agroturystyczna);
● wyroby rzemieślnicze;
● kosmetyki naturalne, ekologiczne;
● ekologiczne środki czystości;
● moda ekologiczna, odzież, dodatki z materiałów naturalnych, len, bawełna;
● opakowania z materiałów naturalnych;
● handel produktami ekologicznymi, naturalnymi, zdrową żywnością, sklepy,
sklepy internetowe,
● sprzęt do poprawy kondycji oraz aktywnego stylu życia,
● eko organizacje, stowarzyszenia i fundacje.

KORZYŚCI DLA WYSTAWCÓW

● możliwość nawiązania nowych kontaktów i poszerzenia obecnych w prężnym gospodarczo
regionie, jakim jest Podbeskidzie;
● ocena zapotrzebowania rynku na produkty czy usługi firmy;
● poznanie ważnych dla branży trendów i nowości.

W trakcie targów odbędą się panele dyskusyjne i specjalne konferencje poświęcone zdrowej żywności i trendom w branży spożywczej oraz sposobom zachowania zdrowia i urody.

Organizatorem targów jest Biuro Promocji i Wystaw ASTRA, więcej na www.targibielskie.pl

W dniach 29 – 31 maja 2015 roku w Rzeszowskiej Hali „Podpromie" odbędzie się dziewiąta edycja targów pn. EKOGALA - Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości.

Prowadzone w województwie podkarpackim od szeregu lat działania ukierunkowane na rozwój rolnictwa ekologicznego sprawiły, że rzeszowskie Targi należą do największych tego typu imprez w Polsce i Europie Wschodniej. Podczas wydarzenia zapoznać się można z ofertą polskich i zagranicznych producentów żywności ekologicznej posiadających certyfikat zgodności gwarantujący ekologiczne podchodzenie wystawianych produktów, a wzrastająca systematycznie z roku na rok liczba wystawców świadczy o rosnącej popularności Targów.

Poważnym atutem jest fakt bezpłatnego udostępnienia powierzchni wystawienniczej wraz ze standardową zabudową, a zwiedzający mają zagwarantowany wolny wstęp na Targi.

IV Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia 2015 odbędą się w dniach 17-19 kwietnia 2015 w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie przy ul. Marsa 56c.

Wstęp na targi jest bezpłatny.

Więcej informacji znajduje się na www.targiregionalia.pl oraz www.targiagroturystyka.pl.

Po raz drugi w marcu spotkają  się w Bilesku Białej producenci i wytwórcy żywności najwyższej jakości.

Więcej informacji: www.targibielskie.pl

Już po raz piąty producenci owoców i warzyw będą mieli okazję spotkać się na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa – TSW 2015, które odbędą  się w dniach 19-20 lutego 2015 (czwartek i piątek) i jak co roku na terenie centrum targowego Expo XXI, przy ulicy I. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie.

TSW to targi, które systematycznie z roku na rok rosną, stając się w ciągu ostatnich dwóch lat  największymi targami w Polsce z tak kompleksową ofertą dla branży ogrodniczej i z rekordową liczbą wystawców (prawie 200 firm) na powierzchni ponad 11 300 metrów2 oraz odwiedzjących je osób (ok. 6 500). Nasze targi znane są z bardzo bogatej oferty maszynowej, szerokiej oferty nawozów i środków ochrony roślin, a swoje produkty i usługi prezentują czołowe polskie i zagraniczne firmy z branży.

Wśród wystawców przeważają dystrybutorzy środków produkcji dla sektora tradycyjnej produkcji, ale są także oferty dla ekologicznych sadowników i warzywników.

grafika Targi EKOSTYL 2014

Już niedługo, bo 22 i 23 listopada w Bielsku-Białej w Hali Sportowej Widok przy ul. Widok 12 będzie można znaleźć miejsce, gdzie na przekór jesiennej aurze króluje zdrowie i energia. Właśnie wtedy rusza pierwsza edycja Targów zdrowej żywności i zdrowego stylu życia – EKOstyl 2014.

Targi EKOstyl to impreza dla wszystkich, którzy dbają o zdrowie swoje i swoich bliskich, a także chcą wzmocnić swoją odporność i poprawić jakość życia. Specjaliści do spraw żywienia, lekarze i naukowcy jednogłośnie wskazują na bezpośredni związek tego, co jemy i jaki prowadzimy tryb życia, z naszym zdrowiem, zasobem energii i dobrym samopoczuciem. Niestety, wciąż zbyt mało uwagi przykładamy do tego bardzo ważnego aspektu naszego życia.

Zdjcie Targi EKOstylWielkie globalne korporacje produkują wyroby niskiej jakości, obfitujące w sztuczne dodatki i substancje, które obniżają koszty, lecz na dłuższą metę są szkodliwe dla zdrowia konsumentów. Częstą i niestety nieetyczną praktyką producentów jest celowe zaniżanie żywotności wyrobu – ubrań, sprzętów – które szybko się zużywają, wtedy musimy kupić nowy produkt. Przez takie nieuczciwe działania zanieczyszczenie środowiska i obciążenie kieszeni konsumentów jest bardzo wysokie. Dlatego warto dokonywać odpowiedzialnych wyborów konsumenckich i poszukać alternatywnych produktów i rozwiązań, które podniosą jakość naszego życia i zdrowia, a także pozytywnie wpłyną na środowisko i przyszłość naszej planety.

Targi EKOstyl mają na celu ułatwienie poszukiwań zdrowej alternatywy mieszkańcom Bielska-Białej i okolic oraz prezentację lokalnych przedsiębiorców z branży. Przede wszystkim będzie można znaleźć i zakupić zdrową żywność, certyfikowaną oraz produkowaną wg tradycyjnych receptur, bez sztucznych dodatków i konserwantów, a także żywność bezglutenową. Na stoiskach wszystko można będzie posmakować, sprawdzić jakość i zasięgnąć szczegółowych informacji o produktach.

Ci, którzy mądrze dbają o swoją urodę, znajdą naturalne kosmetyki, zabiegi i wyroby do pielęgnacji ciała, które nie szkodzą skórze i działają długofalowo. Stoiska z naturalnymi, ziołowymi i roślinnymi wyrobami medycznymi pomogą uniknąć dyktatury syntetycznych leków, które często mają negatywne skutki uboczne. Rodzice będą mogli zapoznać się z ekologicznymi produktami i zabawkami dla dzieci.

Przez dwa targowe dni odbywać się będą degustacje potraw regionalnych na stoisku Stowarzyszenia „Beskidzkie Smaki" m. in. beskidzkiej kwaśnicy, dań ze ślimakami i wielu innych atrakcyjnych potraw. Warto nie przeoczyć stoisk naszych zagranicznych gości z Bułgarii, Węgier, Słowacji i Czech, gdzie możemy poznać tamtejsze smaki i wyroby.

Ponadto każdy będzie mógł skorzystać z niezwykle ciekawych i atrakcyjnych konferencji i prelekcji, na których będzie można zapoznać się z tematyką zdrowego odżywiania, zdrowego trybu życia i innych propozycji np. o uprawie winorośli, produkcji wina, zdrowym kociołkowaniu.

Zachęcamy mieszkańców Podbeskidzia i nie tylko do odwiedzenia targów, w perspektywie nadchodzących świąt jest to okazja, aby zakupić oryginalne upominki świąteczne i zdrowe produkty na świąteczny stół.

Szczegóły dotyczące targów oraz konferencji i warsztatów na: ww.targibielskie.pl

Organizatorem targów jest Biuro Promocji i Wystaw ASTRA.

 

W tym terminie odbędą się najbardziej znane Targi Żywności Ekologicznej w Niemczech w Norymberdze - Biofach 2015.

Pierwsza edycja Targów odbędzie się w Bielsku Białej w Hali Sportowej, przy ulicy Widok 12. Tematem przewodnim będzie zdrowe odżywianie i naturalny styl życia. Prezentowane będą produkty i usługi, nowe trendy w rozwoju rynku produktów i usług proekologicznych.

Tematyka szczegółówa:

  • żywność naturalna, ekologiczna, artykuły spożywcze, produkty regionalne, napoje, browary;
  • gospodarstwa ekologiczne (produkty rolne, oferta agroturystyczna);
  • wyroby rzemieślnicze;
  • kosmetyki naturalne, ekologiczne;
  • ekologiczne środki czystości;
  • moda ekologiczna, odzież, dodatki z materiałów naturalnych, len, bawełna;
  • opakowania z materiałów naturalnych;
  • handel produktami ekologicznymi, naturalnymi, zdrową żywnością, sklepy, sklepy internetowe,
  • sprzęt do poprawy kondycji oraz aktywnego stylu życia,
  • ekoorganizacje, stowarzyszenia i fundacje.

W trakcie targów odbędą się panele dyskusyjne i specjalne konferencje.

Organizatorem targów jest Biuro Promocji i Wystaw ASTRA, więcej na www.targibielskie.pl

W imieniu Dyrekcji Gimnazjum nr 49 oraz swoim jako autora cyklicznych konferencji, zapraszam na konferencję pod hasłem: „Promocja zdrowego trybu życia w procesie kształcenia młodzieży gimnazjalnej i licealnej"

Konferencja odbędzie się w dniu 17 listopada 2014 r. o godzinie 9.00 w Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi i. S. Starzyńskiego przy ulicy Smoczej w Warszawie.

Patronat honorowy objęła Burmistrz Dzielnicy Wola Pani Urszula Kierzkowska i Mazowiecki Kurator Oświaty.
Ramowy program konferencji obejmuje:

  • Powitanie i uroczyste otwarcie: Elżbieta Milewska, moderator Mirosław Dzikowicki;
  • Ekologiczna żywność - prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska SGGW w Warszawie, godz. 9.00- 10.30;
  • Przeciwdziałanie dietozależnym chorobom cywilizacyjnym – mgr. Diana Wolańska Stowarzyszenie Vege Polska 10.30-11.15;
  • Przerwa kawowa 11.15-11.45
  • Miejsce układu odpornościowego w systemach utrzymujących homeostazę - prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sonta, Uniwersytet Warszawski, godz. 11.45-13.15
  • Oporność na antybiotyki jako rosnące zagrożenie oraz bakteriofagi - nadzieja na przyszłość - dr Radosław Stachowiak Uniwersytet Warszawski, 13.30-14.30
  • Zakończenie konferencji - moderator Mirosław Dzikowicki

Zgłoszenia i rejestracja uczestników Mirosław Dzikowicki - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbęda się Targi poświęcone osobom z nietolerancją i nadwrażliwością pokarmową oraz środowiskową. Zaproszono do udziału dystrybutorów oraz producentów zdrowej, ekologicznej żywności, produktów bez alergenów, a także oferujących specjalistyczne kosmetyki, sprzęt, odzeż oraz środki czystości dla tej grupy dzieci i dorosłych.

Podczas Targów można będzie obejrzeć wzorcowy Dom Alergika, a takze zasięgnąć rady lekarza alergologa.

W specjalnie wydzielonej strefie zostaną zgrupowani producenci produktów ekologicznych.

Organizatorzy zapraszają!

natura food  beeco grafikaTargi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD coraz bliżej

W dn. 3-5 października br. odbędą się VII Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD 2014. To najważniejsze wydarzenie branży eko żywności w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Bieżąca edycja imprezy obfituje w bogatą ofertą wystawienniczą oraz ciekawy program imprez towarzyszących, przygotowanych z myślą o przedstawicielach branży i świadomych koneserach stylu eko.

Targi są najważniejszą branżową imprezą w Polsce, dedykowaną bioproduktom, ekożywności oraz produktom regionalnym i tradycyjnym. NATURA FOOD to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu z funkcjonującymi na polskim rynku producentami ekoproduktów i wysokiej jakości żywności niskoprzetworzonej. W tym roku swój udział potwierdziło blisko 300 wystawców. Każdego roku w targach bierze udział ponad 12 tys. osób. Wśród wystawców i odwiedzających znajdują się przedstawiciele kadry menedżerskiej, rolnicy, producenci, przetwórcy, właściciele sklepów oraz dystrybutorzy żywności z różnych regionów Polski i zagranicy: Litwy, Węgier, Włoch, Republiki Czeskiej, Niemiec, w tym roku również z Japonii.

Handel żywnością ekologiczną to poważny i trudny biznes. Targom towarzyszyć będzie szereg spotkań i konferencji branżowych przeznaczonych dla producentów artykułów ekologicznych oraz właścicieli i pracowników sklepów, w tym: Akademia Biokuriera, seminaria w ramach BIObiznes Forum. Po raz pierwszy odbędzie się I Forum EKObranży, poświęcone zagadnieniom handlu i sprzedaży w biznesie eko żywności. W programie Forum znajdą się panele o ciekawej tematyce: „Dokąd zmierza eko branża", „W jakim kierunku zmierza handel detaliczny i hurtowy w ekobranży", a także „Rozwój i specyfika kanałów dystrybucji produktów ekologicznych i prozdrowotnych". Forum jest organizowane przez MTŁ oraz Wydawnictwo Media Experts. Po raz trzeci eksperci z IFOAM EU, europejskiej struktury Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego, poprowadzą konferencję na temat perspektyw rozwoju i promocji rolnictwa ekologicznego w UE.

Program targów obfituje w sympozja i prelekcje dotyczące branży naturalnej żywności i zdrowego stylu życia. Wśród atrakcji zaplanowano warsztaty i pokazy kulinarne, prowadzone przez wybitnych kucharzy i miłośników gotowania – Grzegorza Łapanowskiego oraz Grzegorza Cieleckiego. Na odwiedzających czekać będzie również Strefa FOOD TRACK cullinary show, w ramach której zorganizowany zostanie konkurs dla blogerów pn. „Eko śniadanie = lepsze wkuwanie" na najsmaczniejszy i najzdrowszy zestaw śniadaniowy dla uczniów. Miłośnicy dobrej kuchni wezmą udział w prezentacji dotyczącej bezglutenowej kuchni wegańskiej pt. „Gryczane bliny z hummusem, majonezem z kalafiora i wegańskim kawiorem", prowadzonej przez Atelier Smaku. Na smakoszy czarnego, orzeźwiającego napoju czeka Strefa Miłośników Kawy, a w niej prezentacje sztuki parzenia i domowych sposobów przygotowywania napoju, ozdabiania mlekiem oraz uprawie tej rośliny.

Nie zabraknie oczywiście dyskusji o ważnych aspektach życia w stylu eko. Stowarzyszenie STOP NOP zorganizuje prelekcję pn. „Zdrowy Styl Życia a Szczepienia". Gratka czeka też na miłośników drobiu, będą mogli wziąć udział w warsztatach: „Hodowla drobiu zgodnie z naturą - czy to w ogóle jest możliwe". Zupełnie nowym tematem, który pojawi się na targach jest żywność modyfikowana genetycznie. Poświęcone zostanie jej seminarium Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO pt. "Wolne od GMO? Chce wiedzieć".

Targi to również możliwość udziału w ciekawych konkursach. W konkursie o Złoty Medal NATURA FOOD 2014 jury sprawdzi jakość rekordową ilość 37 prezentowanych produktów w czterech kategoriach: żywności ekologicznej, tradycyjnej, naturalnej i pochodzącej z zagranicy. Już po raz siódmy rozstrzygnięty zostanie konkurs Tygiel Smaków - jego uczestnicy będą prezentować produkty na stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Z kolei w ramach konkursu Tradycyjne Smaki Regionu swoje umiejętności zaprezentują uczniowie szkół gastronomicznych.

Równolegle z NATURA FOOD odbędą się III Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO, które są organizowane z myślą o producentach ekologicznych środków czystości do mycia, prania i sprzątania, kosmetyków naturalnych i ubrań dla dzieci z wysokiej jakości bawełny. Po rocznej przerwie na targach gościć będzie „zakręcona" wielbicielka stylu eko, ceniona wokalistka Reni Jusis, która poprowadzi warsztaty pn. „Ekologicznie = ekonomicznie, czyli 10 pomysłów na oszczędne i naturalne rozwiązania na co dzień".

Targi NATURA FOOD & beECO są przyjazne dzieciom. Przez cały okres ich trwania rodzice, będą mogli zostawić maluchy pod czujnym okiem opiekunów, którzy zgodnie z zasadą uczyć bawiąc, zainspirują maluchy do ekologicznych gier i zabaw. Charakter Strefie EKO-dziecka nada kadra Przedszkola Ekologicznego EKOLUDEK.

Impreza odbędzie się w Hali Expo - Łódź przy al. Politechniki 4.

Bilety
Dzieci do lat 10 bezpłatnie - 0.00 PLN
Bilet normalny jednorazowy (beECO & Natura Food) - 15.00 PLN
Bilet ulgowy jednorazowy (beECO & Natura Food) - 10.00 PLN
Bilet normalny trzydniowy (beECO & Natura Food) - 30.00 PLN
Bilet normalny jednorazowy online (beECO & Natura Food) - 11.00 PLN
Bilet normalny trzydniowy online (beECO & Natura Food) - 22.00 PLN

Godziny zwiedzania
3 października - 10:00 - 18:00
4 października - 10:00 - 18:00
5 października - 10:00 - 16:00

Zachęcamy do zakupu biletów w systemie on-line

Więcej informacji znajduje się na stronie www.NATURAFOOD.pl oraz www.beeco.com.pl

 

Po raz ósmy w Berlinie odbędzie się "Zielony Tydzień", targi producenów i dystrybutowów żywności.

Wszelkie informacje dostępne na stronie www.greenweek.de

Organizator: Lentewec Sp. z o.o. (ITE Group Plc)
Miejsce: Warszawskie Centrum EXPO XXI, ul. I. Prądzyńskiego 12/14, Warszawa

W dniach 14-16 kwietnia 2015 r. w Warszawie po raz drugi odbędą się Międzynarodowe Targi WorldFood Warsaw. Wydarzenie to jest szansą dla branży spożywczej i stwarza możliwość zapoznania się z szeroką ofertą produktów z Polski, Europy i świata, jak również rozwiązaniami dostępnymi w branży produkcji żywności. Honorowy patronat nad imprezą objął prezes Agencji Rynku Rolnego.

Na targi WorldFood Warsaw 2015 zapraszamy profesjonalistów związanych z branżą produkcji żywności. Wystawcami są zarówno przedsiębiorcy oferujący gotowe produkty rolno – spożywcze, jak również przedstawiciele podmiotów związanych z procesem produkcji. Podczas trwania targów osoby związane z branżą będą miały możliwość nawiązania nowych kontaktów i poszerzenia obecnych, ocenienia zapotrzebowania rynku na ich produkty czy usługi oraz śledzenia globalnych trendów.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: www.worldfood.pl.
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w tym wydarzeniu!

Osoba do kontaktu:
Agnieszka Szpaderska
Manager Targów WorldFood Warsaw
tel.: +48 22 395 66 93
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Z czym Polakom kojarzy się zdrowy styl życia? Przede wszystkim ze zbilansowaną dietą, bogatą w owoce i warzywa oraz z aktywnością fizyczną. Jak wynika z badań, mimo podnoszącej się świadomości społeczeństwa na ten temat, ponad połowa z nas nie podejmuje żadnych działań, aby być zdrowszym. O tym, jak odpowiednio się odżywiać i co zrobić, by każdego dnia dbać o dobre samopoczucie będzie mowa podczas konferencji Zdrowie i Ekologia na co dzień.

Wydarzenie odbędzie się 28 października br. w Rzeszowie. W dzisiejszych czasach tematyka zdrowego trybu życia staje się bardzo istotną kwestią dotyczącą każdego z nas. Genetycznie modyfikowana żywność, otyłość oraz brak aktywności fizycznej to współczesne problemy, które dotykają coraz większą część społeczeństwa. Aktualnie głównymi zagrożeniem są choroby układu krążenia, które charakteryzują się największą dynamiką wzrostu. Rośnie także liczba nowotworów, często wynikających z prowadzonego stylu życia. Ponadto, obok tak zwanych epidemii cywilizacyjnych, mamy do czynienia z pogarszaniem się kondycji fizycznej. I chociaż zdrowy tryb życia jest coraz bardziej trendy, to faktyczna zmiana postaw nadal pozostaje sporym wyzwaniem. Zajęci codziennymi sprawami, dbanie o siebie odkładamy na później.

Dyskusja o zdrowiu
W dniu 28 października 2014 roku w Sali Audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie odbędzie się konferencja Zdrowie i ekologia na co dzień. – Zdrowy tryb życia jest niejako wyzwaniem XXI wieku. Dlatego ideą tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na to, jak istotnym elementem jest żywność, optymalna dieta, a także aktywność fizyczna oraz jak te kwestie wpływają na jakość naszego życia. Chcemy zasygnalizować to, że codzienne praktyki i nawyki wpływają na nasze samopoczucie – mówi Jerzy Hanus, Wiceprezes Stowarzyszenia „Polska Akademia Zdrowia”, które jest organizatorem spotkania.

Eksperci z kraju i zagranicy
Konferencja jest ogólnopolskim wydarzeniem skierowanym do wszystkich zainteresowanych tą tematyką. – W zdrowym stylu życia nie chodzi wyłącznie o ideę czy modę lansowaną przez popkulturę, ale o praktyczne korzyści. Dbając o siebie zwiększamy szansę na uniknięcie wielu chorób, a na co dzień cieszymy się lepszym samopoczuciem i mamy więcej energii do działania – wyjaśnia Marek Wawrzeńczyk, Prezes Stowarzyszenia „Polska Akademia Zdrowia”. Jak dodaje – podczas spotkania prelegenci przedstawią nie tylko teoretyczne aspekty, ale również wiele praktycznych i sprawdzonych wskazówek. Udział w konferencji zadeklarowali eksperci z zakresu ochrony zdrowia, odżywiania i ekologii. Wśród zaproszonych gości są m.in.: Sir Julian Rose prof. dr hab. inż. Leszek Woźniak, dr Jadwiga Kempisty i Jerzy Maslanky. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Aby zarejestrować się wystarczy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie wydarzenia: www.paz.org.pl/zglos-chec-uczestnictwa/

Egzamin na inspektora rolnictwa ekologicznego w zakresie specjalizacji "Ekologiczna uprawa roślin i utrzymanie zwierząt" odbedzie sie 22 września 2014 r. o godz. 10.00 w sali nr 49/51 gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa.

Uprawnienia inspektora rolnictwa ekologicznego można uzyskać w zakresie następujących specjalizacji:   

  • ekologiczna uprawa roślin i utrzymanie zwierząt,
  • zbiór ze stanu naturalnego,
  • pszczelarstwo,
  • produkty akwakultury i wodorosty morskie,
  • przetwórstwo produktów ekologicznych oraz produkcja pasz lub drożdży,  
  • wprowadzanie na rynek produktów ekologicznych, w tym importowanych z państw trzecich.

Targi NaturaFood odbędą się w Łodzi w kompleksie Expo-Łódź, al. Politechniki 4 w dniach 3-5 października 2014 roku.

Szczegóły na stronach www.beeco.com.pl i www.naturafood.pl

Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć treść zaproszenia.

4Świeże sery, chrupiące pieczywo z samopszy, miody, pyłek pszczeli, olej rydzowy, konfitury z płatków róży takie  i inne smakołyki będzie można się zaopatrzyć na ekojarmarku towarzyszącemu Śniadaniu na Trawie, w sobotę 14 czerwca 2014 w Toruniu.

Śniadanie na Trawie to piknik ekologiczny organizowany przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju w ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Od siedmiu lat na początku czerwca na jednym z toruńskich rynków na Starym Mieście pojawia się około 2000 m2 prawdziwej trawy. Zielona przestrzeń staje się miejscem, w którym mieszkańcy mogą odpocząć podczas całodniowego pikniku, a także dowiedzieć się czegoś interesującego na temat przyrody i ekologii.
Do wzięcia udziału w jarmarku zapraszamy rolników i sprzedawców  z całej Polski oferujących żywność lokalną, zdrową i ekologiczną - niekoniecznie certyfikowaną.

Choć oficjalnie termin rejestacji upłynął, to wciąż jeszcze jesteśmy gotowi na przyjęcie dodatkowych zapisów. Dlatego wszystkich chętnych do wzięcia udziału w imprezie prosimy o jak najszybsze wypełnienie formularza, który znajduje się na stronie www.pzr.org.pl.

zyczenia-wielkanocZdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

życzy

redakcja portalu eko-uprawy.pl

Ogólnopolska Konferencja „Mikroorganizmy w uprawie roślin i zagospodarowaniu odpadów organicznych” odbędzie się 27-28 listopada 2014 r. Zaprasza Instytut Ogrodnictwa Oddział Warzywnictwa Pracownia Mikrobiologii

Konferencja międzynarodowa „Innowacyjne technologie i produkty dla ekologicznej produkcji owoców”
Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych - Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Instytut Ogrodnictwa zaprasza na Międzynarodową Naukową Konferencję Ekologiczną pt. Innowacyjne technologie w ekologicznej produkcji ogrodniczej” organizowaną w ramach projektu badawczego EkoTechProdukt Skierniewice, 22–24 października 2014

 

VI Warsztaty w Ekologicznym Sadzie Doświadczalnym odbędą się 21 maja 2014 r. w Nowym Dworze Parceli 35
Zaprasza Instytut Ogrodnictwa Zakład Odmianoznawstwa i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych

Światowy Dzień Ziemi - zbliża się kolejna edycja święta. Obchodzony jest na świecie od 1970 roku, a od 1990 roku Dzień Ziemi obchodzony jest również w Polsce, zawsze 22 kwietnia. Nasz coroczny finał w postaci otwartego festynu organizowany jest w niedzielę 27 kwietnia, w godz. 10.00 – 18.00, Warszawa, Park Pole Mokotowskie, wspólnie zadbajmy o klimat. Głównym zadaniem naszego święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem jej mieszkańców.

Tegoroczne obchody Światowego Dni Ziemi są częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. „Zmieniaj nawyki - nie klimat!” prowadzonej od września 2013 do końca czerwca 2014 roku. Kampania dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. A do tej pory podczas kolejnych edycji Dnia Ziemi udało nam się wspólnie:  rozdać około 184 tysięcy sadzonek drzew,·zebrać około 70 ton makulatury,·zebrać około 75 ton szkła,· zebrać około 38,7 ton zużytych baterii,· zebrać około 89 ton elektrośmieci, w zamian rozdać 45 tysięcy roślin ozdobnych,·zorganizować akcję w obronie warszawskich parków. 1998 i 1999 r. – akcja OCALMY POLE MOKOTOWSKIE, 2003r. – akcja POPARCIA IDEI PARKU PRZY DWORCU ZACHODNIM,·zorganizować konkursy, w których udział wzięło około 80 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski, zbudować złożoną z ponad 800 prac dzieci ZIELONĄ PIRAMIDĘ MARZEŃ,·zebrać podczas festynów Dnia Ziemi w parku Agrykola i na Polu Mokotowskim około 1 210 000 uczestników,· rozdać 30 000 ekologicznych, lnianych toreb (akcję zapoczątkowaliśmy w 1994r.),· postawić na Polu Mokotowskim KRĄG MEGALITÓW – Pomnik Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (w 2000 roku, w roku 2001 krąg przenieśliśmy na tern Biblioteki Narodowej),· wyłonić 13 laureatów konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII (konkurs organizowany od 2001 r.). 

Oprócz naszej oferty Dzień Ziemi obchodzony jest na terenie całego kraju, prawie w każdej szkole i przedszkolu. Gorąco zachęcamy Państwa do organizacji wydarzeń związanych z Dniem Ziemi na terenie Państwa gmin, reklamujcie swoje przedsięwzięcia na naszej stronie internetowej. A co w tym roku?    Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady, opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła będziemy jak co roku zbierać te odpady rozdając w zamian rośliny. Punkt zbiórki tradycyjnie uruchomiony zostanie na Skrze, a nad jego organizacją będzie czuwać Remondis Electrorecycling.    

Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi będzie firma Gumtree, która w kwietniu br. obchodzi 10-lecie obecności na polskim rynku. Właściciel bardzo popularnego w Polsce i na świecie portalu bezpłatnych ogłoszeń przygotował szereg atrakcji m.in. tort urodzinowy, darmowy poczęstunek oraz wspólne sadzenie drzewa Gumtree na Polu Mokotowskim. W ten sposób firma chce zachęcić warszawiaków do dbania o przyrodę oraz integracji i wypoczynku na świeżym powietrzu.     

Lasy Państwowe tradycyjne przygotowały 10.000 sadzonek rodzimych drzew i już od 13.00 będą wydawane. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2014, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu. Kraina Małych Przyjaciół Klimatu czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne o klimacie. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Ekspozycja plenerowa „Klimat w szklarni”. Astronomiczna lekcja o klimacie. Laboratorium przemian Stół Darów Ziemi - produkty tradycyjne i ekologiczne - ekspozycja połączona ze sprzedażą przygotowana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego Prezentacje 23 Polskich Parków Narodowych po kilku latach na festyn Dnia Ziemi wracają parki narodowe - to niewątpliwa atrakcja i przyroda polska w pigułce i w jednym miejscu. O czystość i porządek na festynie po raz kolejny zadba MPO w m. st. Warszawie.  

Już dziś serdecznie zapraszamy.  

Grażyna Hodun, Koordynator ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, ul. Raszyńska 32/44, lok. 140, 02-026 Warszawa, tel. 22 668 92 68, fax: 22 883 50 96, www.dzienziemi.org.pl; www.stopzmianomklimatu.pl; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów PaństwowychWspółpraca: Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, Społeczny Instytut Ekologiczny, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie - KM Sp. z o.o.

Partner merytoryczny projektu: Polska Organizacja Turystyczna         

Partner projektu: Gumtree

Finansujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w WarszawieSponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Patronat medialny: Jedynka Polskie Radio, Radio dla Ciebie, Gazeta Wyborcza, Metro, TVP Warszawa, Portal www.zielonalekcja.pl

Plakat 2014

Eko-Uprawy-0035Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie chciałby zaprosić Państwa w terminie 1 – 3 maja 2014 roku na  II Lubiński Festiwal Kwiatów i Roślin.

Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe”, od 1990 roku jest głównym organizatorem imprez plenerowych na terenie miasta Lubina. Duże doświadczenie przy organizacji takich imprez jak: Dni Lubina, Muzyka Z Oblężonego Miasta, czy Międzynarodowe Turnieje w Badmintonie, pozwoliły nam na dotarcie do licznego grona odbiorców. Zeszłoroczna edycja Festiwalu Kwiatów i Roślin cieszyła się dużym zainteresowanie wśród mieszkańców Lubina i okolic.

Tegoroczne Festiwale skierowane są do szerokiego grona odbiorców, zarówno osoby starsze, jak i najmłodsze pociechy znajdą coś dla siebie. Na terenie Festiwali organizowane będą pokazy florystyczne, prelekcje, wystawy kwiatów i roślin oraz ich sprzedaż. Uczestnicy Festiwali będą mogli skosztować również licznych piwnych specjałów sprowadzonych z całej Polski, wymienić się gadżetami piwnymi na giełdzie birofilskiej lub spróbować swoich sił w warzeniu piwa.

W ramach Strefy Dziecka zaplanowane są twórcze gry i zabawy dla najmłodszych. Czas umilały będą występy znanych polskich artystów sceny rozrywkowej i kabaretowej m. in. Ania Rusowicz, Mela Kulka oraz Budka Suflera.We wrześniu 2014 roku odbędzie się trzecia edycja Lubińskiego Festiwalu Kwiatów i Roślin oraz Lubińskiego Festiwalu Piwa, które połączone będą z Muzycznym Końcem Lata oraz Międzynarodowymi Zawodami Badmintona – Polish International.

UWAGA! KONFERENCJA ZOSTAŁA PRZEŁOŻONA Z 28 MARCA NA 11 KWIETNIA 2014 ROKU.

Od roku organizowane jest innowacyjne przedsięwzięcia w formie cyklicznych konferencji poświęconych promocji zdrowia. 28.03.2014 odbędzie się konferencja pod hasłem  „Racjonalne Żywienie” w Zespole Szkół Architektoniczno Budowlanych i Licealnych w Warszawie. Konferencja skierowana będzie do nauczycieli, zespołów ds. promocji zdrowia w szkole Dzielnicy Warszawa Śródmieście, pedagogów szkolnych, uczniów i rodziców szkół Dzielnicy Warszawa Śródmieście. Podczas konferencji w szkole rozmieszczone będą stoiska SGGW ze zdrową żywnością i świeżymi sokami do degustacji.

ZESPÓŁ SZKÓŁ ARCHITEKTONICZNO - BUDOWLANYCH I LICEALNYCH W WARSZAWIE
I
POLSKIE TOWARZYSTWO HIGIENICZNE ZARZĄD GŁÓWNY W WARSZAWIE

ZAPRASZAJĄ 11.04.14 o godz. 10.00  NA KONFERENCJĘ pod hasłem:  „Racjonalne Żywienie”
Celami konferencji są:

  • poszerzenie wiedzy o racjonalnym żywieniu,
  • promocja zdrowego stylu życia,
  • rozbudzenie zainteresowań własnym zdrowiem i problematyką prozdrowotną

Program konferencji:
9.50- 10.00 – otwarcie konferencji Jolanta Pindelska Mirosław Dzikowicki
10.00- 11.35 - „GMO w rolnictwie i produkcji żywności- szanse i zagrożenia”- dr.Piotr Golba, SGGW w Warszawie,
11.40- 12.45 - „Ekologiczna Żywność”- prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska,
SGGW w Warszawie ,
12.45 -14.15 – „Prozdrowotne walory warzyw i owoców”-
dr hab. Ewelina Hallmann, SGGW w Warszawie
13.30-13.40 przerwa
14.15 –14.25 zakończenie konferencji, Mirosław DzikowickiUdział w konferencji bezpłatny- liczba miejsc ograniczona rejestracja do dnia 08.04.14
 

Organizator nie zapewnia noclegu
Konferencja odbędzie się w ZSABiL w Warszawie ul. Przyrynek 9 sala nr 26(parter)
Zgłoszenia uczestników, instytucji: Mirosław Dzikowicki e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W dniach 3-5 października 2014 roku w kompleksie wystawienniczym Międzynarodowych Targów Łodzkich odbędą się targi NaturaFood i beECO.

W centrum kongresowym w Kielcach w dniach 29-10 listopada odbędą się po rak kolejny targi EcoFamily dla zainteresowanych ekologiczną żywnoscią i stylem życia.

W Poznaniu na Uniwersytecie Przyrodniczym (Biocentrum) w dniach 20-22 marca 2013 roku odbędzie się "EkoSeedForum – Europejska konferencja nt. ekologicznego materiału siewnego, ekologicznej hodowli roślin i różnorodności roślin uprawnych"

Szczegółowy program: http://www.ekoconnect.org/tl_files/eko/p/Projekte/Ekossedforum/14-02-05_EkoSeedFroum_Programme_Entwurf-PL.pdf

chlebekoJaka jest realna wartość odżywcza produktów? Co gwarantują europejskie znaki chronionej nazwy pochodzenia? W jaki sposób zapewnić odpowiednią jakość przy produkcji żywności? Jak wygląda laboratoryjne badanie produktów? -  to tylko niektóre z tematów konferencji i paneli dyskusyjnych podczas Międzynarodowych Targów Żywności World Food Warsaw 2014. W czasie trzech dni targów organizatorzy zapewnią bardzo ciekawy program merytoryczny.

Już 9 kwietnia rozpoczną się Międzynarodowe Targi Żywności World Food Warsaw 2014. Impreza odbędzie się w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ulicy Prądzyńskiego 12/14. Patronat nad targami objęła Agencja Rynku Rolnego. Zarezerwuj stoisko: http://worldfood.pl/wystawcy/zarezerwuj-stoisko/

Jednym z wystawców, który wspiera targi merytorycznie jest firma JARS sp. z o.o. Polskie Laboratoria Badawcze. Specjaliści omówią m.in. oznaczanie i wyliczanie wartości odżywczej produktów spożywczych w aspekcie praktycznym.
- Dowiemy się też o aktualnych i planowanych zmianach w oznakowaniu żywności – dodaje Agnieszka Szpaderska, project manager targów World Food Warsaw 2014. – Prelegenci wskażą na co zwrócić uwagę przy wymianie etykiet oraz omówią – w aspekcie trendu Clean Label - oznakowanie substancji dodatkowych na etykiecie.W czasie targów poruszone zostaną zagadnienia promocji produktów regionalnych i tradycyjnych oraz stosowania na nich ich europejskich oznaczeń. Na specjalnym panelu zostanie omówiona żywność z logo Chronionej Nazwy Pochodzenia (ChNP), Chronionego Oznaczenia Geograficznego (ChOG) oraz Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności (GTS) w branży owocowo-warzywnej. Prelegenci wskażą na potencjał i wyzwania tego rynku. To bardzo ważne tematy, które spotykają się z coraz większym zainteresowaniem branży gastronomicznej.

Na imprezie nie zabraknie również kwestii związanych z higieną żywności. Jednym z poruszonych tematów będzie zagadnienie „Systemów zapewnienia jakości przy produkcji żywności”, który omówią specjaliści z wydawnictwa „Bezpieczeństwo i Higiena Żywności”. Podczas World Food Warsaw 2014 zostanie też przeprowadzana analiza samego badania żywności oraz opakowań do kontaktu z żywnością.
 
Już teraz wiemy, że na targach swoje osiągnięcia pokaże co najmniej 80 wystawców z wielu krajów. Impreza organizowana przez ITE Group i jej zagraniczne biura zapewni obecność kilku tysięcy gości z krajów Europy i Azji. Na World Food Warsaw 2014 zagoszczą m.in.  przedstawiciele Rosji, Włoch, Grecji, Finlandii, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Targi, podobnie jak inne imprezy organizowane przez ITE Group, odbędą się w formule bussines-to-bussines. Impreza ma być nowoczesną platformą do nawiązania nowych kontaktów dla całej branży spożywczej.

Co, gdzie kiedy?
Międzynarodowe Targi Żywności World Food Warsaw 2014 odbędą się w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14.
Impreza będzie trwała trzy dni, od 9 do 11 kwietnia 2014 r.Więcej na  www.worldfood.plSzczegółowe informacje:
Agnieszka Szpaderska
Project Manager
tel.: +48 22 395 66 93
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

regionalia5Lista produktów tradycyjnych w Polsce liczy już ponad 1200 wyrobów, co oznacza wzrost o ponad 17% w porównaniu z rokiem 2013. Najwięcej tego typu artykułów jest w województwie podkarpackim - 154. Kolejne miejsca w stawce zajmują pomorskie i œśląskie (po 136) oraz lubelskie i małopolskie (odpowiednio 114 i 106 wyrobów). Na listę wpisywane są produkty stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, które wytwarzane są tradycyjnymi metodami wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat. Są wœród nich m.in. wyroby mleczne, mięsne, piekarnicze i cukiernicze, warzywa i owoce, a także miody czy gotowe potrawy. Raz w roku takie produkty są prezentowane w Warszawie podczas Targów Regionalia, gdzie można w jednym miejscu spróbować najlepszych specjałów z różnych regionów Polski i innych krajów. W tym roku wydarzenie to odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska.  
 
- Zdrowe, regionalne wyroby cieszą się rosnącą popularnoœcią w naszym kraju. Coraz chętniej bowiem Polacy sięgają po lokalne produkty, doceniając ich unikatowe właœciwośœci i wysoką jakoœść. W efekcie, jak widać po liœście tradycyjnych artykułów, tego typu wyrobów przybywa. W ubiegłym roku na Targach Regionalia goœciliœmy ponad 200 wystawców z różnych częœci Polski. Wœród osób z branży i 25 tys. warszawiaków, którzy uczestniczyli w wydarzeniu, mogli prezentować walory swoich produktów promując przy okazji bogactwo kulinarne regionów –- zauważa Bartosz Sosnowski, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Polska, organizatora Targów Regionalia.  
 
Południe z tradycją
Pod kątem bogactwa tradycyjnych produktów prym wiodą południowa i południowo-wschodnia Polska. Wyroby z czterech województw z tych regionów: podkarpackiego, œ śląskiego, lubelskiego i małopolskiego stanowią bowiem aż 42% wszystkich artykułów wpisanych na listę. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w północnej częœci kraju. Województwa warmińsko-mazurskie i zachodnio-pomorskie, z 25 produktami każde, plasują się w ostatniej trójce pod względem liczby tradycyjnych wyrobów. Na północy wyróżnia się jedynie pomorskie, z którego na listę wpisanych zostało aż 136 artykułów. W ubiegłym roku to właœnie ten region zajmował pierwsze miejsce pod względem liczby tradycyjnych produktów, obecnie ustąpił natomiast pola województwu podkarpackiemu i uplasował się tuż za liderem ex aequo z woj. œśląskim. Najmniej tego typu specjałów (24) znajduje się z kolei w Lubuskiem. Tu jednak liczba wyrobów zgłoszonych na listę w ciągu roku prawie się podwoiła, notując wzrost na poziomie 85%. Bardzo dynamicznie rozwija się również małopolskie, gdzie w 2013 roku zanotowano 66 artykułów wytwarzanych z pokolenia na pokolenie, a aktualnie jest ich już ponad 100. Listę tradycyjnych produktów prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z marszałkami województw.  
 
- Obok tradycji na Targach Regionalia w tym roku szczególnie silnie chcemy promować ekologię. Będzie to okazja, by lepiej poznać różnice między tego typu wyrobami. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że produkt ekologiczny nie znaczy to samo co tradycyjny. W wyrobach eko kluczem są ekologiczne metody produkcji. Do ich wytwarzania nie stosuje się chemii, ale tylko naturalne œrodki. W drugiej kategorii, jak sama nazwa wskazuje, pierwsze skrzypce grają tradycyjne metody wykorzystywane do produkcji oraz tradycyjny skład -– tłumaczy Bartosz Sosnowski.  
 
Tradycja z ekologią
Przez trzy dni Targów Regionalia producenci i dystrybutorzy produktów eko i tradycyjnych zaprezentują szeroką ofertę artykułów naturalnych, organicznych, miodów i wyrobów mleczarskich, a także win czy browarów regionalnych.  Nie zabraknie też propozycji artykułów rzemieœlniczych, z drewna, ale też ręcznie robionej biżuterii, mody inspirowanej folklorem oraz naturalnych kosmetyków. Targom towarzyszyć będą rozmaite atrakcje, w tym smakowite degustacje lokalnych specjałów, pokazy gotowania i konkursy. Wydarzenie odbędzie się w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Równolegle organizowane będą Targi Agroturystyka promujące zalety wypoczynku na łonie natury. W ramach tego wydarzenia swoje oferty zaprezentują gospodarstwa ekologiczne i agroturystyczne, jak też kwatery prywatne i pokoje gośœcinne. Po raz kolejny w sąsiadującej hali odbędą się również Targi LATO.  
 
Targi Regionalia organizowane są we współpracy ze znakomitymi patronami. Patronat honorowy nad tegoroczną edycjš objęli: Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.targiregionalia.pl.
 
 
***
Międzynarodowe Targi Polska to operator jednego z najnowoczeœniejszych obiektów wystawienniczo-eventowych w Polsce - Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska - zlokalizowanego przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Obiekt ten jest w pełni dostosowany do organizacji targów, zjazdów, konferencji i eventów (w tym bankietów, koncertów czy zawodów sportowych). Zajmuje łącznie 15 200 mkw., z czego 10 000 mkw. stanowi funkcjonalna i klimatyzowana hala wystawiennicza, 4 000 mkw. teren zewnętrzny, zaœ 1 200 mkw. nowoczesne zaplecze konferencyjno-biurowe.  
Międzynarodowe Targi Polska jest też organizatorem wielu dużych i ważnych biznesowo imprez targowych, w tym China Expo Poland poœwięconych współpracy handlowej z Chinami, Targów Event, Agroturystyka, Regionalia i Dziedzictwo.  
 
KONTAKT:
Anna Omelańska, Practum Consulting, tel. 0 666 36 61 88, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kinga Szkutnik, Practum Consulting, tel. 0 609 88 44 80, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po raz pierwszy w Moskwie odbędą się tagi żywności ekologicznej i fairtrade zorganizowane przez Rosyjską Izbę Handlową i firmę Biovita. 24 kwietnia odbędzie się pokaz produktów podczas Organic Trade Meeting.

Więcej: www.green-apple.com

Ekologia i tradycja – to hasła, wokół których skupiać się będzie III edycja Targów Regionalia organizowanych w warszawskim Centrum MT Polska przy ulicy Marsa 56c w Warszawie. Podczas imprezy lokalni producenci zaprezentują szeroki wybór organicznej żywności i produktów wytwarzanych na bazie receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wydarzenie bardzo dobrze wpisuje się w popularny trend slow food promujący dbałość o zdrowie i środowisko. Podczas trzeciej edycji Targów Regionalia silniej będziemy podkreślać ekologię.

Rozpoczęcie zapisów do 9. Organic Marketing Forum- Europejskiej fachowej wystawy produktów organicznych oraz networkingowej konferencji, która odbędzie się w 1-2 czerwca w Warszawie.

9. Organic Marketing Forum uznawane jest jako jedno z najważniejszych networkingowych wydarzeń biznesowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Program zaplanowanego na 2 dni spotkania daje przedsiębiorstwom okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. W roku 2013 OMF przyciągnęło producentów, przetwórców, handlowców, importerów, sprzedawców detalicznych ryku organicznego z 27 krajów Europy.

ofm5Program spotkania obejmuje międzynarodową wystawę produktów organicznych, konferencję, wyjazdy studyjne, networkingowe warsztaty jak i sesje speed networking oraz biznes giełdę partnerska.Z nową atrakcyjną ofertą cenową jak i z bogatego programu organizatorzy pragną przekonać szeroką rzeszę przedsiębiorców sektora do udziału w wydarzeniu.

Rejestracja z ofertą rabatową trwa do 15 stycznia 2014. Prelegenci mogą składać propozycje prezentacji do końca grudnia 2013. Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia: www.organic-marketing-forum.org.

Głównym organizatorem spotkania jest EkoConnect we współpracy z targami BioFach z Norymbergii. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz IFOAM EU Group. Partnerami są Stowarzyszeniem Polska Ekologia, Stowarzyszeniem Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi „Ekoland”, Polskim Centrum Doradztwa Rolniczego oraz Organic Retailers Association (ORA).

 

logo-world-foodTargi w stolicy bedą szansa dla całej branży spożywczej. Wystawcy z Polski i zagranicy, panele dyskusyjne i specjalne konferencje poświęcone żywności  i trendom w branży spożywczej – to wszystko będziesz mógł zobaczyć na pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Żywności World Food Warsaw 2014 w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Impreza odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia przyszłego roku.

Targi World Food Warsaw 2014, to szansa, by Warszawa stała się ważnym punktem na mapie spotkań branży żywnościowej. Targi nie będą tylko z nazwy międzynarodowe, bo organizatorem imprezy jest Lentewenc – spółka córka ITE Group – światowego giganta w branży targowej i konferencyjnej. Warszawska impreza wzbogaci portfolio podobnych imprez, które z dużymi sukcesami odbywają się już za naszą wschodnią granicą. ITE Group organizuje podobne imprezy na Ukrainie, w Kazachstanie i w Rosji.

Najnowsze technologie
World Food Warsaw 2014, podobnie jak inne imprezy organizowane przez Lentewenc, to wydarzenie skierowane do sektora business to business. Wystawa daje wszystkim odwiedzającym możliwość zapoznania się z najnowszymi i najbardziej wyszukanymi produktami z Polski, Europy i świata, oraz rozwiązaniami dostępnymi w branży produkcji żywności.Organizatorzy chcą wpleść imprezę w najnowsze trendy. Na World Food Warsaw 2014 będzie można zobaczyć oraz posmakować wyrobów regionalnych i lokalnych przysmaków oraz żywności organicznej i ekologicznej. Nie zabraknie też produktów rolno-spożywczych oraz napojów, czy przypraw, dodatków do żywności i półproduktów. Z uwagi na skierowanie imprezy do innych przedsiębiorców na targach nie może też zabraknąć sprzętu i maszyn przetwarzających, producentów opakowań, branżowych systemów IT oraz wszechobecnych w branży spożywczej firm usługowych.

Zarezerwuj stoisko: http://worldfood.pl/wystawcy/zarezerwuj-stoisko/-

Na targi World Food Warsaw 2014 zapraszamy profesjonalistów związanych z branżą produkcji żywności – mówi Agnieszka Szpaderska, project manager targów World Food 2014. - Wystawcami targów, są zarówno przedsiębiorcy oferujący gotowe produkty rolno – spożywcze, jak również przedstawiciele podmiotów związanych z procesem produkcji. Tym samym, mile widziane są również firmy oferujące przyprawy i dodatki do żywności, a także dostawcy technologii i usług branżowych.

Organizatorzy zapraszają też stowarzyszenia i zrzeszenia działające w branży. Te zajmą się między innymi organizacją konferencji i paneli dyskusyjnych, które mają wyróżnić World Food 2014 na tle innych tego typu imprez organizowanych w Polsce.

Goście targów, to…
Kto odwiedzi targi World Food 2014? Impreza ma być platformą biznesową skierowaną do profesjonalistów z branży. Wszyscy odwiedzający targi to specjaliści o ściśle sprecyzowanych celach biznesowych, szukający produktów najwyższej jakości, innowacji i alternatywnych rozwiązań dla ich własnych firm.  ITE Group i Lentewenc zapraszają na imprezę: importerów i eksporterów żywności oraz napojów, przedstawicieli sieci sklepów detalicznych, właścicieli sklepów i hurtowni spożywczych, producentów żywności i napojów, kierownictwo punktów HoReCa, właścicieli piekarni i cukierni, stowarzyszenia i władze lokalne, klientów końcowych oraz konsumentów.

Targi to okazja, by zapoznać się z ofertą przedstawicieli firm działających w branży, poznać najnowsze branżowe trendy i technologie, wymienić się doświadczeniami z liderami rynku oraz podtrzymać i nawiązać nowe kontakty biznesowe. - Nad przygotowaniem targów, ich organizacją i promocją pracujemy wspólnie z naszymi zagranicznymi biurami, więc impreza będzie miała charakter międzynarodowy. Współpracujemy nie tylko z lokalnymi przedsiębiorcami ale przede wszystkim z przedstawicielami branży z całej Polski, Europy i całego Świata. Dobrze rozwinięta baza i rozległa sieć kontaktów wśród firm z WNP, Rosji, w Europie Zachodniej i Azji daje nam możliwość tworzenia międzynarodowych imprez na wysokim poziomie – dodaje Agnieszka Szpaderska, project manager targów WorldFood Warsaw.

Co, gdzie kiedy?
Międzynarodowe Targi Żywności World Food Warsaw 2014 odbędą się w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14.

Impreza będzie trwała trzy dni, od 9 do 11 kwietnia 2014 r.

Więcej:  www.worldfood.pl

logo-ecofamilyDegustacje najsmaczniejszych ekologicznych potraw i napitków, prezentacje ekozabawek i  kosmetyków już wkrótce w Targach Kielce podczas trzeciej edycji Targów Ekologia dla Rodziny EcoFamily od 30 listopada do1 grudnia. Tegoroczna edycja wypełniona jest bogatą ofertą czołowych polskich producentów i dystrybutorów żywności ekologicznej, kosmetyków oraz nawozów do produkcji ekologicznej. Szeroka oferta prezentowanych produktów i usług jest gwarancją, że każdy, kto prowadzi sklep, hurtownię lub też zajmuje się produkcją żywności ekologicznej, znajdzie w targowych halach cos interesującego i niezbędnego w codziennej działalności.
 W programie targów znajdą się także bardzo ciekawe wydarzenia towarzyszące skierowane do producentów  ekologicznych m.in. konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Polska Ekologia  - Wsparcie dla producentów ekologicznych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 czy też  III Spotkanie Rolników Ekologicznych organizowane przez największą jednostkę certyfikującą w Polsce -  Ekogwarancja. Finał będzie miał także Ogólnopolski Konkurs na Najlepszego Eko-Sprzedawcę i Najlepszy Sklep  z Żywnością Ekologiczną, w którym do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody. Kolejna atrakcja to Ogólnopolski Konkurs twórczego Recyklingu I Can.Dla wszystkich gości  i zwiedzających targi organizatorzy oraz wystawcy przygotowali punkty, w których będzie można uzyskać bezpłatne porady dietetyka i dowiedzieć się wszystkiego  o zasadach zdrowego, ekologicznego żywienia. Nie zabraknie także stoisk z ekologicznymi przysmakami, kosmetykami pielęgnacyjnymi dla całej rodziny czy eko – odzieży, mebli i zabawek.
W zdrowym ciele zdrowy duch
W tym roku na Targach Ekologia dla Rodziny EcoFamily swoje stoisko będzie miał także Natur House. Firma wywodzi się z Hiszpanii, gdzie już od wielu lat jest numerem jeden w dziedzinie żywienia i dietetyki. Specjaliści pomagają w pozbyciu się nadwagi, utrzymaniu aktualnej wagi ciała, a także wprowadzają zdrowe zasady żywienia, dzięki czemu utrwalają się efekty diety, bez powrotu do dawnej sylwetki.
ecofamilyPodczas targów ECOFAMILY, będzie można wygrać kompleksową wizytę u dietetyka w Naturhouse wraz z suplementami diety. Dietetycy zapewniają indywidualne podejście do każdej osoby i oferują wsparcie w trakcie stosowania diety. Na bieżąco kontrolują postępy i pomagają rozwiązywać problemy podczas procesu odchudzania. Szczegóły konkursu pojawią się wkrótce na stronie Targów Kielce.
Dla milusińskich
Dla najmłodszych zwiedzających organizatorzy we współpracy z bawialnią Raj Urwisa przygotowali specjalną Strefę Malucha, w której znaleźć będzie można dmuchaniec, duże klocki do zabawy, tor przeszkód, samochodziki oraz bujaczki. Do Targów Kielce przyjadą także dinozaury z parku Dinozatorland a na stoisku Europejskiego Centrum Bajki odbędą się warsztaty i konkursy plastyczne z nagrodami oraz  pokazy multimedialne.
EcoFamily odbędą się w tym roku równocześnie z Targami Prezentów Artystycznych Strefa Handmade. Połączone, będą stanowić wyjątkową okazję do zakupienia oryginalnych prezentów świątecznych i niepowtarzalnych dekoracji do domu.

Eko-Uprawy-00085 grudnia br. w Lublinie (Hotel Victoria, ul. Narutowicza 58/60) odbędzie się konferencja „Rozwój rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego w regionie Polski Wschodniej”. To jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń branży ekologicznej w naszej części kraju. Organizuje je Dolina Ekologicznej Żywności oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB z Puław.

Swój udział zapowiedziało już ponad 100 przedstawicieli lokalnych i regionalnych firm ekologicznych, instytucji naukowych i badawczych oraz samorządów. Konferencję otworzy Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman wspólnie z prof. dr hab. Wiesławem Oleszkiem, Dyrektorem IUNG – PIB.

W trakcie Konferencji przewidziano liczne wystąpienia eksperckie oraz panele dyskusyjne. Jako prelegenci wystąpią:
- Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski,
- Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar,
- prof. dr hab. Jan Kuś (IUNG-PIB),
- dr Krzysztof Jończyk (IUNG-PIB),
- przedstawiciele firm zrzeszonych w klastrze DEŻ (Tomasz Obszański, Paweł Krajmas, Piotr Puchalski, Marian Wójtowicz),
- przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Michał Rzytki,
- dr Sylwia Żakowska (Biemans SGGW Warszawa),
- dr Jacek Walczak (Instytut Zootechniki – PIB),
- przedstawiciele CDR o/ Radom - dr Henryk Skórnicki i Bolesław Pieczyński.
Szczegółowy program Konferencji
 
Konferencja „Rozwój rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego w regionie Polski Wschodnie”
Termin: 05 grudnia 2013 r.
Lokalizacja: Lublin, Hotel Victoria, ul. Narutowicza 58/60
Program Konferencj

i9.30 -10.00 Rejestracja uczestników

10.00 – 10.15 Otwarcie konferencji: Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman, Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach - prof. dr hab. Wiesław Oleszek.

10.15 – 10.35 Rozwój obszarów wiejskich w woj. lubelskim. Znaczenie rolnictwa ekologicznego dla regionu - wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Sławomir Sosnowski.

10.35 – 10.55 Miejsce rolnictwa ekologicznego w strategii rozwoju woj. podkarpackiego - wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar.

10.55 – 11.30 Stan rolnictwa ekologicznego w UE, Polsce, regionie Polski Wschodniej - prof. dr hab. Jan Kuś, IUNG-PIB.

11.30 – 12.00 Podsumowanie projektu „Rozwój klastra Dolina Ekologicznej Żywności” - dr Krzysztof Jończyk, IUNG-PIB.12.00 - 13.30 Wystąpienia członków klastra DEŻ.  Prezentacja firm. Doświadczenia w produkcji ekologicznej żywności z perspektywy praktyków: Barwy Zdrowia - Tomasz Obszański, JK Zakład Mięsny, Paweł Krajmas, BIO – FOOD Roztocze, Piotr Puchalski, BIO – Eko Marian Wójtowicz.  

13.30 – 14.15 Panel dyskusyjny

14.15 – 15.00 Obiad, degustacja produktów ekologicznych, prezentacja oferty firm.

15.00 – 15.30 Projekt rozporządzenia określającego zasady wsparcia produkcji ekologicznej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Michał Rzytki.

15.30 – 16.00 Uwarunkowania rozwoju rynku żywności ekologicznej w Polsce - dr Sylwia Żakowska, Biemans SGGW Warszawa.

16.00 – 16.30     Produkcja zwierzęca w gospodarstwach ekologicznych, problemy na poziomie technologicznym i jakościowym - Dr Jacek Walczak, Instytut Zootechniki – PIB.

16.30 – 17.00 Metody upowszechniania rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego na przykładzie działalności CDR o/ Radom - Dyrektor CDR o/ Radom, dr Henryk Skórnicki.

17.00 – 17.30 Możliwości wsparcia inwestycyjnego gospodarstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw w ramach PROW 2014-2020 - Bolesław Pieczyński, CDR o/Radom.

17.30 – 18.00 Dyskusja, zakończenie konferencji.

od 18.00 Kolacja integracyjna

zboza-ziarnoPodkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego oraz klaster „Dolina Ekologicznej Żywności” serdecznie zapraszają na VI Podkarpacką Konferencję Rolnictwa Ekologicznego. Konferencja odbędzie się w dniu 20 listopada br. w Trzcianie (Trzciana 353 C, sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji). Potrwa od godz. 10:00 do 14:15.W trakcie Konferencji poruszone zostaną zagadnienia związane z ekologiczną produkcją, m.in. nawożenie i ochrona gleb w gospodarstwach ekologicznych, pszczelarstwo i rola owadów zapylających oraz wpływ żywności na zdrowie człowieka. Zaprezentowane zostaną również możliwości przetwórcze wybranych gospodarstw ekologicznych oraz podsumowanie efektów czteroletniej działalności klastra „Dolina Ekologicznej Żywności”. W programie Konferencji przewidziano także konsultacje z przedstawicielami firm oferujących nawozy i środki ochrony roślin dopuszczone w rolnictwie ekologicznym oraz mini-konkurs z nagrodami dla najbardziej uważnych Słuchaczy.Szczegółowy program IV Podkarpackiej Konferencji Rolnictwa Ekologicznego
Związek Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”
oraz Klaster „Dolina Ekologicznej Żywności”
mają przyjemność zaprosić na
VI Podkarpacką Konferencję Rolnictwa Ekologicznego
która odbędzie się w dn. 20 listopada 2013 r. o godz. 10.00,
w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzcianie (sala widowiskowa). PROGRAM KONFERENCJI10.00 – Otwarcie konferencji - Robert Machowski, Prezes Zarządu PIRE
10.25 – Podsumowanie działalności klastra Dolina Ekologicznej Żywności
- Krzysztof Jończyk,  Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach Państwowy Instytut Badawczy, Koordynator klastra „Dolina Ekologicznej Żywności”
10.55 – Przykłady małego przetwórstwa w gospodarstwie ekologicznym
- Alina Becla „AWB”, Tomasz Obszański „Barwy Zdrowia”, Antoni Tudryn „Owocowe Smaki”
11.25 – Informacja na temat edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży w ramach Programu „Zdrowo jem – zdrowo żyję” - Bożena Zięba, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie, Małgorzata Garlak - Niedziółka
11.40 – Żywność a zdrowie - Jolanta Miklar, Prezes Stowarzyszenia Gospodarstw Ekologicznych EKO WISŁOKA, farmaceuta
12.10 – Przerwa kawowa
12.40 – Rola pszczół i owadów zapylających w rolnictwie ekologicznym - Tadeusz Litwin, Kierownik PZDR w Rzeszowie, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale
13.10 – Nawożenie i ochrona gleb w rolnictwie ekologicznym - Stanisław Jamrozik, Bioconcept, Gardenia Sp. z o.o.
13.40 – Dyskusja, konkurs z nagrodami
14.15 – Obiad i zakończenie konferencjiPo obiedzie będzie możliwość wzięcia udziału w konsultacjach z przedstawicielami firm oferujących nawozy i środki ochrony roślin dopuszczone w rolnictwie ekologicznym.

Eko-Uprawy-0034W dniu 07.11.2013 r. (najbliższy czwartek) w miejscowości Hołowno (województwo lubelskiej, powiat parczewski, gimna Podedwórze) odbędzie się XXXI EkoForum klastra Dolina Ekologicznej Żywności.

EkoForum pt. „Agrotechnika w gospodarstwie ekologicznym. Podstawowe problemy gospodarki nawozowej i zarządzania składnikami pokarmowymi w rolnictwie ekologicznym”, organizowane wspólnie z Lubelskim Oddziałem Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND, będzie miało charakter szkoleniowy. Jest przeznaczone dla rolników oraz producentów żywności ekologicznej. Program Ekoforum przewiduje wystąpienia eksperów - prof. UWM Olsztyn Józefa Tyburskiego oraz dr Krzysztofa Jończyka i dr Jarosława Stalengi (obydwaj z IUNG – PIB Puławy).
 

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego „Kraina Rumianku” (Hołowno 66, 21-222 Podedwórze). Potrwa od godz. 10:00 do 14:00. Serdecznie zapraszamy.

XXXI EKOFORUM Agrotechnika w gospodarstwie ekologicznym
Podstawowe problemy gospodarki nawozowej  i zarządzania składnikami pokarmowymi w rolnictwie ekologicznym   Hołowno, 07.11.2013 r. 10.00 – 10.15    Informacja nt. projektu Rozwój klastra DEŻ: cele, zadania, formy działalności - dr Krzysztof Jończyk IUNG – PIB Puławy.
10.15 – 10.45    Organizacja produkcji i gospodarka płodozmianowa w rolnictwie ekologicznym (znaczenie roślin motylkowatych) - dr Krzysztof Jończyk IUNG – PIB Puławy.
11.00 – 11.30    Zarządzanie składnikami pokarmowymi w gospodarstwie ekologicznym - dr hab. Józef TYBURSKI, prof. UWM Olsztyn.  
11.30 – 12.00    Omówienie badań dotyczących stanu żyzności gleb w gospodarstwach ekologicznych - dr Jarosław Stalenga IUNG – PIB Puławy.  
12.00 – 12.30    Badania nt produkcyjności roślin i żyzności gleb w różnych systemach produkcji - dr J. Stalenga, dr K. Jończyk IUNG – PIB Puławy.
    
12.30 – 12.50    Omówienie wyników badań stanu żyzności gleb w gospodarstwach zrzeszonych
w Ekolandzie – forma panelu dyskusyjnego połączona z doradztwem w zakresie gospodarki nawozowej (dr J. Stalenga, dr K. Jończyk, dr hab. J. Tyburski). 12.50 -13.30    Uwarunkowania agrotechniczne uzyskania wysokiej jakości w produkcji zbóż
w gospodarstwach ekologicznych. Omówienie analiz jakościowych ziarna zbóż producentów z Ekolandu – forma panelu dyskusyjnego połączona z doradztwem
(dr J. Stalenga, dr K. Jończyk, dr hab. J. Tyburski).13.30 – 14.00    Dyskusja, zakończenie EkoForum
14.00    Obiad

Podczas EkoForum przekazane będą członkom EKOLANDU wyniki analiz zasobności gleb w składniki pokarmowe  oraz materiały informacyjne i promocyjne.

O ekologii, energii i społecznej partycypacji powinni debatować i współdecydować zwykli ludzie. Na takim stanowisku stoi grupa parlamentarna Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego, która organizuje konferencję dla środowisk myślących o ekologii, kwestiach klimatycznych, rozwoju polskich miast i wsi oraz o ich wpływie na ludzkie życie.
15-16 listopada 2013 o godzinie 9.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się konferencja będąca płaszczyzną dla debaty o sprawach energii i klimatu, w których arbitralne decyzje podejmuje rząd, a które bezpośrednio dotyczą lokalnego życia polskiego społeczeństwa. Konferencja stanowi społeczne uzupełnienie szczytu klimatycznego (COP19), na którym spotkają się w Warszawie dyplomaci i przedstawiciele rządów.
Podczas konferencji zostaną poruszone tak kluczowe zagadnienia, jak np. stanowisko Polski wobec COP19 w kontekście długofalowych korzyści dla kraju, rozwój miast w oparciu o współpracę z mieszkańcami, nie zaś przeciwko nim, skutki oparcia polskiej energetyki na węglu, czy też kwestie dotyczące inwestycji na polskiej wsi.
Główna ideą konferencji jest uświadomienie współobywatelom, że przyszłość Polski definiują nie tylko wspaniałe karty jej historii, lecz również, a może nawet głównie odgórne decyzje, które zapadają teraz, a na które zwykli obywatele mają niewielki wpływ.
Frakcja Zielonych/WSE zaprasza wszystkich zainteresowanych do współdecydowania w sprawach, które dotyczą ich przyszłości i jakości życia w Polsce. Zdaniem ekologów szczyt klimatyczny, gromadzący wyłącznie polityków i dyplomatów, powinien objąć swoim zakresem również ludzi zainteresowanych przyszłością w aspekcie ekologii i klimatu, ludzi dbających o swoje środowisko i rozwój społeczności lokalnych, ceniących konstruktywną debatę na kluczowe tematy z zakresu ekologii, klimatu i rozwoju.
W przeddzień konferencji, tj. 14 listopada o godzinie 19.00 organizatorzy zapraszają na skwer Hoovera na pokaz filmu „Drill, baby, drill”. Jest to historia ludzi, którzy w obawie o swoją przyszłość potrafią zmobilizować siebie i innych, aby wspólnie stanąć w obronie spraw ważnych dla ich życia.Więcej informacji:
http://www.greens-efa.eu/energia-obywatelska-dla-dobrego-klimatu-10640.html
oraz na stronie Facebooka:
https://www.facebook.com/energiaobywatelska

Eko-Uprawy-0012Studenci i naukowcy mogą szukać sposobów na ochronę bioróżnorodnościUczniowie, studenci, absolwenci, naukowcy kierunków przyrodniczych i ochrony środowiska mogą wziąć udział w drugiej polskiej edycji międzynarodowego konkursu Quarry Life Award, promującego ochronę bioróżnorodności. Zgłoszenia do udziału w konkursie można przesyłać do 1 marca 2014 roku.
Konkurs ma promować ochronę bioróżnorodności na terenach kopalni surowców mineralnych Grupy Górażdże, należącej do koncernu HeidelbergCement.
 
Uczestnicy polskiej edycji konkursu mogą zgłaszać swoje pomysły na ochronę bioróżnorodności za pośrednictwem strony www.quarrylifeaward.com do 1 marca 2014r. W konkursie można startować indywidualnie lub zespołowo, opierając propozycje na pięciu kategoriach: „Kształtowanie publicznej świadomości, “Promocja bioróżnorodności”, „Innowacja i Bioróżnorodność”, “Bioróżnorodność i Edukacja” oraz w nowej kategorii - “Projekty studenckie i uczniowskie”.
 
Jury wybierze pięć najlepszych projektów badawczych, które będą realizowane od marca do września 2014 r. na terenie trzech kopalń należących do Grupy Górażdże: Kopalni Wapienia „Górażdże”, Kopalni Surowców Mineralnych „Wójcice” (woj. opolskie) oraz Kopalni Surowców Mineralnych Nowogród Bobrzański (woj. lubuskie).
 
W listopadzie 2014 r. zostanie wyłonionych trzech laureatów w każdym z 21 krajów, które biorą udział w konkursie. Na szczeblu krajowym przyznane zostaną nagrody w wysokości 1,5 tys., 3 tys. i 5 tys. euro.
 
Również w listopadzie wyłonionych zostanie sześciu zwycięzców na szczeblu międzynarodowym. Pula nagród międzynarodowych wynosi 80 tys. euro. Najlepszy projekt drugiej edycji konkursu zostanie nagrodzony kwotą 30 tys. euro.
 
Promocja unikatowych, lokalnych gatunków flory i fauny występujących w ponad 1000 kamieniołomów i wyrobisk na całym świecie jest niezwykle ważna dla zachowania bioróżnorodności. Pod względem zakresu i intensywności tych działań Polska należy niewątpliwie do grona światowych liderów, a jednym z projektów jest prowadzony od 2005 r. Program Ochrony Bioróżnorodności terenu górniczego Kopalni Wapienia „Górażdże”.
 
PAP – Nauka w Polsce

W najbliższą sobotę 26 października w lubelskiej Galerii Gala (ul. Fabryczna 2, 20-301 Lublin) odbędą się Targi Żywności Ekologicznej „Eco-Gala”.

Impreza rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 17. W jej trakcie swoje produkty zaprezentuje m.in. kilku klastrowiczów z Doliny Ekologicznej Żywności (Plantacja Żeń-Szeń, Zakłady Mięsne Wasąg, Stowarzyszenie Ekolubelszczyzna, Allnet, Brzost-Eko, Ekoland, Barwy Zdrowia, Domena). „Eco-Gala” ma mieć charakter cykliczny i odbywać się w każdą sobotę.

Dodatkowe informacje o projekcie znajdą Państwo na stronie http://www.gala.com.pl/eco
Serdecznie zapraszamy na stoiska naszych klastrowiczów w trakcie „Eco-Gali”!
Biuro Prasowe Doliny Ekologicznej Żywności

Klaster Dolina Ekologicznej Żywności
Dolina Ekologicznej Żywności to pierwszy w Polsce klaster zrzeszający podmioty działające na rzecz promowania i rozwoju żywności ekologicznej. Klaster ma charakter otwarty i do jego struktur mogą przystąpić podmioty i organizacje zainteresowane rozwojem produkcji żywności ekologicznej na terenie Polski Wschodniej (z województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego). Więcej informacji o klastrze na stronie www.dolinaeko.pl
--

1, 2 czerwca 2014 - Organic Marketing Forum

Szczegóły wkrótce.

Na przełomie listopada i grudnia 2013 roku odbędą się w Kielcach III Targi Ekologia dla Rodziny ECOFAMILY.

Szczegóły na stronie: http://www.targikielce.pl/index.html?k=ecofamily&s=index

LISTA WYSTAWCÓW - JUŻ ZNANA!
W tegorocznej edycji targów weźmie udział 300 wystawców z kraju i zagranicy. Pełną listę producentów ekożywności oraz produktów regionalnych i tradycyjnych publikujemy w zakładce Wystawcy NATURA FOOD i Wystawcy beECO. Są wśród nich zarówno uznani producenci ekożywności o dużym potencjale rynkowym, jak małe, ale prężnie rozwijające się firmy rodzinne. Grono wystawców uzupełniają goście zagraniczni z Czech, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Węgier – Kraju Partnerskiego tegorocznej edycji Targów NATURA FOOD.

Targi są najważniejszą branżowa imprezą w Polsce, dedykowaną bioproduktom, ekożywności oraz produktom regionalnym i tradycyjnym. NATURA FOOD to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu z funkcjonującymi na polskim i zagranicznym rynku producentami ekoproduktów i wysokiej jakości żywności niskoprzetworzonej i nawiązania współpracy biznesowej.Konferencja Rolnictwo Ekologiczne – Wspólna Polityka Rolna po 2013 r.

KONFERENCJA MINISTERSTWA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
Pierwszego dnia Targów (11 października) odbędzie się Konferencja pt. „ROLNICTWO EKOLOGICZNE – historia i przyszłość – Wspólna Polityka Rolna po 2013r.”. Wezmą w niej udział przedstawiciele resortu rolnictwa, Komisji Europejskiej, Prezydencji Litewskiej, Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM) oraz Węgier.
Poruszane tematy dotyczyć będą wsparcia rolnictwa ekologicznego na Węgrzech, Litwie i w Polsce. Nie zabraknie również dyskusji o nowych rozwiązaniach i kierunkach zmian. Na zakończenie wręczone zostaną nagrody laureatom Konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w roku 2013r.

naturafood2KONFERENCJA- Program
Rolnictwo Ekologiczne - Wspólna Polityka Rolna po 2013r.
11 października 2013 r.
godz. 13.15 – 17.30
AULA
godz. 13.00    rejestracja uczestników
godz. 13.15     przerwa kawowa
godz. 13.30     otwarcie konferencji przez przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
godz. 13.40     Rolnictwo Ekologiczne po 2013 r. – kierunki zmian, reformy, nowe rozwiązania - wystąpienie przedstawiciela Komisji Europejskiej
godz. 14.00     Rolnictwo Ekologiczne po 2013 r. – wystąpienie przedstawiciela IFOAM
godz. 14.20     Rolnictwo Ekologiczne po 2013 r. – podejście prezydencji i wsparcie rolnictwa ekologicznego na Litwie - wystąpienie przedstawiciela prezydencji Litewskiej
godz. 14.40     Rolnictwo Ekologiczne po 2013 r. – wsparcie rolnictwa ekologicznego na Węgrzech - propozycje rozwiązań - wystąpienie przedstawiciela Węgier
godz. 15.00     Rolnictwo Ekologiczne po 2013 r. – wsparcie rolnictwa ekologicznego w Polsce – propozycje rozwiązań i dyskusja nad propozycjami i kierunkami zmian – wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
godz. 15.25     przerwa obiadowa
godz. 16.30     Wręczenie nagród laureatom Konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w roku 2013 r.

Węgry Krajem Partnerskim Roku 2013
Rok 2013 to nowa era dla targów w Łodzi. 29 maja Minister Rolnictwa Węgier oficjalnie przyjął nominację od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP na Kraj Partnerski Roku NATURA FOOD 2013. Wydarzenie to otwiera nowe możliwości zarówno dla dalszego rozwoju łódzkich targów jak i dla przyszłych stosunków gospodarczych Polsko-Węgierskich.
W związku z tym między 11 a 13 października gościć będziemy ponad 20 producentów żywności ekologicznej prosto znad Balatonu.
Na stoisku Węgier będzie mozna zapoznać się i zakupić m.in: tradycyjne ekologiczne węgierskie pikle, ekologiczne mięso, kiełbasy, salami, warzywa (papryka, czosnek) i owoce, zboża ( jęczmień, proso, orkisz, konopie, ryż i nasiona słonecznika), wino i palinkę.

BIObiznes Forum to cykl spotkań dla właścicieli i pracowników sklepów z ekoproduktami. Jest to już druga edycja panelu którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Łódzkie. Uczestnicy uzyskają praktyczną wiedzę i porady jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie, jak profesjonalnie obsługiwać klienta, jak odpowiadać na pytania klientów, jak wykorzystać e–marketing i social media w promocji własnej marki czy sklepu.

BIObiznes Forum to dwudniowy panel edukacyjny dla właścicieli i pracowników sklepów z ekoproduktami. Uczestnicy dowiedzą się jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie, jak profesjonalnie obsługiwać klienta oraz jak wykorzystać e–marketing i social media w promocji własnej marki czy sklepu.
Obok tematów stricte marketingowych, takich jak: segmentacja klienta, określenie jego potrzeb i motywów zakupowych, omówione zostaną również zagadnienia finansowe dotyczące negocjowania kursów walut, zabezpieczania marży oraz nowych rynków zbytu. Wiele uwagi poświęcone będzie wybranym produktom ekologicznym, w tym jajom od kur zielononóżek, prosu i kaszy jaglanej oraz dawnym gatunkom zbóż.
 
BIObiznes Forum zaplanowano na dwa dni Targów: sobotę, 12 października, w godz. 14.00 – 18.00 oraz niedzielę, 13 października, w godz. 11.00 – 14.00.

BIOBIZNES FORUM ma charakter otwarty.
12 października 2013 r. (sobota)14.00 – 14.15 – wprowadzenie
prowadzenie:    Karol Przybylak14.15 – 15.45     r-dealer platforma do wymiany walut, czyli jak w prosty sposób negocjować kursy walut i jak zabezpieczyć marżę
prowadzenie:    Artur   Matyas, Raiffeisen Bank Polska S.A.15.45 – 16.15     Marketing – kim jest Twój klient?, segmentacja klienta, określenie jego potrzeb?
prowadzenie:    dr Marek Borowiński
 
16.15 – 16.45    Komunikacja – jak najlepiej rozmawiać, komunikować się z klientem?
prowadzenie:    dr Marek Borowiński 16.45 – 17.15    Fair Trade: Systemy certyfikacji etycznej produkcji    
prowadzenie:    Borys Bińkowski, Szczypta Świata 17.15 – 18.00     Jaja od kur zielononóżek kuropatwianych13 października 2013 r. (niedziela)
11.00 – 11.45     Ekologiczne środki czystości – definicje, znaki, standardy
prowadzenie:     Ireneusz Klawikowski, PRO-ECO 11.45 – 12.30    O prosie i kaszy jaglanej
prowadzenie:    Tomasz Czubachowski 12.30 – 13.00     Dawne gatunki zbóż
prowadzenie:    Mieczysław Babalski 13.00 – 13.30   Motywy zakupowe ekoistów, czyli jak efektywnie  (komunikować?) sprzedawać kosmetyki naturalne
prowadzenie:    Dolores Greń, szkoleniowiec, heath&Beaty Pharmea 13.30 – 14.30    Porady ekonomistów dla importerów i eksporterów na temat nowych rynków zbytu i zabezpieczenia różnic kursowych
prowadzenie:    Paweł Radwański  Analityk Rynków Finansowych, Raiffeisen Bank Polska S.A.

NATURA FOOD wspiera kampanię społeczną Legalna Żywność Lokalna
Legalna Żywność Lokalna - to akcja na rzecz wprowadzania ułatwień w sprzedaży z pierwszej ręki niewielkich ilości m.in. dżemów, konfitur, pieczywa, serów, soków i przetworów warzywnych wyprodukowanych w gospodarstwie na bazie własnych plonów. Obecnie rolnik, aby to zrobić musi założyć działalność gospodarczą ze wszystkimi konsekwencjami podatkowo-administracyjnymi, co często nie jest ekonomicznie uzasadnione przy tak małej skali produkcji. Zmiana przepisów zwiększy dostęp do zdrowej, wysokiej jakości żywność wiadomego pochodzenia.
Kampania Legalna Żywność Lokalna zorganizowana jest przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska oraz Małopolską Izbę Rolniczą. Propozycje zmian zostały przygotowane na bazie szerokich konsultacji ze środowiskiem rolników. Głównym narzędziem kampanii jest petycja w sprawie wprowadzenia ułatwień w sprzedaży z pierwszej ręki, którą można się podpisać tu: PODPISZ PETYCJĘ !!!!. Po zebraniu 30 tysięcy podpisów petycja zostanie przekazana na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego.Zachęcamy do poparcia kampanii Legalna Żywność Lokalna!

750X100 NF BE - BANERKI INTERNETOWE

 

PROGRAM TRAGÓW NATURA FOOD

Piątek, 11 października  2013 r.
godziny zwiedzania 10.00 – 18.00
AULA
godz. 11.00                 Ceremonia otwarcia VI Międzynarodowych Targów Łódzkich NATURA FOOD
                                    i II Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO
godz. 13.15 – 15.30    Rolnictwo Ekologiczne - Współpna Polityka Rolna 2013 r. szczegółowy program
organizator:                  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
godz. 16.30 –17.30    Wręczenie nagród laureatom Konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w roku 2013 r.
organizator:                 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
SALA KONFERENCYJNA PRZY PRESS ROOME
godz. 12.00               Konferencja Prasowa Kraj Partnerski Roku – Węgry 2013
organizator:               Kraj Partnerski Roku 2013 - Węgry
SALA KONFERENCYJNA  D
godz. 10.00 - 13.00   Posiedzenie Jury konkursu Złoty Medal NATURA FOOD
organizator :              Międzynarodowe Targi Łódzkie
SEKTOR C STREFA KULINARNA
godz. 10.30 – 15.00  Konkurs kulinarny dla uczniów szkół gastronomicznych z terenu województwa łódzkie
                                  Tradycyjne Smaki Regionu w ramach projektu „Kreowanie marki Łódzkie poprzez promocję
                                   tradycyjnych smaków regionu”
organizator:               Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
godz. 11.00 – 16.00   VI Wojewódzki Konkurs Produktów Tradycyjnych Tygiel Smaków
                                   w ramach projektu „Kreowanie marki Łódzkie poprzez promocję tradycyjnychsmaków regionu”
organizator:                Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
godz. 16.00 - 16.30    Wręczenie nagród laureatom konkursu kulinarnego dla uczniów szkół gastronomicznych
                                   z terenu województwa łódzkiego Tradycyjne Smaki Regionu w ramach projeku
                                  „Kreowanie marki Łódzkie poprzez promocję tradycyjnych smaków regionu”
organizator:               Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
godz. 16.30 - 17.00   Wręczenie nagród laureatom VI Wojewódzkiego Konkursu Produktów Tradycyjnych
                                  Tygiel Smaków w ramach projektu „Kreowanie marki Łódzkie poprzez promocję tradycyjnych
                                  smaków regionu”
organizator:               Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
ŁÓDZKA STREFA EKONOMICZNA - GRONOWALSKI RESTAURACJA
godz. 20.00              Uroczyste spotkanie Wystawców NATURA FOOD 2013 i beECO 2013

Sobota, 12 października 2013 r.
godziny zwiedzania 10.00 – 18.00
AULA
godz. 11.30 – 13.00    Konferencja CAP - Common Agricultural Policy
organizator:                IFOAMSALA KONFERENCYJNA A
godz. 11.00 – 14.00    AKADEMIA BIOKURIERA szczegółowy program
organizator:                 Biokurier.pl
godz. 14.00 – 18.00   BIOBIZNES FORUM
                                   - panel dla właścicieli i pracowników sklepów z żywnością ekologiczną szczegółowy program
organizator:                Międzynarodowe Targi Łódzkie
SALA KONFERENCYJNA
godz. 12.00 – 13.00    Wręczenie nagród laureatom Konkursów na Najlepszy sklep z ekologiczną żywnością
                                    oraz na Najlepszego EKO-sprzedawcę II edycji „Konkursu fotograficznego
                                    – Pokaż swoja EKO stronę”
godz. 14.00 – 15.00    Oczyszczanie drogą do zdrowia
organizator:                 dr h.c. Peter Jentschura, Natura PH
SALA KONFERENCYJNA C
godz. 11.00 – 18.00    Węgry Kraj Partnerski Roku 2013 – warsztaty, seminaria
organizator:                Ministerstwo Rolnictwa Węgier
FOYER POZIOM I
godz. 13.00                  Wręczenie nagród laureatom II edycji „Konkursu fotograficznego – Pokaż swoja EKO stronę”
organizator:                  Międzynarodowe Tragi Łódzkie i WFOŚiGW w Łodzi
SEKTOR C
STOISKO URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
godz. 10.30 – 12.30    Warsztaty dla szefów kuchni z terenu województwa łódzkiego w ramach projektu
                                    „Kreowanie marki Łódzkie poprzez promocję tradycyjnych smaków regionu”
organizator:                 Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiegogodz.
13.30-15.00                 Pokaz kulinarny w ramach projektu „Kreowanie marki Łódzkie poprzez promocję
                                    tradycyjnych smaków regionu”
prowadzenie:              Sebastian Kornacki i Dariusz Suchenek
organizator:                 Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Niedziela, 13 października  2013 r.
godziny zwiedzania 10.00 – 16.00
SALA KONFERENCYJNA A
godz. 11.00 – 14.00     BIOBIZNES FORUM - panel dla właścicieli i pracowników sklepów z żywnością ekologiczną
                                        szczegółowy program
organizator:                 Międzynarodowe Targi Łódzkie
SALA KONFERENCYJNA B
godz. 12.00 – 13.00    Sezonowe odżywianie dla Zdrowia
prowadzenie:                 Anna Krasucka, Akademia Odżywiania dla Zdrowia "Pięć Smaków"
SEKTOR C STREFA KULINARNA
godz. 11.00 – 13.00    Warsztaty kulinarne dla dzieci
organizator:                Stowarzyszenie Polska Ekologia, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
godz. 13.00 – 14.00    Warsztaty kulinarne dla dzieci z cyklu „Szkoła na Widelcu”
prowadzenie:             Grzegorz Łapanowski
 godz. 14.00 – 15.00    Warsztaty kulinarne dla dzieci z cyklu „Szkoła na Widelcu”
prowadzenie:             Grzegorz Łapanowski
*program aktualny na dzień 11.09.2013 ( o zmianach będziemy informaować na bieżąco)

Eko-Uprawy-0033Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 maja 2010 r. w sprawie nabywania uprawnień inspektora rolnictwa ekologicznego (Dz. U. Nr 94, poz. 607), Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, podaje do publicznej wiadomości, na stronie internetowej administrowanej przez inspekcję JHARS informacje o rodzajach specjalizacji, w zakresie których będzie przeprowadzony egzamin oraz o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu.
Szczegółowe informacje:

Termin egzaminu:
21 października 2013 r. godz. 10 00
Rodzaj specjalizacji w zakresie której będzie prowadzony egzamin:
•    Zbiór ze stanu naturalnego,
•    Pszczelarstwo,
•    Produkty akwakultury i wodorosty morskie,
•    Przetwórstwo produktów ekologicznych oraz produkcja pasz lub drożdży,
•    Wprowadzanie na rynek produktów ekologicznych, w tym importowanych z państw trzecich.
Miejsce egzaminu:
sala nr 219D (II p.) w siedzibie GIJHARS (budynek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi), ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa

Termin egzaminu:
18 listopada 2013 r. godz. 11 00
Rodzaj specjalizacji w zakresie której będzie prowadzony egzamin:
•    Ekologiczna uprawa roślin i utrzymanie zwierząt,
•    Zbiór ze stanu naturalnego,
•    Pszczelarstwo,
•    Produkty akwakultury i wodorosty morskie,
•    Przetwórstwo produktów ekologicznych oraz produkcja pasz lub drożdży,
•    Wprowadzanie na rynek produktów ekologicznych, w tym importowanych z państw trzecich.
Miejsce egzaminu:
sala nr 49/51 w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa

Osoby zamierzające przystąpić do egzaminu, zgłaszają ten zamiar na piśmie (na formularzu zamieszczonym poniżej) Głównemu Inspektorowi JHARS co najmniej 14 dni przed terminem przeprowadzenia egzaminu. Nie ma konieczności przesyłania kolejnego zgłoszenia, dotyczącego tej samej specjalizacji, w przypadku niezakwalifikowania zgłaszającego na dany termin egzaminu z powodu braku miejsc.
Formularz zgłoszenia zamiaru przystąpienia do egzaminu na inspektora rolnictwa ekologicznego
Do Zgłoszenia należy dołączyć kopię dowodu opłaty za przeprowadzenie egzaminu oraz kopię dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby zamierzającej przystąpić do egzaminu.
Opłata za przystąpienie w danym terminie do egzaminu wynosi 150 zł za pierwszą wybraną specjalizację oraz po 50 zł za każdą następną specjalizację w ramach tego samego egzaminu w tym samym terminie. Opłatę należy uiścić na konto Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, NBP O/Warszawa
Nr konta 85 1010 1010 0063 6322 3100 0000,
w tytule należy wpisać: opłata za egzamin w dniu ...........  oraz imię i nazwisko osoby przystępującej do egzaminu.
Lista osób, które zostały zakwalifikowane na egzamin ogłaszana jest na stronie internetowej IJHARS w zakładce: rolnictwo ekologiczne → egzaminy na inspektorów rolnictwa ekologicznego → lista osób zakwalifikowanych, najpóźniej tydzień przed przewidywanym terminem egzaminu.
W dniu egzaminu należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

źRÓDŁO: http://www.ijhar-s.gov.pl/terminy-egzaminow-na-poszczegolne-specjalizacje.html

Od 15 do 16 listopada 2014 odbędą się Targi EcoFamily. Od czterech lat wystawcy prezentują ekologiczne produkty - żywność, kosmetyki i odzież. To także miejsce ważnych dla branży rozmów i dyskusji - Ekogwarancja zaprasza na kolejną edycję Spotkania Rolników, na którym uczestnicy będą mieli możliwość dowiedzieć się wiele na temat przetwórstwa w gospodarstwie ekologicznym oraz możliwości zbytu ekologicznych płodów rolnych.

Miejsce: Targi Kielce
ul. Zakładowa 1
25-672 Kielce
tel. 41 365 12 22
fax. 41 345 62 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.targikielce.pl

Dolina Ekologicznej Żywności serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką zdrowego żywienia na XXIX EkoForum. Spotkanie o charakterze informacyjno-edukacyjnym odbędzie się 30 września br. o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie, ul. Starzyńskiego 17. Będzie poświęcone ekologicznej edukacji, pszczelarstwu oraz propozycjom zmian dotyczących rolnictwa ekologicznego w „Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.

W programie EkoForum przewidziano wykład farmaceutki Pani Jolanty Miklar na temat wpływu odżywiania na zdrowie człowieka, przedstawienie osiągnięć i planów edukacyjnego programu dla uczniów podkarpackich szkół „Zdrowo jem – zdrowo żyję” (program realizowany przez Podkarpacką Izbę Rolnictwa Ekologicznego), a także wystąpienia ekologicznych pszczelarzy (Pana Marka Barzyka oraz Pana Krzysztofa Bałona) oraz prezesa PIRE (Pana Roberta Machowskiego).W trakcie spotkania goście Doliny Ekologicznej Żywności zostaną zaproszeni na pokaz połączony z degustacją produktów z ekologicznych gospodarstw Podkarpacia (m.in. pszczelarskich).

Serdecznie zapraszamy, jednocześnie prosząc o potwierdzenie swojego przybycia do dnia 27.09.2013 r., pod numerem telefonu 17 86 70 123 lub 795 476 777.

jajamiodW najbliższą niedzielę 22 września br. zapraszamy na piętnaste Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Nawiązująca do tradycji dożynek impreza odbędzie się w pobliżu Muzeum Przyrodniczego przy ul. Puławskiej 54. Potrwa od godz. 10:00 do 16:00.

Oprócz plenerowej wystawy „Z lasów, pól i ogrodów” oraz występów lokalnych twórców ludowych przewidziano także udział wystawców m.in. z Doliny Ekologicznej Żywności. Swój udział w imprezie zapowiedzieli następujący klastrowicze z Doliny: Ekoland, Plantacja Żeń-Szeń, Zakłady Mięsne Wasąg, Zakłady Mięsne Jasiołka, Allnet Sp. z o.o., Barwy Zdrowia oraz „Przetwórstwo Owoców i Warzyw - Iwona Furgała”. Prezentacji produktów towarzyszyć będzie ich degustacja oraz inne atrakcje.  

Więcej informacji na temat Święta Jesieni znajdą Państwo na stronie http://www.muzeumnadwislanskie.pl/index.php?r=328&l=pl&id=4245Zapraszamy do odwiedzenia stoiska Doliny Ekologicznej Żywności w Kazimierzu!

W niedzielę 22 września już po raz czwarty spotykamy się na Saskiej Kępie, by rozkoszować się tradycyjnymi przysmakami ze wszystkich regionów Polski!Fresh Sunday - bo tak nazywa się inicjatywa - organizowany jest na Saskiej Kępie, przy ulicy Walecznych 74. Organizatorem FRESH SUNDAY jest OSP Saska Kępa. Targ odbywa się w każdą niedzielę w godzinach 10.00 - 16.00.

Można tu kupić świeżą żywność bezpośrednio od rolników i lokalnych producentów! Na wszystkich czekają świeże warzywa, sery, miód, pieczywo i przysmaki ze wszystkich regionów Polski - od góralskich oscypków po ryby prosto z morza.

FRESH SUNDAY - to również klubokawiarnia OSP Saska Kępa. Na głodnych i spragnionych czekają tu wyborne przysmaki oraz piwa ze wszystkich regionów Polski! Targ to niepowtarzalna okazja spotkania  z ludźmi, którzy są dumni z własnych produktów. Można tu poznać tradycyjne sposoby ich przyrządzania, a także skosztować lokalnych smakołyków.

Wędliny, przetwory mleczne i warzywno-owocowe, pieczywo, napoje i wyroby pszczelarskie będzie można obejrzeć jutro na IX Wystawie Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Polskie Smaki” zorganizowanej przez Praską Giełdę Spożywczą w Ząbkach 20 września 2013 r.

pierogiWszystkie produkty spożywcze, które wystawi ponad 50 firm z całego kraju, są wytwarzane przy zastosowaniu tradycyjnych receptur i technologii, część z nich znajduje się na ogólnopolskiej liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez ministerstwo rolnictwa, a niektóre z nich legitymują się prestiżowym znakiem „Jakość Tradycja”.

Co nie mniej istotne, taka żywność powstaje też z surowców najwyższej jakości, ekologicznych, więc na drodze z pola do stołu do minimum ogranicza się stosowanie chemicznych środków.W trakcie wystawy producenci będą się ubiegać o statuetkę „Polski Smak 2013” dla swoich produktów oraz o nominację do konkursu „Teraz Polska”. Stoiska wytawców będą otwarte od godz. 11 do godz. 18.

Źródło: informacja prasowa i www.naszdziennik.pl

Jeśli Twoja firma działa w branży artykułów rolno-spożywczych (zdrowa żywność/organic food) serdecznie zapraszamy do udziału w Targach EUROPE NOW LIFESTYLE EXPO 2013 w terminie 23-25 września 2013 r. 

Targi Europe Now Lifestyle Expo 2013 to rekomendowana i wskazana przez Ministerstwo Gospodarki ważna branżowa impreza wystawiennicza na terenie Kanady.

Kanada to jeden z pięciu wybranych przez Polskę kluczowych i perspektywicznych rynków dla rozwoju eksportu, importu, inwestycji i kooperacji na lata 2013-2015.  Program promocji polskiej gospodarki to wyjątkowa promocja i wsparcie dla polskich przedsiębiorców na rynku Kanady. Eksperci przewidują, że zniesienie cła zwiększy w krótkim terminie wymianę handlową między EU a Kanadą aż o 20%.

biofach2Dlaczego warto uczestniczyć w targach Europe NOW?

1/ Wyjątkowa możliwość dofinansowania – Kanada to jeden z pięciu  wybranych przez Polskę kluczowych i perspektywicznych rynków dla rozwoju eksportu, importu, inwestycji i kooperacji na lata 2013-2015.Dofinansowanie wszystkich kosztów uczestnictwa w targach Europe NOW  aż do 75% kosztów kwalifikowanych.

2/ W tym roku, planowane jest podpisanie bezprecedensowej umowy o wolnym handlu miedzy Unią Europejską a Kanadą (CETA – Comprehensive Economic and Trade Agreement).

3/ Podczas targów Europe NOW oferowany jest wyjątkowy w skali imprez targowych Prequalified Business Matchmaking. Ten segment targów obsługuje firma Trade Network Canada – najbardziej znany ekspert w tej dziedzinie. Prequalified Business Matchmaking jest najbardziej efektywną formą znalezienia właściwych partnerów biznesowych – w przypadku firmy TNC – efektywność wynosi aż 65 – 75%. Proces poszukiwania partnerów biznesowych (dystrybutorów, inwestorów, partnerów joint venture, etc.) rozpoczyna się w momencie zapisu na Targi i trwa przez cały okres do rozpoczęcia wystawy. Dlatego też ważna jest możliwie jak najwcześniejsza rezerwacje stoiska.

4/ Kanada jest idealnym miejscem do wejścia na cały rynek północnoamerykański – w ramach NAFTA (USA, Meksyk, Kanada)

Dotacja dla polskich przedsiębiorców wynosi do 75%, która m.in. obejmuje koszty: przelotów lotniczych, noclegów, transportu wewnętrznego, spedycji eksponatów, wynajęcia powierzchni stoiska, wynajęcia tłumacza, hostessy, organizacji spotkań MM/B2B, udziału w konferencjach, reklamy w branżowych katalogach, ogólnokrajowych mediach, produkcji materiałów promocyjnych, itp. 

Ostateczna data składania wniosków w Ministerstwie Gospodarki została przedłużona do dnia 22 sierpnia 2013.

Kontakt: Komplet informacji można znaleźć tutaj: http://businessbridge.pl/?page_id=343Zgłoszenia, zapytania oraz szczegółowe informacje dotyczące zakresu targów, ich przebiegu, warunków udziału można uzyskać w przedstawicielstwie organizatora targów w Polsce: EUROPE NOW- Office in Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.łna asysta w przygotowaniu wymaganych dokumentów dla Ministerstwa Gospodarki. (Biuro Europe NOW w Kielcach, oraz zespół Międzynarodowych Targów Poznańskich, który został wybrany przez Ministerstwo jako organizator całego programu promocji w Kanadzie)

Pomoc w uzyskaniu dofinansowania dla przedsiębiorców: Targi Poznańskie sp. z o.o., jako organizator wystąpień polskich firm na targach Europe NOW zapewniają pomoc w uzyskaniu dofinansowania dla przedsiębiorców w ramach poddziałania 6.5.2 – wszelkie informacje związane z programem oraz pomoc w wypełnianiu wniosków.Prosimy o kontakt z następującymi osobami z MTP:

Paweł Tomkowiak 61 869 26 71 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: ARR

Dagmara Cyran 61-869-2548 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Marta Torzewska 61-869-2354 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ministerstwo Gospodarki - strona dotycząca programu:http://www.eksporter.gov.pl/Informacja/Informacja.aspx?Id=55051

1. Postanowienia ogólne.
Konkurs organizowany jest przez Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe”, ul. M. Pruzi 7 i 9, 59-300 Lubin. Konkursowi patronuje Stowarzyszenie Sport-Art.
Konkurs rozpoczyna się dnia 1 lipca 2013 i trwa do 30 września 2013 r.
Konkurs kierowany jest do fotografów amatorów.

2. CELE KONKURSU:
- rozbudzanie zainteresowań związanych z szeroko pojętą uprawą kwiatów i roślin,
-    rozwijanie twórczej postawy i możliwości fotograficznej kreacji.

3. Hasła i kategorie Konkursu.
W Konkursie przewidziane są trzy kategorie tematyczne wg haseł:
I. „Ogrody i parady kwiatowe”
II. „W domowym ogrodzie”
III. „W parku i w lesie”
Zadaniem Uczestników jest wykonanie jak najbardziej interesującej fotografii nawiązującej do jednego z powyższych haseł Konkursu.

4. Uczestnicy.
W Konkursie może wziąć udział każda osoba fizyczna, która w chwili przystąpienia do Konkursu ukończyła 18 lat. W Konkursie nie mogą brać udziału pracownicy i przedstawiciele Organizatora, członkowie Stowarzyszenia Sport-Art oraz osoby najbliższe powyżej wymienionych. Konkurs kierowany jest do fotografików amatorów, a jego celem jest wyłonienie młodych talentów. Jeden uczestnik może zgłosić fotografie w jednej kategorii.

5. Przystąpienie do Konkursu.
W celu przystąpienia do Konkursu należy wypełnić kartę zgłoszenia (załącznik) i dostarczyć ją wraz z fotografiami (nagranymi na płytę CD-R w formacie JPG, min. 30x20 cm, 300 dpi) do Organizatora konkursu w terminie określonym w regulaminie.Zasady Konkursu:
- do Konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie fotografie, których Zgłaszający jest autorem i do których posiada nieograniczone prawa autorskie,
- każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu trzy zdjęcia w wybranej kategorii,
- nie można zgłaszać do Konkursu fotografii, które były wcześniej gdziekolwiek publikowane lub prezentowane oraz nagradzane.Organizator zastrzega sobie prawo do:
- niedopuszczenia do Konkursu fotografii, które – w przekonaniu Organizatora – naruszają prawa osób trzecich lub jakiekolwiek inne prawa chronione lub też zawierają treści niepożądane ze względu na charakter Konkursu.

6. Terminy i adres.
Fotografie w formie cyfrowej zapisane na płycie CD-R opisanej GODŁEM/KODEM wraz z kartą
zgłoszenia należy dostarczać w terminie: 10 października 2013 r.
Adres: Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe”, ul. M. Pruzi 7 i 9, 59-300 Lubin
www.wzgorzezamkowe.pl
Więcej informacji pod numerem tel. 76/ 749 69 69

7. Opisanie koperty.
Na płycie CD-R jak i w samej treści pracy, nie może znajdować się imię czy nazwisko autora. Konieczne jest natomiast opisanie płyty i formularza zgłoszenia jednakowym kodem/godłem wybranym przez autora konkursowej pracy (dowolnie wybrane przez uczestnika słowo, hasło lub kod cyfrowy), a także nazwanie tym samym kodem pliku dostarczonego na konkurs. Do pracy na płycie CD-R należy dołączyć w osobnej zaklejonej kopercie wypełniony i podpisany przez uczestnika konkursu Formularz zgłoszeniowy, który jest do pobrania na stronie wzgorzezamkowe.pl lub w siedzibie Ośrodka Kultury „Wzgórze Zamkowe”. Koperta z Formularzem także nie może być podpisana imieniem czy nazwiskiem autora, a jedynie opatrzona kodem/godłem autora konkursowych fotografii.

8. Ocena i nagrody.
Oceny przedstawionych przez uczestników fotografii dokona Jury powołane przez Organizatora. Oceniając przedstawione przez uczestników fotografie Jury weźmie pod uwagę między innymi ich jakość, oryginalność, wyjątkowość, pomysłowość. W każdej kategorii zostaną wyłonione trzy pierwsze miejsca. Najlepsze spośród trzech nagrodzonych pierwszą nagrodą zdjęć zostanie wyróżnione tytułem GRAND PRIX. Decyzje podjęte przez Jury są ostateczne i prawnie wiążące dla wszystkich uczestników Konkursu. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone dnia 25 października 2013 r. na stronie internetowej www.festiwal-kwiatow.pl oraz na profilu FB.Wydanie nagród.
Zwycięzcy Konkursu zostaną powiadomieni telefonicznie o sposobie odbioru nagrody do dnia 10 listopada 2013 r.
Procesem wydawania nagród zarządza Organizator.

9. Postanowienia końcowe.
Przystąpienie do niniejszego Konkursu jest równoznaczne ze zgodą na zatrzymanie zgłoszonych fotografii przez Organizatora. Ponadto przystąpienie do niniejszego Konkursu jest równoznaczne ze zgodą na nieodpłatne, wielokrotne publikowanie nagrodzonych fotografii wraz z umieszczaniem przy nich danych osobowych uczestnika, publikowanie ich w materiałach promocyjnych związanych z Konkursem oraz na stronie internetowej Konkursu, a także w innych publikacjach wydawanych przez Organizatora. Organizatorowi przysługuje prawo do zmiany Regulaminu w każdym czasie oraz do odwołania Konkursu.

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłasza V edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO.


Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.
W RAMACH KONKURSU KAPITUŁA OCENI PRACE W DWÓCH KATEGORIACH:
1) Prace naukowe, popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;
2) Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi. W konkursie preferowane są prace nowatorskie, interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników.
Spośród zgłoszonych prac Kapituła Konkursowa wybierze dwa wyróżniające się opracowania. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodzone prace będą mogły być wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar. TERMIN NADSYŁANIA PRAC MIJA 31 LIPCA 2013 R.

Regulamin i wymagane dokumenty dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora www.fdpa.org.pl oraz są dostępne w formie wydruku w siedzibie Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, ul. Gombrowicza 19, 01-682 Warszawa. Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela: Karolina Witeska, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 864 03 90; 784 013 951 ; fax 22 864 03 61. Informacje na temat poprzednich edycji konkursu, Kapituły Konkursowej i laureatów można znaleźć na stronie internetowej www.fdpa.org.pl oraz na www.facebook.com/Fundacja.FDPA.

V Międzynarodowe Targi Natura Food i II Ekologicznego Stylu Życia Targi Be Eco odbędą się 11-13 października 2013 roku w Łodzi. Organizatorem są Międzynarodowe Targi Łódzkie.

Jest to prestiżowa impreza branżowa, na którą organizator zaprasza rolników, producentów, przetwórców, dystrybutorów, hutrowników z branży eko.

Więcej informacji na stronie: www.naturafood.pl i www.beeco.com.pl

Warszawa jako centralne miejsce spotkań branży produktów organicznych w Europie - Udział przedstawicieli branży z 30 krajów
8. Organic Marketing Forum to europejska wystawa produktów ekologicznych oraz konferencja networkingowa, która odbędzie się w dniach 17.-19. czerwca 2013 w Warszawie.

Tegoroczne Organic Marketing Forum charakteryzuje się przyrostem liczby wystawców o 20% oraz powierzchni wystawienniczej o 30%. Na dwa tygodnie przed największym wydarzenie branży produktów organicznych w Europie Środkowej i Wschodniej swój udział zadeklarowali przedstawiciele 27 krajów.

Ideą przewodnią tegorocznego wydarzenia będzie kwestia tworzenia sieci kontaktów. Na uczestników czekają sesje Speer Networking oraz Błyskawicznych prezentacji. Dla sprzedawców detalicznych organizator przygotował specjalne warsztaty poświęcone eksportowi oraz marketingowi produktów organicznych. Po raz pierwszy w historii wydarzenia także konsumenci będą mieli możliwość odwiedzenia wystawy oraz zakupu

Partnerami OMF 2013 są: związek producentów „Polska Ekologia“, stowarzyszenie dla rolnictwa ekologicznego „Ekoland“, Centrum Doradztwa Rolniczego oraz stowarzyszenie ekologicznych detalistów Organic Retailers Association (ORA). Patronami spotkania jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jak i Grupa IFOAM EU.

Więcej informacji znajdują Sie na stronie internetowej wydarzenia: www.organic-marketing-forum.orgInformacja dla Mediów:
Zapraszamy Państwa do udziału w konferencji prasowej we wtorek, 18.6.2013 o godzinie 10.30 na miejscu imprezy (ul. Marsa 56c, 04-242 Warschau, 1.pietro)
Osoba kontaktowa: Bernhard Jansen, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  oraz Telefon: 0049-351-2066 173
Na stronie internetowej wydarzenia znajda Państwo zdjęcia jak i notatkę prasowa w j. angielskim i polskim.

W dniach 24 - 26 maja (od piątku do niedzieli) w rzeszowskiej Hali „Podpromie” (ul. Podpromie 10) odbędą się Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych „Ekogala”.  Jednym z wystawców będzie Dolina Ekologicznej Żywności, która w trakcie imprezy organizuje dla zwiedzających specjalne „EkoForum” związane z tematem przewodnim Targów (miód i produkty pszczele).

Na pierwszy dzień Targów Dolina zaplanowała seminarium skierowane do uczniów szkół podstawowych klas I - IV, na którym zaprezentuje pracę pszczelarza w praktyce. Będzie także okazja do degustacji potraw, przygotowanych z produktów ekologicznych. W ostatnim dniu, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, prof. dr hab. Ryszard Czarnecki, wygłosi przemówienie na temat użyteczności produktów pszczelich w żywieniu i leczeniu. Pod sam koniec imprezy  będzie można także obejrzeć  pokaz wypiekania chleba.

Program „EkoForum” Doliny Ekologicznej Żywności, organizowanego w trakcie Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych w Rzeszowie, przestawia się następująco:

Piątek – 24.05.2013 r.

10.00  Rozpoczęcie Targów

10.00 - 12.00  Seminarium dla uczniów szkół podstawowych klas I - IV pt. „Skąd się biorą ekologiczne miody” – Jerzy Bańkowski

10.30 - 10.45 Informacja o działalności klastra Dolina Ekologicznej Żywności – Teresa Borzęcka

„Praca pszczelarza w praktyce”- pokaz odzieży ochronnej, narzędzi i urządzeń oraz miodów i innych produktów pszczelich w różnych fazach ich powstawania – Marek Barzyk

11.15 - 12.00 Degustacja potraw przygotowanych z produktów ekologicznych oraz pokaz przygotowywania przekąsek ekologicznych – uczniowie z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie

Sobota – 25.05.2013 r.

9.00 - 15.00  Panel edukacyjny dla pszczelarzy i zaproszonych gości – Marek Barzyk

Niedziela – 26.05.2013 r.

10.00 -11.30 „Produkty pszczele w żywieniu i leczeniu” – prof. dr hab. Ryszard Czarnecki, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

14.00  Pokaz wypiekania chleba – Marian Wójtowicz

16.00  Oficjalne zakończenie Targów


Tegoroczna „Ekogala” będzie już siódmą edycją imprezy, która skupia certyfikowanych producentów oraz przedstawicieli polskich i zagranicznych przedsiębiorstw, a także wszystkich zainteresowanych ekologią oraz produktami ekologicznymi. Współorganizatorem wydarzenia jest Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego,  jeden z klastrowiczów Doliny Ekologicznej Żywności.

Serdecznie zapraszamy na „Ekoforum” Doliny Ekologicznej Żywności w trakcie Targów „EkoGala”!

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt z Biurem Prasowym DEŻ - Jacek Lipski,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kom. 501 425 828.

PS. Dolina Ekologicznej Żywności to pierwszy w Polsce tego typu klaster, którego celem  jest zbudowanie na terenie Polski Wschodniej ponadregionalnej platformy współpracy w zakresie rozwoju i promowania ekologicznych produktów żywnościowych. Więcej informacji o klasterze na stronie http://www.dolinaeko.pl/
--

8. Organic Marketing Forum - 18. czerwca 2013, 14.00-18.00, Hala MT Polska (Warszawa Praga Południe) Zaproszenie do udziału dla wszystkich zainteresowanych tematyką produktów organicznych, naturalnych oraz zdrowym stylem życia.

Organic Marketing Forum to międzynarodowe targi organicznej żywności oraz produktów non-food. Po raz pierwszy w historii tego wydarzenia w dniu 18 czerwca w godzinach 14.00-18.00 organizator zaprasza do udziału wszystkie osoby prywatne zainteresowane tematyką produktów organicznych, naturalnych oraz zdrowym stylem życia.

Niewątpliwą atrakcją targów w godzinach popołudniowych będzie międzynarodowa wystawa z możliwością zakupu produktów oraz degustacją w ramach konkursu na najlepszy produkt targów. Zwiedzający będą także mieli okazje uczestnictwa w prezentacjach edukacyjnych poświeconych ekologicznej żywności, naturalnym kosmetykom oraz zdrowym nawykom żywieniowym.

Spotkanie odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa oraz Rozwoju Wsi jak i Grupy IFOAM. Partnerami wydarzenia są: związek producentów „Polska Ekologia“, Sowarzyszenie Ekoland“, Centrum Doradztwa Rolniczego oraz stowarzyszenie ekologicznych detalistów Organic Retailers Association (ORA).

Zapisów można dokonywać bezpośrednio na miejscu wydarzenia- w Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska, przy ulicy Marsa 56c w Warszawie. Więcej informacji o spotkaniu mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej wydarzenia:
www.organic-marketing-forum.org

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z Magdaleną Saczyna drogą e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub pod numerem telefonu +49 351 456 80 39.

W Centrum MT Polska w Warszawie w najbliższy piątek, 19 kwietnia, startują drugie Targi Produktów Regionalnych Regionalia i premierowe Targi Agroturystyka. Przez trzy dni, do 21 kwietnia, na zwiedzających czekać będą kulinarne specjały z różnych stron Polski i świata, w tym wyborne, ekologiczne mięsa, aromatyczne wypieki, tradycyjne przetwory i słodkości czy regionalne trunki. Obok lokalnych smaków na stoiskach zaprezentowane zostaną oryginalne wyroby artystyczne, jak ręcznie robiona biżuteria i moda inspirowana folklorem, a także produkty rzemieślnicze i z drewna.  Na miejscu będzie można też znaleźć pomysły na wypoczynek w otoczeniu pięknej przyrody, do czego zachęcać będą polskie regiony. Targi Regionalia i Agroturystyka to również weekend pełen atrakcji dla uczestników.  Na trzy dni zaplanowano m.in. Święto Piw Regionalnych, smakowite degustacje, ciekawe warsztaty i pokazy. Wstęp na targi jest bezpłatny.

- W tym roku mamy gościć ponad 200 wystawców na targach. Będą zachęcać do odkrywania regionalnych uroków nie tylko od strony kulinarnej, ale też przyrodniczej. Za jednym razem będzie więc można delektować się wyjątkowymi smakami lokalnych specjałów i szukać ciekawych możliwości wypoczynku w ciszy i w harmonii z naturą. Targi Regionalia i Agroturystyka to też doskonały pomysł na spędzenie czasu na wesoło z całą rodziną. W programie mamy bowiem moc atrakcji zarówno dla małych, jak i dużych zwiedzających. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy już w najbliższy weekend do Centrum MT Polska przy ul. Marsa – zachęca Bartosz Sosnowski, prezes firmy Międzynarodowe Targi Polska, organizującej obie imprezy.

Cuda i smaki regionów
Ponad 200 wystawców zaprezentuje na targach różnego rodzaju tradycyjne specjały z Polski i zagranicy oraz oferty wypoczynku blisko natury. Wśród regionalnych propozycji znajdą się oryginalne domowe przetwory, jak na przykład musztarda truskawkowa czy konfitury malinowe z koniakiem z Wytwórni Towarów Niezwykłych. Firma N-czekolada przywiezie wyśmienite wyroby z belgijskiej czekolady. Ponadto, na stoiskach pojawią się wina bułgarskie, nalewki owocowe z firmy Nalewki Staropolskie, a także lokalne piwa z browaru Amber.  Gospodarstwo Pasieczne „Bartnik Mazurski” z Kętrzyna zaprezentuje swoje aromatyczne miody, podczas gdy do wyrobów z koziego mleka będzie przekonywać Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne „Figa”. Firma Koneser pokaże produkty mięsne wytwarzane według staropolskich receptur. Będzie też można podziwiać unikatowe artystyczne wyroby, w tym szale z Jazo Pracownia Artystyczna czy biżuterię artystyczną z firmy Uniko. Pojawi się też Targ Śniadaniowy – wydarzenie, które będzie organizowane cyklicznie od 27 kwietnia w soboty na terenie Żoliborza. Obok lokalnych producentów, obecny będzie patron honorowy Targów Regionalia – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pysznymi wyrobami z Listy Produktów Tradycyjnych w Polsce. Co więcej, wystawiać się będą również urzędy marszałkowskie, które mają promować wyroby charakterystyczne dla swoich województw. Polskie regiony pojawią się także na Targach Agroturystyka, by zaprezentować swoje atrakcje i zachęcić do wypoczynku z dala od miejskiego hałasu.

Pomysłowy weekend z rodziną
Dla zwiedzających Targi Regionalia i Agroturystyka przygotowano wiele atrakcji. Przez cały weekend nie zabraknie pysznych degustacji lokalnych specjałów, w planach są też ciekawe warsztaty gotowania oraz recyklingowe dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo, pokaz kulinarny z polskimi potrawami przygotował znakomity kucharz znany z telewizyjnych ekranów – Tomasz Jakubiak.   Po raz pierwszy w ramach targów zorganizowane zostanie Święto Piw Regionalnych, które będzie okazją, by posmakować wytwarzanych lokalnie złocistych trunków. Odbędą się także ciekawe spotkania merytoryczne, w tym prezentacja „Menu bez glutenu oraz żywność bezglutenowa”. Co więcej, w tym roku wybrane zostaną najlepsze produkty regionalne, a także wyjątkowy przepis z regionalnymi specjałami.

Jak dojechać?
Targi Regionalia i Agroturystyka odbędą się razem z Targami Turystyki i Wypoczynku LATO w nowoczesnym Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Na miejsce można dotrzeć samochodem – obiekt zapewnia 1500 miejsc parkingowych oraz stały postój taksówek. Można skorzystać też z komunikacji miejskiej – w sąsiedztwie kursuje 11 linii autobusowych z różnych punktów Warszawy oraz pociągi Kolei Mazowieckich i SKM ze Śródmieścia i Dworca Wschodniego.

Znakomite patronaty
Honorowymi patronatami tegorocznej edycji Targów Regionalia są: Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Pierwsze Targi Agroturystyka odbędą się natomiast pod patronatem Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

Więcej informacji na stronach www.targiregionalia.pl i www.targiagroturystyka.pl.

 

Eko-Uprawy-0031Już niebawem finał Światowego Dnia Ziemi. Dla uczestników przygotowujemy różnorodny i atrakcyjny festyn 28.04, w godzinach 10.00- 18.00, w Warszawie na Polu Mokotowskim, wszystkie szczegóły na stronie internetowej www.dzienziemi.org.pl. 
Podczas festynu jednym z punktów programu będzie WIELKA ZBIÓRKA ODPADÓW. Punkt ten wzorem lat ubiegłych zorganizowany będzie na Stadionie RKS SKRA (wjazd od ul. Wawelskiej). W tym roku zbieramy - zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, szkło i opakowania z tworzyw. Firmy Remondis Electrorecycling, Electro-System oraz EKO-PUNKT zapraszają do aktywnego udziału w zbiórce. Każdy, kto tego dnia przyniesie wymienione poniżej odpady otrzyma w zamian rośliny doniczkowe lub sadzonki krzewów, wg następującego przelicznika: 
  • 1 duży sprzęt (lodówka, pralka, kuchenka, telewizor) - 1 roślinka 
  • 3 średnie sprzęty (odkurzacz, komputer, drukarka, suszarka, żelazko, mikser, wiertarka itp.) - 1 roślinka 
  • 6 drobnych sprzętów (telefon komórkowy, ładowarka, myszka itp.) - 1 roślinka 
  • 10 opakowań szklanych (słoiki, butelki) - 1 roślinka 
  • 10 opakowań z tworzywa (butelki po napojach, chemii gospodarczej) - 1 roślinka 
Dzień Ziemi w tym roku związany jest z tematem elektroodpadów i odbywa się w ramach kampanii edukacyjnej „Elektroodpady - proste zasady” dofinansowanej przez NFOŚiGW. Działania realizowane przez nas mają na celu edukację i uświadomienie, jak wiele każdy z nas może zrobić dla ochrony ograniczonych zasobów Ziemi. 
 
Ponadto, jak co roku przygotowaliśmy ciekawy program dla rodzin - warsztaty i zabawy dla dzieci - Kraina Małych Przyjaciół Recyklingu, prezentację i sprzedaż produktów tradycyjnych - Stół Darów Ziemi, prezentację Lasów Państwowych i tu mamy do wydania 10.000 sadzonek. Wszyscy, którzy szukają inspiracji - jak spędzić długi weekend - na festynie Dnia Ziemi znajdą taką odpowiedź - Polska Organizacja Turystyczna przygotuje specjalne stoisko informacyjne, o godz. 13.00 nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie w Konkursie Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne EDEN. O porządek i czystość na Dniu Ziemi zadba warszawskie MPO, które na Polu Mokotowskim będzie miało swoje stoisko edukacyjne a na nim warsztaty czerpania papieru. Po raz kolejny gościem będzie Reba Organizacja Odzysku S.A, która prowadzić będzie edukację na temat właściwego postępowania z bateriami, na stoisku będzie można też oddać baterie. Polskie Radio RD 
C w godz. 14.00 - 15.00 zaprasza na Eko-Lekcję z Anną Matusiak i Zbigniewem Łuczyńskim, dla odwiedzających stoisko przygotowanych zostało 2 tys. sadzonek drzew do rozdania. Swoje prezentacje będzie miało ok. 30 organizacji pozarządowych, kilka wyższych uczelni oraz instytuty badawcze i warszawskie muzea.
Prosimy o promocję naszych działań i zachęcamy do wzięcia w nich udziału.
Grażyna Hodun
Koordynator ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi
___________________________________________________________________________
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej
ul. Raszyńska 32/44, lok. 140
02-026 Warszawa
tel. 22 668 92 68, fax: 22 883 50 96
www.dzienziemi.org.pl; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
Współpraca: Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, Społeczny Instytut Ekologiczny, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.
Partner merytoryczny projektu: Polska Organizacja Turystyczna
Finansujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., Eko - Punkt Organizacja Odzysku S.A.; Reba Organizacja Odzysku S.A., Orlen Eko Sp. z o.o.
Patronat medialny: Jedynka Polskie Radio, Radio dla Ciebie, Gazeta Wyborcza, Metro, TVP Warszawa, Travel Channel, Portal www.zielonalekcja.pl, E!Stilo, Ekologia i Rynek

Już 17 kwietnia (środa) w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie im. M. Spytka Ligęzy (ul. Spytka Ligęzy 12) odbędzie się Ekoforum „Świadomość ekologiczna – duma czy wstyd” organizowane przez klaster Dolina Ekologicznej Żywności. Spotkanie rozpocznie się o godz. 09:00 i potrwa do 12:30.

W trakcie Ekoforum, które odbędzie się w  ramach X Sesji Popularnonaukowej dla Szkół Promujących Zdrowie „Żywność – nasz przyjaciel czy wróg?”, poruszone zostaną tematy związane z ekologicznym rolnictwem i zdrowym odżywianiem. Jednym z zaproszonych na spotkanie ekspertów jest dr Janina Błażej, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Rolnictwa Ekologicznego „EKOGAL”, która opowie o prowadzeniu produkcji rolniczej metodami ekologicznymi. W drugim wystąpieniu dr Leokadia Drobnica z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie przedstawi zależności pomiędzy żywnością ekologiczną a zdrowiem człowieka.

Poza wystąpieniami ekspertów program Ekoforum obejmuje również wybór laureatów konkursu na najlepszą prezentację multimedialną „Ekorecepta na ekożycie” oraz „Żywność ekologiczna - moda czy konieczność?”. Obejrzymy także  projekty, które wygrały w konkursie na najciekawszy plakat pt.  „Mapa ekofarm i ekofabryk na Podkarpaciu”.

Szczegółowy program wydarzenia znajdują Państwo w załączniku. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt z Biurem Prasowym DEŻ - Jacek Lipski, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kom. 501 425 828


Program spotkania

9.10    Rejestracja uczestników
Rozpoczęcie X Sesji Popularnonaukowej dla Szkół Promujących
Zdrowie – mgr inż. Irena Baran, Dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych
w Rzeszowie
Wybór Komisji Konkursowej – dr Leokadia Drobnica, Koordynator Sesji

9.15  - 9.35

9.35 – 9.55    
Rolnictwo i rynek ekologiczny w Polsce. Klaster „Dolina Ekologicznej Żywności” jako sposób na współpracę i promocję producentów żywności ekologicznej – mgr inż. Alicja Wojdon, Kierownik filii biura Klastra DEŻ w Świlczy

Informacja nt. projektu. Podstawowe cele i założenia projektu „Rozwój klastra Dolina Ekologicznej żywności” – mgr inż. Alicja Wojdon

9.55 – 10.25    Wybrane zagadnienia z prowadzenia produkcji rolniczej metodami ekologicznymi - dr Janina Błażej, Prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Rolnictwa Ekologicznego „EKOGAL”

10.25– 10.55


11.00 – 11.30    Żywność ekologiczna a zdrowie człowieka – dr Leokadia Drobnica,  Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie

Sesja plakatowa – konkurs na „Najciekawszy plakat Sesji” - „Mapa ekofarm i ekofabryk na Podkarpaciu”

11.30 – 11.50    Przerwa w obradach - Ekologiczny poczęstunek
11.50 – 12.05

12.05 – 12.20


12.25    Prezentacja laureata konkursu pt. „Ekorecepta na ekożycie”

Prezentacja laureata konkursu pt. „Żywność ekologiczna – moda czy konieczność?”

Wręczenie nagród laureatom konkursów na prezentację multimedialną oraz na „Najciekawszy plakat sesji”

“Organic Marketing Forum – Europejska fachowa wystawa produktów organicznych oraz networkingowa konferencja” to główne spotkanie branży organicznej żywności, surowców naturalnych i produktów nieżywnościowych w Europie Centralnej i Wschodniej. W tym roku odbędzie się ono po raz ósmy, w dniach od 17-19 czerwca, 2013 w Warszawie.

Przetwórcy, importerzy, hurtownicy, właściciele sklepów i rolnicy branży produktów organicznych z około 30 krajów spotkają się w tych dniach w polskiej stolicy.

W programie:

  •     Wystawa produktów organicznych o charakterze business-to-business;
  •     Konferencja z symultanicznymi tłumaczeniami na język angielski, polski, niemiecki oraz rosyjski;
  •     Sesje networkingowe i warsztaty dla przedsiębiorców branży organicznej;
  •     Możliwość krótkiej prezentacji swojego przedsiębiorstwa w hali wystawienniczej;
  •     Wieczorne spotkanie Get-Together w nieformalnej atmosferze;
  •     Wycieczki do organicznych przedsiębiorstw produkcyjnych, przetwórczych oraz handlowych w okolicach Warszawy.

OMF z wyjątkową formułą networkingową ma na celu przede wszystkim umożliwienie uczestnikom znalezienia nowych partnerów biznesowych, jak i również zapoznania się z organicznymi rynkami oraz przedsiębiorstwami ze Wschodniej i Zachodniej Europy.

Rejestracja dla wystawców oraz biznesowych odwiedzających trwa do 19. kwietnia 2013.

18. czerwca w godzinach 14.00-18.00 wystawa jest także otwarta dla prywatnych zwiedzających, którzy będą mieli okazje zapoznać się z oferta międzynarodowych wystawców, a także wziąć udział w informacyjnych prezentacjach w hali wystawienniczej.


Wszystkie informacje są dostępne na stronie internetowej wydarzenia:  www.organic-marketing-forum.org

Pytania prosimy kierować do Pani Magdaleny Saczyna, numer telefonu +49 351 456 80 39, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OMF

Ekohodowla


1Rusza druga edycja konkursu "Rolnik Lubelszczyzny". Ta wspólna inicjatywa Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Targów Lublin SA, ma za zadanie wyróżnić rolników najlepiej gospodarujących na terenie naszego regionu.
 
Kogo poszukujemy? Producentów, którzy mogą pochwalić się sukcesami w ramach jednej z czterech kategorii konkursowych. I tak, kandydaci do tytułu w kategorii "produkcja zwierzęca", powinni być rolnikami, mieszkającymi w Lubelskiem i prowadzącymi tu swoją działalność. Ci startujący w kategorii "roślinnej" dodatkowo muszą posiadać gospodarstwo rolne. O laury ubiegać się mogą także rodzimi ekorolnicy prowadzący certyfikowane ekologiczne gospodarstwa rolne oraz sadownicy, posiadający sady i plantacje krzewów jagodowych. Warunkiem jest wykazanie się wyróżniającymi wskaźnikami produkcji, a także wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań i umiejętnością korzystania z funduszy Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia będą też dbałość o estetykę zagrody, osiągnięcia podczas branżowych wystaw i konkursów oraz działania na rzecz ochrony środowiska. Szczegółowy wykaz kryteriów znajduje się w regulaminie konkursu.
Kto może zgłosić rolnika? Prawo takie mają: Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Lubelska Izba Rolnicza, urzędy gmin i grupy producentów, a w poszczególnych kategoriach dodatkowo branżowe organizacje i związki wymienione w regulaminie.  
Wyboru zwycięzców dokona kapituła konkursowa złożona z przedstawicieli organizatorów oraz instytucji okołorolniczych (m.in. ARiMR, LODR, LIR, ARR i KRUS). Jej członkowie będą też wizytować zgłoszone gospodarstwa, które przeszły weryfikację formalną. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali w ramach VI edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 26 października 2013 r. Na finalistów czekać tu będą statuetki i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Przypomnijmy, że w premierowej edycji konkursu, honorowy tytuł "Rolnika Lubelszczyzny" powędrował do: Wiesława Kieliszka ze wsi Kurzelaty (produkcja zwierzęca), Andrzeja Flasińskiego z Budynina (produkcja roślinna), Piotra i Urszuli Osików z Woli Skromowskiej (gospodarstwo ekologiczne) oraz do trzech grup producenckich: SADPOL Polubicze, KLASA z Klementowic i AGRO z Telatyna. Przyznano również kilka dodatkowych wyróżnień.
 
Pochwal się swoimi osiągnięciami i zdobądź tytuł „Rolnika Lubelszczyzny"! Czekamy na Twoje zgłoszenie do 30 kwietnia br.
 

 

Konferencja ekologiczna pt.” Rolnictwo ekologiczne – historia i przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r.

Zarzeczewo – 9 kwietnia 2013 r.

PROGRAM    

10.00 – Otwarcie konferencji- Zygmunt Grudny- Dyrektor Oddziału w Zarzeczewie KPODR   Minikowo

10.15 – Rys historyczny rolnictwa ekologicznego w Polsce i województwie Kujawsko-pomorskim – Bożena Błaszczyńska KP ODR Minikowo

11.00 - Wymogi dokumentowania produkcji w gospodarstwie ekologicznym - Urszula Sołtysiak  AGRO-BIO-TEST Warszawa

11.45 – Przerwa kawowa

12.15 – Założenia Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku w zakresie rolnictwa ekologicznego – Urszula Sołtysiak i Teresa Ropelewska AGRO-BIO-TEST Warszawa

13.00-  Prowadzenie gospodarstwa ekologicznego z uwzględnieniem wsparcia finansowego UE - Mieczysław  Babalski – Gospodarstwo ekologiczne w Pokrzydowie.

13.30 – Podsumowanie konferencji


Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Banner - gif

 

W warszawskim centrum MT Polska już po raz drugi odbędą się Targi Produktów Regionalnych „Regionalia” poświęcone zdrowej i ekologicznej żywności oraz wyrobom regionalnym z Polski i ze świata. Podczas wydarzenia swoją ofertę prezentować będą firmy wytwarzające towary zgodnie z naturą i tradycją, a także producenci różnorodnych wyrobów regionalnych, rzemieślniczych czy twórcy mody inspirowanej folklorem. Na osoby zwiedzające targi, wśród których znajdą się m.in. przedstawiciele sieci handlowych, supermarketów, sklepów ze zdrową żywnością, restauracji, hurtowni czy szkół, czekać będzie pełen przegląd smakołyków z różnych terenów Polski i świata. Przygotowany zostanie też ciekawy program wydarzeń merytorycznych, a także liczne degustacje, pokazy i konkursy. Wydarzenie zorganizowane zostanie w dniach 19-21 kwietnia 2013 roku w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.

- Pierwsze Targi Regionalia, które odbyły się w tym roku, zakończyły się ogromnym sukcesem. Przez trzy dni imprezy gościliśmy ponad 120 wystawców, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, a na targi przybyło aż ponad 25 tys. zwiedzających. Była to zatem wyśmienita okazja dla firm, by promować w szerokim gronie swoje produkty i nawiązać liczne kontakty biznesowe. Podczas kolejnej edycji wydarzenia z propozycjami wystawców będą mogli zapoznać się też uczestnicy Targów Turystyki i Wypoczynku LATO i Targów Agroturystyka, bowiem te dwie imprezy będą odbywać się równolegle w Centrum MT Polska. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie niosą ze sobą II Targi „Regionalia” i już zapewnić sobie miejsce do prezentacji swoich produktów. Tym bardziej, że do 15 stycznia na wystawców czeka promocyjna oferta – mówi Bartosz Sosnowski, prezes MT Polska, organizatora Targów „Regionalia”.

Oferta Targów „Regionalia” obejmuje produkty tradycyjne, regionalne i naturalne, żywność ekologiczną i organiczną, miody oraz wyroby mleczarskie, a także wina i browary regionalne. Ponadto podczas imprezy nie zabraknie różnorodnych wyrobów rzemieślniczych, z drewna, ręcznie robionej biżuterii, mody inspirowanej folklorem czy nawet kosmetyków naturalnych. Do udziału w wydarzeniu zapraszane są również eko organizacje, stowarzyszenia i fundacje. Ponadto w sąsiadującej hali na Targach Lato prezentowana będzie najnowsza oferta aktualnych wycieczek i podróży do różnych regionów Polski i świata. Z kolei Targi Agroturystyka będą przedstawiać propozycje wypoczynku blisko natury.

Patronat honorowy nad drugą edycją Targów Produktów Regionalnych „Regionalia” objął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji nt. wydarzenia na stronie www.regionalia.com.pl.

Warsztaty w Ekologicznym Sadzie Doświadczalnym  Instytutu Ogrodnictwa odbędą się w Nowym Dworze-Parceli 11.09.2013 roku.

Samorząd Województwa Mazowieckiego, mając na uwadze potrzebę promowania produktów żywnościowych wytwarzanych przez mazowieckich producentów żywności organizuje VI edycję Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2012.

Konkurs zaplanowany został z myślą o jak najszerszym gronie producentów żywności z terenu województwa mazowieckiego. Szeroka formuła Konkursu pozwala na skierowanie zaproszenia do udziału nie tylko do firm komercyjnych, ale także do podmiotów i organizacji zajmujących się wytwarzaniem żywności na mniejszą skalę, takich jak: koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa ekologiczne, osoby fizyczne, które mogą udokumentować swoją działalność posiadanymi certyfikatami, dyplomami, zaświadczeniami lub innymi dokumentami np. potwierdzającymi prezentację produktu na targach, wystawach, imprezach lokalnych
i regionalnych. Zgłoszony produkt powinien być powtarzalny, by można go było promować przy różnych okazjach.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie producentów wyróżniających się wysoką jakością produkcji, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnością w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa oraz promocji mazowieckiej żywności.

Zgłoszenia do konkursu należy składać wyłącznie drogą pocztową na załączonym Formularzu zgłoszenia do konkursu, w terminie do 28 lutego 2013 roku na podany poniżej adres korespondencyjny.

Zasady uczestnictwa i przeprowadzania Konkursu zawarte są w załączonym Regulaminie Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2012.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z pracownikami Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich pod numerami telefonów: (22) 59 -79 -116 lub (022) 59 -79- 146 bądź drogą elektroniczną na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres do korespondencji:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

ul. Skoczylasa 4

03-469 Warszawa

Autor: Dorota Łucja Cichocka, mazovia.pl

Targi Gardenia odbędą się w Poznaniu w dniach 22-24.02.2013 na terenie MTP. Jak podają organizatorzy jest to najwazniejsze spotnanie w branży ogrodniczej i architektury krajobrazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ośrodek Kultury „WZGÓRZE ZAMKOWE” w Lubinie zaprasza  w dniach  1, 2 i 3 maja 2013 r. 
Festiwal ma na celu przedstawienie mieszkańcom Lubina oraz północnego regionu Dolnego Śląska nowoczesnych metod upraw kwiatów i roślin a także możliwość ich nabycia.
Pragniemy aby w ofercie wystawienniczej była cała gama kwiatów, roślin oraz rzeczy związanych z ogrodnictwem, sadownictwem i małą architekturą krajobrazu. 
Oprócz tego,  wydarzeniu będą towarzyszyły takie atrakcje jak: koncerty, usługi gastronomiczne oraz kącik zabaw dla dzieci. Impreza będzie skierowana do szerokiego  grona odbiorców zarówno osób młodych jak i starszych.
 
Najnowsze informacje dotyczące I Lubińskiego Festiwalu Kwiatów i Roślin znajdą Państwo na stronie festiwalu:
www.festiwal-kwiatow.pl
oraz na fanpage'u w portalu FACEBOOK:
www.facebook.com/ILubinskiFestiwalKwiatowIRoslinMaj2013 
 
Zachęcamy do odwiedzania a wystawców do wzięcia udziału w imprezie.

Eko-Uprawy-0017W dniach od 17. do 19. czerwca 2013 po raz ósmy otworzy swoje podwoje Organic Marketing Forum w Warszawie. Największe spotkanie branży produktów organicznych w Środkowej i Wschodniej Europie ponownie przyciągnie eko-przedsiębiorstwa i specjalistów z ponad 30 krajów europejskich.
 
OMF to nie tylko konferencja z towarzysząca jej wystawą, ale także sesje networkingowe służące nawiązaniu indywidualnych kontaktów biznesowych.
 
Tradycyjna wystawa ekologicznych produktów spożywczych i non-food, wzbogacona zostanie innowacyjnym programem obejmującym m.in. konsultacje z ekspertami, błyskawiczne przemówienia jak i prezentacje wystawców w ramach konkursu „Best of Organic”. Nowością jest także okazja do bezpośredniego zakupu produktów międzynarodowych wystawców jak i możliwość uczestnictwa w wystawie dla gości prywatnych (w tym dla konsumentów i eko-sympatykow). Dla tej właśnie grupy organizator przygotował także specjalną sesję informacyjna: „o produktach organicznych”.
 
Więcej informacji: www.organic-marketing-forum.org

JASNA GÓRA W CZĘSTOCHOWIE - 24 listopada 2012 (ostatnia sobota listopada).
Przesłanie: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. (Mt 5.7 )

ORGANIZATOR:
REDAKCJA KWARTALNIKA „EKO ARKA”. BYDGOSZCZ 85-412, UL. SIEDLECKA 62, TEL.(52) 581 52 90, TEL/fax. 52 327 91 22, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.wydawnictwogaj.pl  www.ekoarka.com.pl

PLANOWANY PROGRAM
12.00 – Msza Święta w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej – ojciec Marian Lubelski
13.00 – po mszy przejście pielgrzymów do sali Jana Pawła II,
- powitalny krąg rolników i krótka modlitwa z cudownego medalika
13.15 – modlitwa kontemplacyjna, adoracja 15 minutowa przed najświętszym sakramentem w nawiązaniu do błogosławieństwa z przesłania pielgrzymki – prowadzenie Maria Jaskulska, kręgi „kamień i chleb”
13.30 – błogosławieństwo przywiezionych chlebów, chlebków z płaskurki oraz innych produktów (ojciec Marian Lubelski)
- łamanie chleba i chlebków wypieczonych przez rolników, dzielenie się produktami
- rozdawanie cudownych medalików z objawień Matki Bożej w 1830 roku w Paryżu oraz „ekologicznych” obrazów Jezusa Miłosiernego „Jezu Ufam Tobie” wzorowanych na wizji siostry Faustyny Kowalskiej, także różnych innych wydawnictw m.in. informacji o nabożeństwie pierwszych sobót, modlitw rolnika, tekstu Ślubów Jasnogórskich, nabożeństwa do św. Józefa
13.30 świadectwa rolników i gości
14.15 losowanie świętych patronów na 2013 rok
15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia – prowadzenie Stefania Kreczko, rolnicy i goście.
15.20  dalszy ciąg świadectw rolników i gości, rozmowy
16.00 pożegnalny krąg z modlitwą „Jezu Ufam Tobie”
16.10  zakończenie

W Norymberdze w Niemczech odbędą się w dniach 13-16 lutego 2013 roku jedne z największych tarów ekologicznych - BioFach 2013.

Platforma Plaza i seminarium
Sustainable Growing Plaza znajduje się  w hali 8, stoisko 423. Seminarium Sustainable Growing odbędzie się we wtorek, 30 października o godzinie 17:00 lub w czwartek, 1 listopada o godzinie 17:00. Udział w seminarium można zgłosić, korzystając z łącza: https://form.n200.com/?s=1w69ho3lkt7k1&;;ac=NTWO000371KSZ&c=0n0g5vxfrs62v
Śledź Sustainable Growing Plaza na Twitterze na profilu #SustainableGrowing

 

Czterech partnerów współpracujących w sektorze ogrodniczym – DLV Plant, Grodan, Koppert Biological Systems oraz Nunhems – działając na rzecz wsparcia rozwoju zrównoważonych upraw szklarniowych, podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na targach Horti Fair w Amsterdamie, które odbędą się w dniach od 30 października do 2 listopada 2012 r. „Sustainable Growing Plaza” (stoisko w hali 8) to platforma stworzona dla ułatwienia współpracy pomiędzy czterema partnerami. Dodatkowo wezmą oni udział we wspólnym seminarium Sustainable Growing poświęconym zrównoważonym uprawom, które odbędzie się na targach Horti Fair.

Międzynarodowy sektor ogrodniczy stoi przed wielkimi wyzwaniami nie tylko w zakresie zapewnienia zyskowności i ciągłości działań, ale także w zakresie praktyk zrównoważonej uprawy i poprawy wyników upraw w celu zaspokojenia potrzeb żywnościowych szybko zwiększającej się populacji. Zwiększenie plonów przy mniejszym zużyciu zasobów i zastosowaniu lepszych metod uprawy – oto wspólne wyzwanie dla całego sektora. Na jakość i wielkość zbiorów największy wpływ mają trzy czynniki: odmiana nasion, klimat panujący w szklarni oraz system  korzeniowy. W pełni zrównoważoną uprawę zapewniającą najwyższej jakości plony można prowadzić wyłącznie wówczas, jeśli wszystkie rozwiązania w zakresie tych czynników stosowane przez dostawców z sektora ogrodniczego są odpowiednio dobrane i właściwe do siebie dopasowane. Wymaga to współpracy w ramach prac badawczych oraz dzielenia się wiedzą w całym łańcuchu. Z tego powodu czterech dostawców z sektora ogrodniczego połączyło swoje wysiłki i różne obszary wiedzy i doświadczenia, tworząc platformę Sustainable Growing Plaza. Doświadczenia te obejmują różne zagadnienia z zakresu zarządzania uprawami i szklarnią – od genetyki i fizjologii roślin, poprzez zarządzanie nawadnianiem, substancjami odżywczymi i klimatem, po wydajną uprawę i ochronę roślin.

Sustainable Growing Plaza
Twórcy platformy Sustainable Growing Plaza – DLV Plant, Grodan, Koppert Biological Systems oraz Nunhems – pokażą, w jaki sposób połączenie ich wiedzy i rozwiązań pozwoli ogrodnikom na precyzyjną uprawę oraz jej optymalną kontrolę. Stosowanie praktyk zrównoważonej uprawy umożliwia ogrodnikom optymalne zarządzanie kosztami i  rosnącym zapotrzebowaniem na zasoby  przy jednoczesnym zwiększeniu jakości i wielkości zbiorów. Takie podejście zapewnia większe zyski i aktywnie przyczynia się do propagowania idei zrównoważonego ogrodnictwa.  Erik Titulaer, właściciel magazynu Hortibiz i koordynator Sustainable Growing Plaza, wyjaśnia: „Celem platformy Plaza jest pobudzenie do współdziałania podczas targów Horti Fair. Dodatkowo wszyscy czterej dostawcy wezmą udział w seminarium, na którym przedstawią postępy, rozwiązania i praktyki z zakresu zrównoważonej uprawy”.

Platforma Plaza i seminarium
Sustainable Growing Plaza znajduje się  w hali 8, stoisko 423. Seminarium Sustainable Growing odbędzie się we wtorek, 30 października o godzinie 17:00 lub w czwartek, 1 listopada o godzinie 17:00. Udział w seminarium można zgłosić, korzystając z łącza:https://form.n200.com/?s=1w69ho3lkt7k1&;ac=NTWO000371KSZ&c=0n0g5vxfrs62v
Śledź Sustainable Growing Plaza na Twitterze na profilu #SustainableGrowing
Sustainable Growing Plaza na targach Horti Fair
   
Czterech partnerów współpracujących w sektorze ogrodniczym – DLV Plant, Grodan, Koppert Biological Systems oraz Nunhems – działając na rzecz wsparcia rozwoju zrównoważonych upraw szklarniowych, podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na targach Horti Fair w Amsterdamie, które odbędą się w dniach od 30 października do 2 listopada 2012 r. „Sustainable Growing Plaza” (stoisko w hali 8) to platforma stworzona dla ułatwienia współpracy pomiędzy czterema partnerami. Dodatkowo wezmą oni udział we wspólnym seminarium Sustainable Growing poświęconym zrównoważonym uprawom, które odbędzie się na targach Horti Fair.

Międzynarodowy sektor ogrodniczy stoi przed wielkimi wyzwaniami nie tylko w zakresie zapewnienia zyskowności i ciągłości działań, ale także w zakresie praktyk zrównoważonej uprawy i poprawy wyników upraw w celu zaspokojenia potrzeb żywnościowych szybko zwiększającej się populacji. Zwiększenie plonów przy mniejszym zużyciu zasobów i zastosowaniu lepszych metod uprawy – oto wspólne wyzwanie dla całego sektora. Na jakość i wielkość zbiorów największy wpływ mają trzy czynniki: odmiana nasion, klimat panujący w szklarni oraz system  korzeniowy. W pełni zrównoważoną uprawę zapewniającą najwyższej jakości plony można prowadzić wyłącznie wówczas, jeśli wszystkie rozwiązania w zakresie tych czynników stosowane przez dostawców z sektora ogrodniczego są odpowiednio dobrane i właściwe do siebie dopasowane. Wymaga to współpracy w ramach prac badawczych oraz dzielenia się wiedzą w całym łańcuchu. Z tego powodu czterech dostawców z sektora ogrodniczego połączyło swoje wysiłki i różne obszary wiedzy i doświadczenia, tworząc platformę Sustainable Growing Plaza. Doświadczenia te obejmują różne zagadnienia z zakresu zarządzania uprawami i szklarnią – od genetyki i fizjologii roślin, poprzez zarządzanie nawadnianiem, substancjami odżywczymi i klimatem, po wydajną uprawę i ochronę roślin.

Sustainable Growing Plaza
Twórcy platformy Sustainable Growing Plaza – DLV Plant, Grodan, Koppert Biological Systems oraz Nunhems – pokażą, w jaki sposób połączenie ich wiedzy i rozwiązań pozwoli ogrodnikom na precyzyjną uprawę oraz jej optymalną kontrolę. Stosowanie praktyk zrównoważonej uprawy umożliwia ogrodnikom optymalne zarządzanie kosztami i  rosnącym zapotrzebowaniem na zasoby  przy jednoczesnym zwiększeniu jakości i wielkości zbiorów. Takie podejście zapewnia większe zyski i aktywnie przyczynia się do propagowania idei zrównoważonego ogrodnictwa.  Erik Titulaer, właściciel magazynu Hortibiz i koordynator Sustainable Growing Plaza, wyjaśnia: „Celem platformy Plaza jest pobudzenie do współdziałania podczas targów Horti Fair. Dodatkowo wszyscy czterej dostawcy wezmą udział w seminarium, na którym przedstawią postępy, rozwiązania i praktyki z zakresu zrównoważonej uprawy”.

 

Organizator: Fundacja Ernesta Michalskiego Instytut „Polska Róża” oraz
Wydział Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
Data: 12 X 2012 w kampus SGGW w Warszawie
Konferencja poświęcona będzie przeglądowi polskich osiągnięć w badaniach dotyczących róż owocowych - zarówno wyników najnowszych jak i starszych badań - w znaczny sposób przyczyniających się do poszerzenia wiedzy na temat tej szczególnej rośliny. Tegoroczna konferencja jest drugim ogólnopolskim spotkaniem poświęconym tej tematyce – odpowiedzią na rosnące zainteresowanie problematyką prozdrowotnych składników roślinnych, pozyskiwanych w szczególności z róż owocowych. Kontynuując osiągnięcia zeszłorocznej konferencji pod tym samym tytułem, chcielibyśmy przyjrzeć się różom owocowym z wielu perspektyw, wierząc, że takie zestawienie będzie inspirujące dla badaczy różnych dziedzin nauki. Naszym celem jest uzyskanie możliwie najszerszej wiedzy na temat róż owocowych, a w szczególności w odniesieniu do następujących zagadnień:
- genetyczne uwarunkowania składu fitochemicznego owoców i płatków kwiatowych
lecznicze właściwości związków zawartych w owocach i płatkach róży dla organizmu ludzkiego,
- nowe  technologie przetwarzania  pozwalające na zachowanie maksimum składników odżywczych  w przetworach,
- wpływ warunków przechowywania na jakość surowca (owoców i płatków),
- ocena składu chemicznego przetworów z róż na różnych etapach przetwarzania i przechowywania gotowego produktu,
- ekologiczne metody uprawy Rosa rugosa,
- choroby i szkodniki w plantacyjnej uprawie Rosa rugosa.
Uzyskanie szerokiej wiedzy na temat róż owocowych i jej propagowanie jest podstawą ważnych społecznie działań. Przede wszystkim jest szansą na znaczne podniesienie stanu zdrowia społeczeństwa – powszechna suplementacja odpowiednio opracowanymi przetworami z owoców róży, ze względu na zawarte w nich cenne składniki (witamina C), pozwoli uniknąć wielu chorób i wesprze w leczeniu już istniejących. Uprawa róży owocowej na dużą skalę oznacza pełniejsze wykorzystanie ziem uprawnych, zwłaszcza gorszej klasy i nieużytków  rolnych, zwiększenie miejsc pracy dla osób niewykwalifikowanych oraz ożywienie regionów o dużym stopniu bezrobocia.

Źródło: Fundacja Ernesta Michalskiego Instytut "Polska Róża"

18-19.09.2012 - XVI Sympozjum Sekcji Wirusologicznej Polskiego Towarzystwa
Fitopatologicznego oraz XXXVIII Konferencji Roboczej Wirusów Roślin Komitetu
Ochrony Roślin PAN – Skierniewice

Program:
18 września 2012 (wtorek)
9:30-9:45 - Otwarcie konferencji i powitanie uczestników - prof. dr hab. Franciszek
Adamicki, Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa, Skierniewice,
9:45-10:05 - Przegląd mechanizmu translacji wirusów roślinnych  - dr  Krzysztof Treder, IHAR-PIB, Bonin,
10:05-10:25 - Presja wirusów Y, M, S i liściozwoju ziemniaka w latach 2009-2011 -
prof. dr hab. Michał Kostiw, IHAR-PIB, Bonin,
10:25-10:45 - Izolacja wirusów ziemniaka za pomocą chromatografii jonowymiennej  - dr Agnieszka Przewodowska, IHAR-PIB, Bonin,
10:45-11:05 - Wykrywanie łagodnych izolatów wirusa pasiastej mozaiki jęczmienia
(BSMV) metodą RT-PCR - mgr Aleksandra Zarzyńska, IOR, Poznań,
11:05-11:50 - Dyskusja, przerwa na kawę,
11:50-12:10 - Ewolucja molekularna wirusa mozaiki pepino (Pepino mosaic virus) - dr Beata Hasiów-Jaroszewska, mgr Julia Byczyk, dr hab. Natasza Borodynko, mgr Natalia Rymelska, prof. dr hab. Henryk Pospieszny, IOR, Poznań,
12:10-12:30 - Wirusy infekujące cukinie w Polsce - mgr Natalia Rymelska, dr Beata Hasiów-Jaroszewska, prof. dr hab. Henryk Pospieszny, dr hab. Natasza Borodynko, IOR, Poznań,
12:30-12:50 - Wirusy czosnku na wybranych plantacjach w Polsce - mgr Maria Chodorska M., prof. dr hab. Marek Szyndel,  inż. Piotr  Nowak, dr hab. Elżbieta PaduchCichal, dr Kinga Sala-Rejczak, SGGW, Warszawa,
12:50-14:30 - Dyskusja, obiad,
14:30-14:50 - Z badań nad roślinami iglastymi  – potencjalnym źródłem fitoplazm -
prof. dr hab. Marianna Kamińska, Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice,
14:50-15:10 - Zróżnicowanie genetyczne izolatów ‘Candidatus Phytoplasma mali’  –
sprawcy proliferacji jabłoni - dr Mirosława Cieślińska, dr Dorota Kruczyńska,
Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice,
15:10-15:30 - Wstępne badania nad możliwością zastosowania analizy HRM (High
Resolution Melting) do wykrywania i różnicowania izolatów fitoplazm -
dr Hanna Berniak, prof. dr hab.  Marianna Kamińska, Instytut Ogrodnictwa,
Skierniewice,
15:30-15:50 - Monitorowanie występowania koliszek (Psylloidea) na roślinach iglastych - dr Grażyna Soika, dr Hanna Berniak, prof. dr hab. Marianna Kamińska, Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice,
15:50-16:10 - Skoczki zimujące na roślinach iglastych - dr Grażyna Soika, dr Hanna Berniak, prof. dr hab. Marianna Kamińska, Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice,
16:10-16:45 - Dyskusja, przerwa na kawę,
18:30 – Kolacja

19 września 2012 (środa)
9:00-9:20 - Zastosowanie metali koloidalnych w diagnostyce wirusów - dr Włodzimierz Przewodowski, IHAR-PIB, Bonin,
9:20-9:40 - Problemy związane z wykrywaniem i identyfikacją wirusów borówki
wysokiej - dr Zbigniew Gajewski, dr Barbara Nowak,  Uniwersytet Rolniczy,
Kraków; dr hab. Elżbieta Paduch-Cichal, prof. dr hab. Marek Szyndel, mgr Maria
Chodorska, mgr Elżbieta Kalinowska, SGGW, Warszawa,
9:40-10:00 - Wykrywanie i identyfikacja BlScV w krzewach różnych odmian borówki
wysokiej przy użyciu testu serologicznego ELISA oraz techniki RT-PCR -
mgr Elżbieta Kalinowska, dr hab. Elżbieta Paduch-Cichal, mgr Maria Chodorska,  
inż. Wojciech Kukuła, SGGW, Warszawa,
10:00-10:20 - Wpływ porażenia krzewów borówki wysokiej przez TRSV i/lub BlScV na zawartość polifenoli oraz witaminy C w jagodach - mgr Maria Chodorska,
dr hab. Elżbieta Paduch-Cichal, mgr Elżbieta Kalinowska, dr Tomasz Krupa,
inż. Wojciech Kukuła, SGGW, Warszawa,
10:20-11:00 - Dyskusja, przerwa na kaw,
11:00-11:20 - Infekcje wirusowe a procesy morfogenetyczne  in vitro na przykładzie śliwy 'Najbolia’ - dr Barbara Nowak, Uniwersytet Rolniczy, Kraków,
11:20-11:40 - Wykrywanie wirusów porażających winorośl w Polsce - dr Beata
Komorowska, dr Hanna Berniak,  mgr Tomasz Golis, Instytut Ogrodnictwa,
Skierniewice,
11:40-12:00 - Wirusy aktinidii - dr Kinga Sala-Rejczak, dr hab.  Elżbieta Paduch-Cichal, SGGW, Warszawa,
12:00-12:30 - Dyskusja, zakończenie obrad,
12:30-14:00 – Obiad

Miejsce spotkania:
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
ul. Pomologiczna 18

27.09.2012 - Seminarium Instytutu Ogrodnictwa Oddział Sadownictwa, Warzywnictwa, Roślin Ozdobnych – Skierniewice

Program:
ZAKŁAD AGROINŻYNIERII
13:00-13:20 - Ograniczanie strat przymrozkowych w sadach za pomocą ciągnikowego urządzenia podgrzewającego powietrze - dr Jacek Rabcewicz,
13:20-13:40 - Maszynowy zbiór owoców pestkowych; mgr Paweł Białkowski,
13:40-14:00 - Wpływ parametrów pracy opryskiwacza na przeżywalność pożytecznych bakterii w warunkach symulowanego zabiegu; mgr Waldemar Świechowski,
ZAKŁAD AGROTECHNIKI ROŚLIN SADOWNICZYCH
Pracownia Uprawy i Nawożenia
14:00-14:20 - Znaczenie jesiennych oprysków azotem, borem i cynkiem w uprawie drzew owocowych;  dr hab. Paweł Wójcik prof. IO,
Pracownia Architektury Sadu i Biologii Owocowania
14:20-14:40 - Biologia kwitnienia i zawiązywania owoców u czereśni; dr Halina Morgaś,
Samodzielna Pracownia Nawadniania i Uprawy Roślin pod Osłonami
14:40-15:00 - Kryteria nawadniania roślin; dr Krzysztof Klamkowski,
15:00-15:30 - Dyskusja.

Więcej informacji: www.inhort.pl

24-26.09.2012 – Konferencja – Pożyteczne Mikroorganizmy dla współczesnego rolnictwa – „ProBio Emy narzędziem Biologizacji Środowiska” – Licheń.
Więcej informacji: www.dziedzictwonatury.pl


20-21.09.2012 - Odpady Organiczne - Problemy i Sposoby Zagospodarowania – Centrum Konferencyjne Falenty.

Konferencja realizowana w ramach projektu współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pt. "Polskie szczepy Trichoderma w ochronie roślin i zagospodarowaniu odpadów organicznych".

8.09.2012 - Festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni” w Przysieku koło Torunia Zapraszamy na coroczny festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni” w Przysieku koło Torunia. W programie: Święto Ziemniaka, dożynki ekologiczne, kiermasze, konkursy z nagrodami, konsultacje. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Przysieku zaprasza na festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni” XVIII Krajowe Dożynki Ekologiczne Święto Ziemniaka Przysiek, 8 września 2012 roku w godzinach 10:00-15:00 W programie: - Msza dożynkowa (godz. 9:30) i prezentacja produktów rolnictwa ekologicznego, - Podsumowanie wojewódzkiego etapu konkursu „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne”, - Prezentacja różnych form przedsiębiorczości na wsi, - Degustacja potraw z ziemniaków połączona z konkursem „Ziemniak w tradycji kuchni Pomorza i Kujaw”, - Prezentacja odmian ziemniaka połączona z testem konsumenckim, - Konsultacje dla mieszkańców obszarów wiejskich, - Kiermasze: produkty rolnictwa ekologicznego, produkty lokalne i regionalne, miody, rękodzieło, krzewy ozdobne, materiał szkółkarski i inne, - Konkurs „Z ekologią na Ty” i inne konkursy dla publiczności, - Wystawa drobnego inwentarza, - Występy zespołów folklorystycznych, - Ogródek zabaw dla dzieci i wiele innych atrakcji. 8-9.09.2012 - XVIII Jesienne Targi Ogrodniczo-Nasienne, Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej w Starym Polu (ODR Gdańsk) Jesienne Targi Ogrodniczo-Nasienne są imprezą promocyjno-doradczą dla rolnictwa, ogrodnictwa i obszarów wiejskich w rejonie Żuław i Powiśla. Co roku gościmy wielu wystawców z terenu całego kraju, którzy prezentują m.in.: bogaty wybór materiału szkółkarskiego – owocowego i ozdobnego, narzędzia ogrodnicze, wyposażenie ogrodów i mieszkań, nawozy i środki ochrony roślin, ekologię, odnawialne źródła energii, produkty pszczelarskie, budownictwo, systemy grzewcze, motoryzację, wikliniarstwo i prasę fachową. Swoje stoiska posiadają także instytucje działające w otoczeniu rolnictwa – organizacje rolnicze, agencje, izby rolnicze, firmy ubezpieczeniowe, banki, doradztwo rolnicze. Jesienne Targi to nie tylko spotkania handlowe, to również spotkanie z polską tradycją i folklorem. Corocznie Targom towarzyszy Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej (odbywający się w sobotę), w którym udział biorą zespoły folklorystyczne z naszego regionu. Tegorocznym Targom towarzyszyć będzie również wystawa rzemiosła artystycznego, produktów regionalnych i tradycyjnych, wystawa gołębi i ptaków ozdobnych, wesołe miasteczko. Mamy nadzieję, że prezentowana bogata oferta spotka się z Państwa zainteresowaniem i zapewni miły pobyt w Starym Polu. Kontakt : Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddział w Starym Polu ul. Marynarki Wojennej 21, 82-220 Stare Pole tel. 55 270 11 00, fax. 55 270 11 62, komisarz Targów: Adam Kopeć tel. 55 270 11 26, 797 010 593, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.podr.pl, e-mail: starepole@podr.p

Siedlce
W programie przewidujemy:
- przedstawienie ofert handlowych i usługowych firm,
- prezentację rolnictwa ekologicznego,
- wystawę zwierząt hodowlanych: bydła, koni, drobnego inwentarza,
- ekspozycję płodów rolnych, kiermasz kwiatów, drzew i krzewów ozdobnych i owocowych,
- kiermasz wyrobów rękodzieła ludowego oraz kiermasz literatury rolniczej,
- prezentację walorów turystyczno-krajoznawczych Mazowsza i Podlasia,
- podsumowania konkursów,
- występy zespołów artystycznych oraz liczne imprezy kulturalne dla dzieci i dorosłych.

XIX Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym odbędą się pod hasłem :
GRUPOWE DZIAŁANIE - TRADYCJA I PRZYSZŁOŚĆ!

W czasie wystawy zostanie przeprowadzony konkurs ‘Hit XIX Międzynarodowych Dni
z Doradztwem Rolniczym Siedlce’ 2012 Zapraszamy firmy do uczestnictwa w konkursie. Szczegóły będą podane na stronie: www.modr.mazowsze.pl.

Jesienne Targi Ogrodniczo-Nasienne są imprezą promocyjno-doradczą dla rolnictwa, ogrodnictwa i obszarów wiejskich w rejonie Żuław i Powiśla w Starym Polu. Co roku gościmy wielu wystawców z terenu całego kraju, którzy prezentują m.in.: bogaty wybór materiału szkółkarskiego – owocowego i ozdobnego, narzędzia ogrodnicze, wyposażenie ogrodów i mieszkań, nawozy i środki ochrony roślin, ekologię, odnawialne źródła energii, produkty pszczelarskie, budownictwo, systemy grzewcze, motoryzację, wikliniarstwo i prasę fachową. Swoje stoiska posiadają także instytucje działające w otoczeniu rolnictwa – organizacje rolnicze, agencje, izby rolnicze, firmy ubezpieczeniowe, banki, doradztwo rolnicze. Jesienne Targi to nie tylko spotkania handlowe, to również spotkanie z polską tradycją i folklorem.

Kontakt :
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddział w Starym Polu
ul. Marynarki Wojennej 21, 82-220 Stare Pole
tel. 55 270 11 00, fax. 55 270 11 62,
komisarz Targów: Adam Kopeć tel. 55 270 11 26, 797 010 593, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.podr.pl, e-mail: starepole@podr.p

Zapraszamy na coroczny festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni” w Przysieku koło Torunia. W programie: Święto Ziemniaka, dożynki ekologiczne, kiermasze, konkursy z nagrodami, konsultacje.
 
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Oddział w Przysieku
zaprasza na
festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni”
XVIII Krajowe Dożynki Ekologiczne
Święto Ziemniaka
 
Przysiek, 8 września 2012 roku
w godzinach 10:00-15:00

W programie:
- Msza dożynkowa (godz. 9:30) i prezentacja produktów rolnictwa ekologicznego,
- Podsumowanie wojewódzkiego etapu konkursu „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne”,
- Prezentacja różnych form przedsiębiorczości na wsi,
- Degustacja potraw z ziemniaków połączona z konkursem „Ziemniak w tradycji kuchni Pomorza i Kujaw”,
- Prezentacja odmian ziemniaka połączona z testem konsumenckim,
- Konsultacje dla mieszkańców obszarów wiejskich,
- Kiermasze: produkty rolnictwa ekologicznego, produkty lokalne i regionalne, miody, rękodzieło, krzewy ozdobne, materiał szkółkarski i inne,
- Konkurs „Z ekologią na Ty” i inne konkursy dla publiczności,
- Wystawa drobnego inwentarza,
- Występy zespołów folklorystycznych,
- Ogródek zabaw dla dzieci i wiele innych atrakcji.

Pobiednik Wielki k. Krakowa
PROGRAM V MAŁOPOLSKIEGO ŚWIĘTA WARZYW
9:00–18:00 Prezentacja firm  i specjalistyczne porady z branży warzywniczo – ogrodniczej z zakresu  produkcji  warzyw, pokazy lotnicze i loty widokowe, wesołe miasteczko „SMOKOLAND”, degustacja potraw regionalnych,
11:45–12:45 Występy artystyczne dzieci i młodzieży szkolnej  
13:30–14:30 Msza św. na  lotnisku  celebrowana przez ks. Infułata Jerzego Bryłę
15:00–16:00 Oficjalne otwarcie - prezentacja LIDERÓW produkcji warzyw
16:00–17:00 Występ zespołu ,,Zbóje”- najpopularniejszej kapeli góralskiej z 2011r.
17:15–17:45 Loteria fantowa – ogłoszenie wyników
17:45–18:15 Występ lokalnego zespołu Alebabki z Igołomi
18:15–18:30 Ogłoszenie wyników  konkursu  na „Estetyczną zagrodę i posesję wiejską”.
18:30–19.00 Mariusz Błaszkiewicz i jego uczniowie w pokazie walk wschodnich
19:30–21:00 Koncert zespołu disco polo Marcina Siegieńczuka byłego lidera zespołu  TOPLES
21:00–24:00 Zabawa taneczna A.G.MUSIC z Odwiśla
Miejsce: Lotnisko Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, organizuje Wystawę Rolniczą, która odbędzie się w dniach 1-2 września 2012 r. na terenie Ośrodka, przy ulicy Jagiellońskiej 91 w Olsztynie.
Program wystawy przewiduje prezentację:
■ maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, w tym:
- produkcji roślinnej,
- produkcji zwierzęcej,
■ zwierząt hodowlanych,
■ nawozów i środków ochrony roślin,
■ niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii,
■ pasz i dodatków paszowych,
■ ogrodnictwa i szkółkarstwa,
■ rękodzielnictwa,
■ walorów turystyczno-krajoznawczych – w tym gospodarstw agroturystycznych,
■ instytucji i organizacji rolniczych działających na rzecz rolnictwa.
Miejsce: Olsztyn, ul. Jagiellońska 91

Jest to  impreza wystawiennicza o charakterze promocyjno - konsultacyjnym przeznaczona dla ogrodników uprawiających warzywa i rośliny ozdobne w gruncie i pod osłonami, plantatorów roślin jagodowych, sadowników, szkółkarzy, punktów zaopatrzenia ogrodniczego, doradców. Są to największe targi specjalistyczne - ogrodnicze w kraju. Dni Ogrodnika odbywają się w Gołuchowie na terenie Ośrodka Kultury Leśnej, w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Czartoryskich i pięknego parku arboretum - 17 km od Kalisza. Termin XIV edycji to 8 -9 września 2012 r.
Formuła targów nie obejmuje żadnej sprzedaży kiermaszowej.

Podczas XIV Dni Ogrodnika, jak każdego roku, naukowcy m.in. z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, będą bezpłatnie udzielali porad w punktach konsultacyjnych. Będą też punkty informacyjne agencji rządowych   np.: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARiMR, ARR, KRUS, PIORiN, WODR i in.
W programie imprezy będzie też finał VI edycji konkursu o zasięgu ogólnokrajowym "WZOROWY OGRODNIK" w 6 kategoriach (warzywnictwo pod osłonami, rośliny ozdobne pod osłonami, warzywnictwo gruntowe, sadownictwo, szkółkarstwo roślin ozdobne, kategoria specjalna). Zwycięzcy zostaną uhonorowani statuetkami z brązu.
Podczas XIV Dni Ogrodnika odbędą się fachowe imprezy towarzyszące. Planujemy  spotkania ogrodników w celu większej integracji tej grupy zawodowej.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Informacje: Zespół Doradczy WODR w Kaliszu - 62-800 Kalisz, ul. Kolegialna 4.
tel./fax 62 7575423
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kierujący Dniami Ogrodnika - mgr inż. Stanisław Zabarski
tel. kom. 0-501 123 769, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa
- Oddział w Kaliszu - tel. 62 7672042

25-26.08.2012 - XX Giełda Ogrodnicza, targi Eko Rolnictwo – Koszalin

Impreza odbędzie się w sobotę 25.08 (w godz. 10:00-17:00) i w niedzielę 26.08 (w godz. 9:00-16:00) w Marszewie k. Pleszewa. Zaprezentowane zostaną maszyny i środki do produkcji ziemniaków oraz oferta sprzedaży kwalifikowanych sadzeniaków. Odbędzie się również zwiedzanie poletek demonstracyjnych odmian ziemniaka zarejestrowanych w Polsce i wystawy próbek bulw, zwiedzanie wystawy objawów chorób wraz z konsultacją metod zwalczania. W czasie trwania imprezy będzie prowadzone doradztwo w zakresie postępu biologicznego (odmianowe), technologicznego, organizacyjnego i marketingu, sprzedaż wydawnictw szkoleniowych. Oprócz tego będą kiermasze, potrawy z ziemniaków, występy regionalnych zespołów artystycznych
Szczegółowy program: http://www.ihar.edu.pl

XXI Promocyjno-Handlowa Wystawa Rolnicza w Piotrkowie Trybunalskim.
Organizator: Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Oddział w Piotrkowie Trybunalskim. W programie prezentacja maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych, środków do produkcji rolniczej, nowoczesnych rozwiązań w budownictwie inwentarskim, urządzeń do wytwarzania energii odnawialnej.
Wystawy i pokazy kolekcji roślin uprawnych, pracy urządzeń, rękodzieła i sztuki ludowej. Doradztwo fachowe i konsultacje w zakresie: pozyskiwania środków z UE, technologii produkcji, ekonomiki rolnictwa, informacji rynkowych. Ponadto: kiermasz roślin owocowych i ozdobnych, kiermasz wydawnictw fachowych, konkursy oraz występy zespołów folklorystycznych.

"ZIELEŃ TO ŻYCIE" - targi roślin, techniki ogrodniczej i architektury krajobrazu. Od 20 lat są centrum "zielonego biznesu" dla szkółkarzy i ogrodników, producentów i dostawców techniki i wyposażenia ogrodowego, przedstawicieli handlu, architektów krajobrazu i wykonawców usług. "ZIELEŃ TO ŻYCIE" to największa prezentacja roślin w Polsce i Europie Środkowej, to także salon ogrodowych nowości i trendów, gdzie warto szukać inspiracji i produktów do własnego ogrodu.

Wystawy i pokazy układania kompozycji kwiatowych, prezentacja odmian owoców polecanych zarówno do sadów towarowych jak i ogrodów przydomowych, kiermasze, koncerty - to wszystko przygotowali organizatorzy jubileuszowego 35. Święta kwiatów, owoców i warzyw.
Dwudniowa impreza odbędzie się 15-16 września tradycyjnie w Skierniewicach. Jak poinformowano PAP w skierniewickim magistracie, w ub. roku w trakcie trwania święta, miasto odwiedziło ok. 150 tys. osób.
 
Jak zwykle imprezę rozpocznie parada kwiatowo-owocowo-warzywna, w której swe osiągnięcia zaprezentują m.in.: skierniewicki Instytuty Ogrodnictwa, szkoły, placówki kulturalne i działkowcy.
 
Na specjalnej wystawie zobaczyć będzie można udoskonalone gatunki niektórych warzyw, takich jak patisony czy bakłażany, roślin ozdobnych i owoców - przede wszystkim jabłek. Miłośnicy grzybów będą mieli okazję spróbować potrawy przygotowane przez członków Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych.
 
Na zorganizowanych kiermaszach do sprzedaży oferowane będą środki do produkcji ogrodniczej - nawozy, narzędzia, podłoża do uprawy m.in. grzybów, a także rośliny ozdobne, pokojowe, byliny, krzewy, drzewa, zioła, warzywa i nasiona. Będzie można również kupić najnowsze publikacje dotyczące np. ogrodnictwa.
 
Kilkudziesięciu pracowników Instytutu Ogrodnictwa będzie udzielać porad z zakresu produkcji warzyw, sadownictwa i roślin ozdobnych. Zorganizowane zostaną konkursy na największe owoce i warzywa. Odwiedzający będą mieli okazję skosztować "skierlotki", czyli skierniewickiej szarlotki oraz zupy - jabłonnika na mięcie.

Podobnie jak w poprzednich edycjach konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:
„ ekologia – środowisko” i „ekologiczne gospodarstwo towarowe”
Konkurs organizowany jest dwuetapowo: 
na szczeblu wojewódzkim  oraz na szczeblu krajowym.
Nabór zgłoszeń do Konkursu przyjmuje Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie do dnia  30.07.2012 r.
Do etapu krajowego przechodzą zwycięzcy z każdej kategorii w województwie.
Szczegółowe informacje: Kujawsko-Pomorski  Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie tel.  52-386-72-42 lub Biuro Konkursu w Radomiu tel. 48-365-69-41.

POD HONOROWYM PATRONATEM MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
OGÓLNOPOLSKA NAUKOWA KONFERENCJA EKOLOGICZNA PT. „PERSPEKTYWY ROZWOJU EKOLOGICZNEJ PRODUKCJI OGRODNICZEJ”
Skierniewice, 6 – 7 października 2011 r.

PROGRAM
Instytut Ogrodnictwa
6 października 2011 r. (czwartek)
ul. Pomologiczna 18, Duża Sala Konferencyjna (II p. sala 233)
08.00 – 09.20 REJESTRACJA
09.30 – 09.40 Otwarcie Konferencji – prof. dr hab. Franciszek Adamicki
SESJA PLENARNA
Przewodniczący – prof. dr hab. Lech Michalczuk
09.40 – 10.05 Kierunki rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce z uwzględnieniem produkcji ogrodniczej – dr hab. Józef Tyburski prof. UWM
10.05 – 10.25 Projekt EkoTechProdukt „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych” realizowany w Instytucie Ogrodnictwa – dr Lidia Sas Paszt
10.25 – 10.45 Badania w zakresie rolnictwa ekologicznego we Włoszech – dr Eligio Malusá, dr Jolanta Ciesielska
10.45 – 11.10 Truskawki – doskonały deser czy składnik diety o właściwościach prozdrowotnych? – prof. dr hab. n. med. Dariusz Nowak
11.10 – 11.40 Dyskusja
11.40 – 12.45 Lunch
ul. Reymonta 18, Zakład Upowszechniania i Promocji IO, Sala Seminaryjna (parter) 2

12.45 – 13.50 SESJA POSTEROWA *
ul. Reymonta 18, Zakład Upowszechniania i Promocji IO, Sala Posterowa (parter)
SESJA I
JAKOŚD PRODUKTÓW EKOLOGICZNYCH A ZDROWIE
ul. Pomologiczna 18, Duża Sala Konferencyjna (II p. sala 233)
Przewodniczący – prof. dr hab. n. farm. Daria Orszulak-Michalak
– prof. dr hab. n. med. Dariusz Nowak
14.00 – 14.15 Wpływ spożycia truskawek na podstawową przemianę materii u zdrowych osób – dr n. med. Gianluca Padula, dr n. med. Hanna Jerczyoska, prof. dr hab. n. med. Dariusz Nowak
14.15 – 14.30 Ocena działania uczulającego jabłek odmiany Topaz na modelu świnki morskiej – dr n. farm. Magdalena Jasioska-Stroschein, dr n. farm. Jacek Owczarek, dr n. farm. Piotr Szcześniak, dr Krzysztof P. Rutkowski, dr Jarosław Markowski, prof. dr hab. n. farm. Daria Orszulak-Michalak
14.30 – 14.45 Utrata polifenoli roślinnych i ich metabolitów w czasie zabiegu hemodializy u chorych z kraocową niewydolnością nerek – lek. med. Piotr Nowak, dr n. med. Radosław Wilk, dr n. med. Beata Mamełka, prof. dr hab. n. med. Jacek Rysz, mgr Anna Prymont vel Przymioska, mgr Anna Zwolioska, mgr Agata Sarniak, dr n. med. Anna Włodarczyk, prof. dr hab. n. med. Dariusz Nowak
14.45 – 15.00 Porównanie wybranych cech wartości odżywczej owoców starych i nowych odmian jabłoni – dr hab. Ewa Rembiałkowska, prof. SGGW, dr Ewelina Hallmann, dr Dorota Kowalska
15.00 – 15.15 Pozostałości środków ochrony w jabłkach w zależności od terminu zbioru i lokalizacji sadu – dr Artur Miszczak, mgr Joanna Kicioska, mgr Krzysztof Rudzioski, mgr Piotr Sikorski, mgr Aneta Matulska, dr Krzysztof P. Rutkowski
15.15 – 15.45 Przerwa na kawę
ul. Pomologiczna 18, Sala Seminaryjna (I p. sala 136)

SESJA II
EKONOMIKA I ODDZIAŁYWANIE NA ŚRODOWISKO EKOLOGICZNEJ PRODUKCJI OGRODNICZEJ
ul. Pomologiczna 18, Duża Sala Konferencyjna (II p. sala 233)
Przewodniczący – dr hab. Jerzy Szymona, prof. UP w Lublinie
– prof. dr hab. Zygmunt S. Grzyb
15.45 – 16.00 Plan Działao dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2011 – 2014 – mgr Grzegorz Ziemiecki
16.00 – 16.15 Działalnośd upowszechnieniowa w rolnictwie ekologicznym – dr Henryk Skórnicki, dr Anna Litwinow
16.15 – 16.30 Wybrane pozarynkowe społeczno-środowiskowe aspekty produkcji ekologicznej – dr Krzysztof Zmarlicki, dr Piotr Brzozowski, dr Eligio Malusá, dr Lidia Sas Paszt
16.30 – 16.45 Globalny rynek miodu ekologicznego – dr Krzysztof Zmarlicki, dr Piotr Brzozowski
16.45 – 17.00 Stan i perspektywy rozwoju ekologicznej produkcji ogrodniczej w wybranych gospodarstwach rolnych – dr hab. Jerzy Szymona, prof. UP w Lublinie
17.00 – 17.15 Problemy i bariery ograniczające rozwój sprzedaży produktów rolnictwa ekologicznego w Polsce – mgr Maria Staniszewska 3
17.15 – 17.30 Postrzeganie jakości i bezpieczeostwa warzyw i owoców przez polskich konsumentów w kontekście możliwości rozwoju rynku żywności ekologicznej – dr Sylwia Żakowska-Biemans
17.30 – 18.00 Dyskusja
19.00 Uroczysta kolacja
ul. Reymonta 18, Zakład Upowszechniania i Promocji IO, Sala Seminaryjna (parter)
Instytut Ogrodnictwa


7 października 2011 r. (piątek)
08.00 – 09.00 Prezentacja wybranych doświadczeo projektu EkoTechProdukt
Pracownia Przechowalnictwa
Szklarnia Doświadczalna
Pracownia Rizosfery
Pracownia Badania Bezpieczeostwa Żywności

SESJA III
AGROTECHNICZNE ASPEKTY PRODUKCJI EKOLOGICZNEJ
ul. Pomologiczna 18, Duża Sala Konferencyjna (II p. sala 233)
Przewodniczący – dr hab. Ewa Rembiałkowska, prof. SGGW
– dr Elżbieta Rozpara
09.00 – 09.15 Innowacyjne metody i urządzenia do zwalczania chwastów i dezynfekcji gleby w ekologicznej uprawie warzyw – prof. Andrea Peruzzi, dr Marco Fontanelli, dr Christian Frasconi, dr Luisa Martelloni, prof. Michele Raffaelli
09.15 – 09.30 Wpływ bioproduktów na wzrost korzeni i występowanie mikoryz w rizosferze roślin truskawki odmian Elsanta i Honeoye – dr Lidia Sas Paszt, dr Beata Sumorok, dr Anna Lisek, mgr Edyta Derkowska, mgr Michał Przybył, mgr Mateusz Frąc
09.30 – 09.45 Rejestracja środków ochrony roślin stosowanych w rolnictwie ekologicznym
– dr Dorota Ciarka
09.45 – 10.00 Wpływ stosowania wyciągu z glonów morskich wzbogaconego fosforem i potasem (Goëmar Goteo) na wzrost wegetatywny trzech odmian truskawki – mgr Rajmund Glinicki, dr Lidia Sas Paszt, prof. dr hab. Ewa Jadczuk-Tobjasz
10.00 – 10.15 Porównanie fizjologicznej efektywności chelatów Co-EDTA i Co-EDDS w nawożeniu fasoli szparagowej – dr hab. Jolanta Molas
10.15 – 10.30 Wpływ niektórych biopreparatów stosowanych w szkółce ekologicznej na jakośd okulantów dwóch odmian jabłoni – prof. dr hab. Zygmunt S. Grzyb, mgr Wojciech Piotrowski, mgr Paweł Bielicki, dr Lidia Sas Paszt
10.30 – 11.00 Przerwa na kawę
ul. Pomologiczna 18, Sala Seminaryjna (I p. sala 136)
11.00 – 11.15 Wpływ kompostów wytworzonych na bazie węgla brunatnego na cechy wzrostu wegetatywnego truskawki – dr Wojciech Stępieo, dr Lidia Sas Paszt, dr Eligio Malusá
11.15 – 11.30 Wpływ słabo rosnących podkładek: M.9, P. 22 i P. 60 na wzrost i owocowanie parchoodpornych odmian jabłoni – prof. dr hab. Alojzy Czynczyk, mgr Paweł Bielicki, prof. dr hab. Augustyn Mika, mgr Adam Krawiec 4
11.30 – 11.45 Wpływ biopreparatów na wzrost drzew jabłoni odmian Topaz i Ariwa/M.26 rosnących w rizoboksach – dr Mirosław Sitarek, dr Lidia Sas Paszt, dr Eligio Malusá, mgr Krzysztof Weszczak, mgr Anna Staniak, mgr Michał Przybył, mgrMateusz Frąc
11.45 – 12.00 Wzrost, owocowanie i jakośd owoców kilku odmian śliwy w warunkach sadu ekologicznego – dr Elżbieta Rozpara, mgr Agnieszka Głowacka
12.00 – 12.15 Wpływ osłon z włókniny biodegradowalnej na plon i jakośd owoców truskawek – dr hab. Piotr Siwek
12.15 – 12.30 Stanowisko badawcze do oceny przeżywalności mikroorganizmów w biopre-paratach w warunkach symulowanego zabiegu – mgr Waldemar Świechowski, dr Grzegorz Doruchowski, dr Artur Godyo, prof. dr hab. Ryszard Hołownicki
12.30 – 12.45 Aplikacja nawozów i biostymulatorów w sadowniczych uprawach ekologicznych – dr Paweł Wawrzyoczak, mgr Paweł Białkowski, dr Jacek Rabcewicz, Marian Plaskota, Bogdan Gotowicki
12.45 – 13.00 Innowacyjne rozwiązania w ekologicznej produkcji ogrodniczej – Romuald Łuczak, Ewelina Przybyszewska
13.00 – 13.30 Dyskusja
13.30 – 14.30 SESJA PODSUMOWUJĄCA KONFERENCJĘ
ul. Pomologiczna 18, Duża Sala Konferencyjna (II p. sala 233)
Przewodniczący – prof. dr hab. Edward Żurawicz
Wybór najlepszych posterów i ich krótka prezentacja
14.30 Lunch
ul. Reymonta 18, Zakład Upowszechniania i Promocji IO, Sala Seminaryjna (parter)

Instytut Ogrodnictwa zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi Oddziału Warzywnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, w dniu 21 lipca br. Osada Pałacowa, ul. Konstytucji 3 Maja 1/3.
Program Ramowy Dnia Otwartych Drzwi Oddziału Warzywnictwa Instytutu Ogrodnictwa, 21 lipca 2011
9.00 – 12.00    Panorama firm uczestniczących w Dniu Otwartych Drzwi,
Osada Pałacowa ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
9.30 – 10.00    Powitanie uczestników spotkania i informacja o bieżących pracach badawczych prowadzonych w Oddziale Warzywnictwa Instytutu Ogrodnictwa, szczególnie przydatnych dla praktyki warzywniczej,
Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa prof. dr hab. Franciszek Adamicki
Osada Pałacowa ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
10.00 - 10.20    Zagrożenia powodowane przez bakterie Escherichia coli - stan obecny,
Przedstawiciel Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Osada Pałacowa ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
10.30 – 11.20    Prezentacja doświadczeń z zakresu zwalczania chorób roślin warzywnych,
Obiekt doświadczalny ul. Kościuszki 2
11.30 – 12.00    Prezentacja doświadczeń prowadzonych w szklarni doświadczalnej i tunelach,
ul. Rybickiego 15/17
12.10 – 15.00    Prezentacja doświadczeń z zakresu zwalczania chwastów, szkodników i chorób, Pole Doświadczalne nr 1, ul. Rybickiego;
Prezentacja doświadczeń dotyczących ekologicznej uprawy warzyw, Certyfikowane Pole Ekologiczne, ul. Rybickiego;
Piknik na Polu Ekologicznym

 
Wykaz doświadczeń do prezentacji w czasie Dnia Otwartych Drzwi
I.    Obiekt doświadczalny, ul. Kościuszki 2
1.    Doświadczenia z oceną skuteczności fungicydów w ochronie pomidora przed chorobami, prof. dr hab. Józef Robak, dr Jan Sobolewski – Pracownia Fitopatologii
2.    Doświadczenia z oceną skuteczności fungicydów w ochronie ogórka przed chorobami, prof. dr hab. Józef Robak, dr Jan Sobolewski – Pracownia Fitopatologii
II.    Szklarnia doświadczalna, ul. Rybickiego 15/17
1.    Ekologiczna uprawa pomidora w szklarni, prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski, dr Józef Babik, dr Irena Babik – Pracownia Uprawy Warzyw
2.    Węgiel brunatny jako podłoże bezglebowe do uprawy pomidora szklarniowego, dr Jacek Dyśko, prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski, dr Waldemar Kowalczyk – Pracownia Uprawy Warzyw, Pracownia Nawożenia
III.    Tunele, ul. Rybickiego 15/17
1.    Określenie granicznych zawartości chloru w pożywkach hydroponicznych do uprawy pomidora, dr Jacek Dyśko, dr Waldemar Kowalczyk – Pracownia Uprawy Warzyw, Pracownia Nawożenia
IV.    Pole Doświadczalne „Klin”, ul. Rybickiego 15/17
1.    Stymulatory wzrostu w uprawie papryki, dr Agnieszka Stępowska – Pracownia Uprawy Warzyw
2.    Doświadczenie wieloletnie z nawożeniem (cebula), dr Kazimierz Felczyński – Pracownia Uprawy Warzyw
V.    Pole Doświadczalne nr 1, ul. Rybickiego
1.    Badanie skuteczności fungicydów w ochronie pomidora przed chorobami, prof. dr hab. Józef Robak, dr Jan Sobolewski – Pracownia Fitopatologii
2.    Badanie skuteczności fungicydów w ochronie ogórka przed chorobami, prof. dr hab. Józef Robak, dr Jan Sobolewski – Pracownia Fitopatologii
3.    Uprawa współrzędna jako metoda ograniczania występowania szkodników warzyw, dr Piotr Szafranek – Pracownia Entomologii
4.    Wrogowie naturalni mszycy kapuścianej, mgr Katarzyna Woszczyk – Pracownia Entomologii
5.    Monitoring i zwalczanie połyśnicy marchwianki, mgr Robert Wrzodak – Pracownia Entomologii
6.    Wpływ opadów na liczebność rolnic, mgr Andrzej Lewandowski – Pracownia Entomologii
7.    Porównanie efektywności wybranych metod ochrony warzyw przed chwastami, dr Zbigniew Anyszka, mgr Joanna Golian – Pracownia Herbologii
8.    Zmiany morfologiczne niektórych gatunków roślin warzywnych po zastosowaniu herbicydów, mgr Joanna Golian, dr Zbigniew Anyszka – Pracownia Herbologii
VI.    Certyfikowane Pole Ekologiczne, ul. Rybickiego
1.    Ekologiczna uprawa warzyw, prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski, dr Józef Babik, dr Irena Babik, dr Anna Szafirowska  – Pracownia Uprawy Warzyw
 
Sponsorzy: Agrosimex Sp. Z o.o. - Sponsor główny w branży dystrybucji środków ochrony roślin i nawozów; Syngenta i Syngenta Seeds - Sponsor główny w branży producentów środków ochrony roślin i nasion oraz firma BASF.

Szczegółowych informacji udziela:
INSTYTUT OGRODNICTWA
Zakład Upowszechniania i Promocji
ul. Reymonta 18
96-100 Skierniewice;
tel./fax: 46 832 57 50,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.inhort.pl
Uczestnictwo w imprezie jest bezpłatne.

Eko-uprawy.pl © 2025